Jako první česká žena vystartovala do individuálního závodu Kateřina Razýmová. Už od prvních mezičasů o sobě dávala vědět, po dvou a půl kilometrech figurovala na 15. příčce. Jednatřicetiletá lyžařka pracovala jako stroj. Ze svého tempa nepolevovala, naopak se na jednotlivých mezičasech stále posouvala směrem vzhůru. Na šestém kilometru měla česká reprezentantka třináctý nejlepší čas, ztráta na ty nejlepší však byla naprosto minimální.

Výsledek? Nejlepší závod po mateřské pauze! Rodačka z Domažlic nejenže skvěle rozvrhla síly, ale v závěrečných metrech dokonce zrychlila a vyšvihla se mezi elitní desítku, když do posledního záběru atakovala osmou Švédku Ilarovou, s níž nakonec těsně o půl vteřinu prohrála, ovšem i deváté místo je vynikajícím počinem. Shodou okolností, poslední umístění mezi elitní desítkou Kateřina Razýmová vybojovala před dvěma lety rovněž ve švédském Falunu.

„Potvrdilo se, že závod klasicky s intervalovým startem patří mezi mé nejsilnější disciplíny. Vybojovala jsem svůj nejlepší výsledek po mateřské pauze, navíc ve Skandinávii, kde si tohoto úspěchu cením o to víc. Skvěle jsem si rozvrhla síly, navíc musím poděkovat týmu za skvěle připravené lyže. Troufnu si říct, že jely nejlépe za poslední dva roky,“ prohlásila šťastná Kateřina Razýmová.

Druhou z českých reprezentantek byla Kateřina Janatová. Podobně jako Razýmová, tak i ona zvládla první čtvrtinu závodu velmi dobře, nacházela se o pouhých pět desetin za ní na 16. pozici. Krátce po polovině závodu již šestadvacetiletá rodačka z Jilemnice figurovala ve čtvrté desítce a v ní se udržela až do posledního metru, brala 37. místo s mankem těsně přes dvě minuty.

Prvenství vybojovala Kerttu Niskanenová. Finská reprezentantka dominovala od třetího měřeného úseku a svůj náskok postupně navyšovala víc a víc, druhé Katharině Hennigové z Německa nadělila 15,9 vteřiny. Stupně vítězek doplnila Norka Anne Kjersti Kalvåová.

V závodu mužů se představil Michal Novák. Česká jednička do toho od prvních metrů pořádně šlápla a po dvou a půl kilometrech se dělila o třetí místo s největším favoritem Klæbem. Zběsilé tempo norských závodníků sice nedokázal na dalších mezičasech držet, ovšem i tak se do poslední chvíle rval o umístění mezi nejlepšími. Závěrečné čtyři kilometry zdolával český reprezentant z 11. místa.

Přestože Novák bojoval ze všech sil, tak se do elitní desítky vrátit nedokázal. Odstup na nejlepšího muže udržel těsně pod hranicí jedné minuty, jež stačila na 15. místo.

Novák však rozhodně nemusí smutnit. Každé umístění do nejlepšní patnáctky je bráno jako velký úspěch a Michalovi se to daří prakticky po celý průběh sezóny. Navíc, po nemoci z mistrovství světa česká jednička ještě stále není v úplně stoprocentní kondici.

„Závod hodnotím kladně, jako lehce nadprůměrný výkon. Cítil jsem se skvěle, dobře jsem si rozložil tempo. Plán byl udržet desítku, jejíž atakování mi členové týmu hlásili na trati, ovšem ve stoupání mi lehce došel dech. Získal jsem do hodnocení Světového poháru cenné body, a to i zásluhou výborných lyží, servis zaslouží velkou pochvalu,“ zhodnotil Michal Novák své působení na trati.

Johannes Hosflot Klaebo postupně zrychloval, potvrdil roli největšího favorita a získal prvenství s komfortním náskokem 10,7 vteřiny krajana Martina Lowstroma Nyengeta. Norskou dominanci potvrdil třetí příčkou Harald Ostberg Amundsen.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR