Foto: Pepa 1963, zdroj: Kamzasnehem.cz

Foto: Pepa 1963, zdroj: Kamzasnehem.cz

Jizerské hory

Bedřichov: na neděli se na stadionu chytají Dny Jizerské magistrály s bohatým programem. Jinak stopy se stále upravují už ze stadionu, nicméně na cestě od Buku jsou již horší místa, okolo Nové louky k Blatnému rybníku se také přenáší. Čím výše, tím jsou podmínky lepší. Další špatné úseky jsou okolo Točny a Krásné Máří. Ze Souše i od Václavíkovy studánky podmínky výborné.
Jakuszyce: včera se přehnalo několik sněhových přeháněk a na starý zmrzlý sníh napadlo trochu nového. Upravovaly se téměř všechny trasy, do 11 hodin se sníh rychlý. Podmínky neumožňují strojovou úpravu na těchto místech: Ścierniska, většina Černého Kamene, Inhalacyjna, Herberta a Krogulec, ke Karlovskému mostu je několik horších míst.
Kořenov – Příchovice: louky v okolí Příchovic jsou již bez sněhu. Naposledy se upravovalo v neděli po sněžení. Nejbližší možnost nástupu do stop je v Martinském údolí a po Jizerské silnici se dostat do vyšších poloh.

Krkonoše

Harrachov : data z ČHMU udávají 15 cm sněhu, ale na pravidelně upravovaných trasách jsou podmínky stále dobré, ve vyšších polohách je sněhu okolo 50 cm. Pravidelně rolba vyjíždí na tratě lyžařského stadionu a okruhy na Čertově hoře, dále Janova cesta, Kládová, Terex, Harrachova k Mumlvaskému vodopádu a výjezd k Vosecké boudě.
Benecko – okruhy na Benecku jsou v dobrém stavu, sjezd na Rovinka také, dále kolem Piráta na Mísečky není sice čerstvě upraveno, ale sjízdné lépe na bruslení. Zpět z Míseček přes Janovu horu se místy vyskytuje hodně jehličí a horší místa. Sjezd do Benecka k Bellevue je již na hraně sjízdnosti.

Foto: Michal Myšák

Foto: Michal Myšák

Horní Mísečky: okruhy kromě 10 km byly upraveny ve středu, podmínky ideální. Výjezd od Jilemnické na Zlaté návrší pěkně urolbován bez stopy s popraškem nového sněhu.
Vrchlabí - Vejsplachy – okruh stále v provozu, ale v sobotu se zde konají závody. Areál bude tedy od 8 do 13 hodin pro veřejnost uzavřen.
Špindlerův Mlýn: z centra je podél Labe upravena trasa na Dívčí Lávky a dále trasa Buď Fit, také část údolí Bílého Labe tzv. Weberova cesta. Z hřebenových cest je nejčerstvější úprava z Jezerních Domků na Hříběcí Boudy, dále Lahrbusch a Liščí cesta, Plynovod na Lesní Boudu a k rozhledně na Hnědém vrchu, od Lesní Boudy na Pražskou, Kolínskou a okruhy okolo Černé hory. Zde měla jet rolba v úterý.
Velká a Malá Úpa: zde je poslední strojová úprava z neděle, tedy ještě před oblevou. Trasy ve vyšších polohách okolo 900 a 1000 m budou stále dobře sjízdné, níže už se mohou vyskytovat vytátá místa.
Jánské Lázně - Černá hora– Černohorská silnice od Jánských Lázní má ve spodní části již vytátá místa. Dále sněhu přibývá a cesta je uježděna hlavně od sjezdařů. Okruhy okolo Černé hory měla rolba projet v úterý.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Za sněhem se musí na hřebeny, tam je stále dostatečná vrstva, ve středu připadlo na zmrzlý podklad asi 1cm nového sněhu. V Orlickém Záhoří, v Deštném i od Panského Pole jsou louky již úplně bez sněhu.
Deštné v Orlických horách: nástup do stop je možný z Luisina údolí, Šerlišského mlýna nebo ze sedla na Šerlichu, sem využijte dopravu autobusy, protože parkoviště je velmi brzy zaplněno. Ze Šerlichu směrem na Vrchmezí je sníh trochu špinavější, opatrně při přejezdu Bukačky, tam je vytáté koryto a pár míst, kde po straně vykukuje hlína. Sjezd do Deštného bunkrovkou je možný, pozor v osluněných zatáčkách. Sníh končí při výjezdu z lesa.
Ideální podmínky jsou k Velké Deštné a dále k Pěticestí. Od Homole k Pěticestí jsou ojediněle horší místa, která se však dají objet.

Říčky v Orlických horách: nástup nejlépe na Mezivrší, kde je dostatečně velké parkoviště. K Pěticestí podmínky dobré, na Anenský vrch k rozhledně stopu poškozují pěší turisté. Sjezd k Panskému Poli bude v dolní části již čím dál hořší.
Poslední strojová úprava proběhla v neděli po sněžení. Další bude nejspíš v pátek. Aktuální úpravu můžete sledovat na https://www.destne.info/#…

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: na Suchém vrchu by mělo ležet okolo 20 cm sněhu. Stopy se však upravovaly v neděli po sněhové nadílce. Trasy v horních partiích Suchého vrchu a Bukové hory budou ještě sjízdné.

Rychlebské hory

Dolní Morava: dnes odpoledne vyjela rolba od sjezdovek na Slaměnku, pokračovala k Sedmicestí a dále po magistrále. Upravuje také magistrálu směrem k Vilemíně. Podmínky v nižších polohách budou již horší.

Hynčice – Ski areál Králičák: odtud rolba již delší dobu nevyjela.
Paprsek: nesjízdný bude již sjezd dolů do Peříkova od Černého potoka. Jinak trasy od Paprsku k Císařské boudě, Pohádka, Malý i Velký Šengen jsou projížděny pravidelně a sněhu je zatím dostatek.

Jeseníky

Kouty nad Desnou: úprava cesty od dolní po horní nádrž již nebude možná, protože ČEZ potřebuje provádět údržbu a silnice je vypluhovaná. Okolo horní nádrže byl sníh hodně vyfoukaný.
Červenohorské sedlo a Praděd: zde je sněhu stále dostatek, na Vřesovou studánku jela rolba v úterý, pokračovala na Petrovku a Švýcárnu. Od Pradědu pak bylo upraveno ve středu.
Skřítek: okruhy již sjízdné nejsou. Výjezd od Skřítku na Zelené kameny je zledovatělý, ale rolba tam ještě ve středu projela. Magistrála od Rozcestí pod Ztracenými Kameny (1.100 m) je sjízdná dobře, od Zelených kamenů úplně super. Poslední úprava je v plánu ještě z pátku na sobotu.

Foto: Roman Švarc

Foto: Roman Švarc

Karlov – Nová Ves: rolba vyjela ve středu od Mravencovky na Alfrédku a dojela až na Skřítek. V horních polohách jsou podmínky výborné. Další úprava je v plánu z pátku na sobotu.


Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Novoměstsko: zde se dá lyžovat pouze ve Vysočina aréně. Ta je však od dnešního dne až do konce týdne pro veřejnost uzavřena, protože zde probíhá závod ČP v biatlonu. Hodiny pro veřejnost najdete v kalendáři.

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Jihlavsko - areál s umělým sněhem Český Mlýn je stále v provozu, sněhu je zatím dostatek, upraveno je na klasiku i bruslení.

Beskydy

Pustevny: čerstvě upraveny jsou tyto okruhy: 8 km – Radhošť – Pustevny, 5 km – závodní okruhy a 7 km Skalíkova louka. Podmínky jsou nahoře dobré. Sjezd k Martiňáku ani k Chatě Mír se již neupravuje, vyskytují se vytátá místa.

Šumava

Jediným místem, kde se dá na Šumavě ještě vyrazit na běžky je trasa od Modravy na Březník. Ovšem okolo Modravského mostu a Ztraceného se vyskytují vytátá místa. Strojová úprava neprobíhá, sníh je zledovatělý, napadl poprašek asi 3 cm.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Foto: Kammloipe.com

Foto: Kammloipe.com

Krušné hory západ: odtud sice v úterý hlásili konec zimní sezóny, nicméně nad 900 m, zejména na německé straně hor – Teichhäusel je na hřebenové trase zatím sněhu dost i s novým popraškem. Také se strojově upravuje. Na české straně hor vyjela dnes rolba z Božího daru od větrníků na trasu okolo Klínovce na Pytláckou rokli, k Meluzíně, do Loučné pod Klínovcem – Selský les.
Podrobné informace ze západní částku Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Cínovec – Vitiška: zde se upravovalo naposledy o víkendu, když napadl nový sníh. Následná obleva ho však zase rychle odnesla, zvláště z míst, kde chyběl starý podklad. Nyní již není strojová úprava možná, nicméně skalní lyžaři ještě vyrážejí na trasu mezi Cínovcem a Vitiškou i za cenu častého objíždění nebo přenášení.
Stav stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz