Jizerské hory

Foto: Michaela Fischerová

Foto: Michaela Fischerová

Bedřichov: dnešní teploty nad nulou, prší. Sněhu je zatím dostatek, na Rozmezí okolo 60 cm, Jizerka necelých 30 cm. Stopy se upravují pravidelně a jsou v dobré kvalitě. Dnes projela rolba magentový okruh, trasu Jiz 50, Mariánskohorské boudy - Protržená přehrada - Pašerácká cesta - Kasárenská - Knajpa - Mariánskohorské boudy - Mariánská Hora - Josefův Důl, Peklo - Bílá Desná - Souš - Václavikova studánka, Z Bedřichova: kolem Černé Nisy - Rudolfov, elektrárna - Závory - Studené údolí - Josefodolská přehrada - Hrabětice - Královka - Prezidentská chata – Valešovka. A ještě další trasy: Smědava - Předěl - Paličník – Písčiny, Maliník - Vysoký hřeben (malý okruh) upraveny ve středu.

Foto: Pepa 1963, Kamzasnehem.cz

Foto: Pepa 1963, Kamzasnehem.cz

Jakuszyce: dnes jsou zde teploty nad nulou a prší. Sněhu je zatím dostatek a rolby vyjely na úpravu všech tratí. Úsek z Jakuszyc na Samolot je uzavřen z důvodu konání závodů.
Kořenov – Příchovice: i tady byla díky nové sněhové nadílce možná kompletní úprava stop okolo Štěpánky. Nástup byl možný v Příchovicích u kravína, v Kořenově U Vyhlídky, stopy jsou projety až do Pasek nad Jizerou. Upraveno ve čtvrtek dopoledne. Z Kořenova lze také vyrazit směr Polubný a Václavíkova studánka. I zde vyjela rolba dnes dopoledne.

Krkonoše

Harrachov - zde leží okolo 30 cm sněhu. V pátek večer a v sobotu se zde bude konat závěrečný závod seriálu Ski-Tour. Centrum akce bude na běžeckém stadionu pod můstky. Páteční okruhy povedou po závodních trasách na Čertově hoře. Sobotní dlouhá trať vystoupe po okruzích, bude pokračovat Janovou cestou, Kládovou, Harrachovou cestou na Krakonošovu snídani a zpět do Harrachova. Vstup na trasy by neměl být omezen, ale berte ohled na závodníky a uvolněte jim stopu. kromě této trasy jsou upraveny také tratě v biatlonovém areálu Nový Svět.
Benecko – závodní okruhy, k Bellevue, sjezd na Rovinka, přes Labskou na Horní Mísečky a přes Janovu horu zpět upravila rolba dnes dopoledne.
Horní Mísečky: okruhy byly upraveny o uplynulém víkendu, dnes projela rolba z Benecka část okruhu po 10 km trati.
Vrchlabí - Vejsplachy – mají stále dobré podmínky. Ještě ve středu připadl nový sníh.
Špindlerův Mlýn: trasa Buď Fit z Dívčích lávek byla upravena ve čtvrtek ráno. Ze Strážného vyjela ve středu rolba stopu na Vápenice. Dnes ráno upravovala trasu přes Struhadla, ke Srubu, na Klínovy Boudy, Rennerovky, Bufet na Rozcestí, Výrovka.
Velká a Malá Úpa: od Spáleného Mlýna upraveno ve středu na Janovy Boudy, Pěnkavčí okruh a dále až na Růžohorky, také okruh Červený vrch.
Pec pod Sněžkou - Černá hora– zde se upravovalo ve středu. Jednak okruhy okolo Černé hory, ke Kolínské Boudě, na Hnědý vrch, Tetřeví Boudy, Liščí cesta na Rennerovky a sjezd po Černohorské silnici do Jánských Lázní.

Foto: Wypożyczalnia nart biegowych Karłów

Foto: Wypożyczalnia nart biegowych Karłów

Kladské Pomezí

Karlów: v sobotu se měl na loukách pod půjčovnou lyží konat běžkařský závod. Bohužel kvůli vydatnému dešti není již možné trasy upravit a závod se ruší.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: připadlo asi 15 cm nového sněhu, nicméně dnes již prší. Okruhy přímo v Deštném upravovala pouze čtyřkolka, po dnešním dešti jsou nesjízdné. Rolba vyjela v úterý a upravila komplet trasy od Národního domu, přes Černý kříž, Vrchmezí, Šerlišský mlýn, Šerlich, Velká Deštná, Jelenka, Luisino údolí, Studený vrch. Během středy však díky odpolednímu vydatnému sněžení stopy zapadaly. Další výjezd rolby je v plánu na pátek. Sjezd po louce k Národnímu domu již nebude možný, kvůli oblevě sníh odtává. Začátek stop tedy cca po 1 km v lese.
V Orlickém Záhoří i když v týdnu připadl nový sníh a okruh se opět upravoval, kvůli vydatnému dešti je dnes již nesjízdný a uzavřen. Zbytky sněhu jsou ještě podél lesa, strojová úprava však není možná.

Říčky v Orlických horách: i odtud vyjela rolba v úterý. Upravila hřebenovou trasu od Panského Pole přes Anenský vrch, Mezivrší, Pěticestí do sedla Pod Homoli a sjezd do Říček i do Zdobnice. Ve sjezdech do nejnižších poloh je nutná opatrnost.
Aktuální úpravu můžete sledovat na destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: zde leží stále okolo 20-25 cm sněhu. S oblevou se ovšem může stav zhoršit. Stopy se v průběhu týdne neupravovaly.

Rychlebské hory

Dolní Morava: rolba vyjela v úterý, od té doby stopy ale již zapadaly novým sněhem. Stále jsou dobře sjízdné trasy ve vyšších polohách i trasy k Hynčicím. Okruh Zbojnická – zde je úprava z pondělí. Ve sjezdech do nižších nástupních míst je nutná opatrnost.

Hynčice – Ski areál Králičák: na Stříbrnickou, magistrála na Kladské sedlo, Chlupenkovec a Medvědí boudu bylo upraveno v úterý. V případě oblevy je třeba dávat pozor hlavně na cestách pod 800 m nad mořem. Mnohde chyběl podklad a koukaly kameny.
Paprsek: zde vyjela rolba dnes dopoledne. Všechny okruhy jsou momentálně dobře sjízdné. Sjet nebo nastoupit se dá i z Petříkova, ještě v týdnu se dalo vyjet i z Ramzové.

Jeseníky

Kouty nad Desnou: okruh okolo Mravenečníku byl upraven v úterý večer. Podmínky jsou dobré. rolba dojela k dolní nádrži. Hladová cesta na Petrovku upravena nebyla.
Červenohorské sedlo a Praděd: na Vřesovou studánku a okruh Šindelná jela rolba v úterý, magistrála na Petrovku a Švýcárnu byla projeta také v úterý. Od Švýcárny k Pradědu a Ovčárně upraveno čerstvě ze středy.
Skřítek: do středy připadlo pár centimetrů sněhu, upravoval se čtyřkolkou modrý okruh a cvičná louka. Ve stopě jsou občas ledové plotny. Podmínky byly relativně dobré, ale na horší lyže. Uvidí se, co se stavem sněhu udělá déšť.
Karlov – Nová Ves: ve středu vyjela rolba a upravila všechny trasy ze Skřítku na Ztracené kameny, Mravenčí sedlo, Alfrédku, Mravencovku a do Karlova. Okruhy v Nové Vsi jsou ujety čtyřkolkou.


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Novoměstsko: přírodní sníh zde již není. Lyžovat se dá pouze ve Vysočina aréně, ta však bude o víkendu vyhrazena pro závody Českého poháru a Stopy pro život. Veřejnost bude moci tratě využívat opět ve všední dny. Rozpis najdete na stránkách arény .
Jihlavsko - od dnešních 20 hod do pátečních 15 hod bude okruh Český mlýn uzavřen z důvodu přípravy a následně pořádání školních štafet a Jihlava team sprintu. V pátek odpoledne bude okruh k dispozici pouze pro klasickou techniku. Děkujeme za pochopení. Na víkend, který bude opět pravděpodobně v zimním módu, provedeme úpravy v plném rozsahu.

Beskydy

Pustevny: poslední úprava je středečního dopoledne. Rolba projela všechny trasy okolo Pusteven, Zmrzlého a ke sjezdovkám. Sjezd na Martiňák, zde pozor na vytátá místa ve spodních částech, sjezd k chatě Mír – poslední kilometr špatný, tam rolba již nejela.

Šumava

Churáňov: sněhu do 7 cm, strojově se neupravuje již několik dní, tratě jsou po dnešním dešti nesjízdné.
Kvilda: na loukách v okolí není souvislá pokrývka. Tam, kde sníh zůstal je asi 10 cm. Strojově se neupravuje. Vzhledem k silnému dešti a větru byla vydána výstraha před vstupem do lesů.
Modrava sněhu nesouvislá vrstva do 7 cm. V pondělí upravené trasy jsou již špatně sjízdné. Vzhledem k nízké sněhové pokrývce není strojová úprava možná. Také směrem k Javoří pile a na Filipovu Huť jsou vytátá místa, na loukách tráva. Fouká silný vítr v lesích hrozí pád stromů.
Železnorudsko: v této oblasti je od 0 do 15 cm sněhu, což neumožňuje strojovou úpravu. Některá místa jsou na běžkách sice sjízdná, ale povrch je zledovatělý. Středeční sněžení situaci sice trochu zlepšilo, ale dnešní obleva a silný vítr znamená pro běžkaře konec.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála

Krušné hory

Krušné hory západ: ve středu ráno proběhla úprava stop od Božího Daru přes Mílov, Abertamy, Pernink, Horní Blatnou, Jelení a Chaloupky až po Bublavu. Od čtvrtka je i zde oteplení a déšť, stav lyžařských tras se bude pravděpodobně velmi rychle zhoršovat.
Podrobné informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Cínovec – Vitiška: také zde během týdne připadlo asi 10 cm nového sněhu. Stopy byly projety ve středu odpoledne z Cínovce na Vitišku – Nové Město trafo a areál v Novém Městě. Další úprava by měla být v sobotu, dnes prší a obleva má pokračovat i v pátek. Bude záležet na tom, které trasy zůstanou ještě sjízdné. Starý podklad chybí a nový sníh ubývá poměrně rychle.
Stav stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužická magistrála

Foto: Lužická magistrála

Lužické hory

Luž: v okolí Luže také trochu sněhu připadlo. Strojově se dnes upravila trasa od Šébru po magistrále, přes Ptačinec po Chatu Luž. Zprávy o aktuálním stavu sněhu najdete na Lužické magistrále. Podle poslední zprávy je ze sněhu mokrá břečka.