Emil Persson je v letošní sezóně naprosto suverénní a nenechal nikoho na pochybách ani v tomto závodě, když si s přehledem hlídal poslední kilometry na přední pozici a v nekonečné cílové rovince své vedení udržel. Dlouhých 11 let vyhlíželi švédští diváci potenciálního domácího vítěze po úspěšné kariéře Oskara Svärda nebo Jörgena Brinka, který jako poslední švédský závodník vyhrál Vasák v roce 2012. Pak dlouho chyběla nastupující generace, jež by mohla aspoň trochu konkurovat norské dominanci, až v posledních letech se konečně blýskalo na lepší časy a postupně se rodily nové švédské hvězdy dálkových běhů. Loni těsně Perssonovi vítězství uteklo ve spurtu s Norem Andreasem Nygaardem. Letos mu však porážku oplatil, a to v čase 3:37:43. Třetí skončil další Nor Kasper Stadaas.

Jan Šrail se zhruba na 70. km držel v přední skupině, která čítala asi 30 závodníků, jenže vysokým tempem postupně jednotlivci odpadali, až zbyla desetičlenná skupinka, co bojovala v cíli o nejvyšší příčky. Honza dojel do cíle na 23. pozici a stal se nejlepším závodníkem za švédsko-norskou elitou.


V ženské kategorii se po startu ujala vedení Norka Astrid Øyre Slindová, která se vrátila den před závodem ze slovinského Mistrovství světa, kde získala úžasně bronzovou medaili ve skiatlonu a zlato ze štafety. Zpočátku se cítila dobře, tak si zkusila vybudovat náskok, jenže závod na 30 km, který měla v nohách z předchozího dne a přelet do Švédska jí zřejmě nesedl a začala se propadat. Do čela se dostala její krajanka Emilie Fletenová a postupně náskok navyšovala, až ho dotáhla do vítězného konce. Doposud držela několik pódiových umístění (9x 2. místo a 7x 3. místo; ve Ski Classics závodí od roku 2017 a drží všechna umístění v TOP10), ale zatím ji chybělo vítězství ve Ski Classics. Trasu 90 km zajela v úžasném čase 4:04:08. Druhé místo nakonec vybojovalo sesterské dvojče Silje Øyre Slindová, která také dosáhla na své nejlepší umístění ve Ski Classics. Domácí Ida Dahlová se z šesté pozice prokousala až k třetí pozici, takže i z ní čišela v cíli spokojenost.

Sandra Schützová se v první třetině závodu pohybovala s Karolínou Grohovou kolem 10.-12. místa. Sandra nakonec vybojovala skvělé 10. místo a Karolína se lehce propadla na solidní 15. pozici.


Výsledky najdete zde.