Jizerské hory

Foto: Petr Hoppan

Foto: Petr Hoppan

Bedřichov: okruh s umělým sněhem na stadionu je stále sjízdný. Rolba z Bedřichova vyjíždí, ale Nová Louka je již bez sněhu. Podmínky se zlepšují až za Blatným rybníkem. Kristiánov je také vytátý. Nejvíce sněhu je ve vyšších polohách Smědava – Promenádní – Souš nebo Jezdecká cesta pod Černým vrchem. Ale i zde jsou již vytátá místa. Rolba ve středu projela i přes Máří na Točnu, ale tam jsou již dlouhé holé úseky, které se musí přenášet.
Jakuszyce: i zde jsou podmínky dobré ve výškách nad 900 m. Ve středu rolba či skútr upravil trasy, kde je ještě dostatek sněhu: Spacerowa Jakuszyce – Orle, Orle - Samolot – Jakuszyce, Elektrownia Turów (Orle - Rozdroże pod Cichą Równią), Na kopalnię, Dolny Dukt i Górny Dukt, Cicha Równia – Volvo.

Krkonoše

Harrachov : ještě v pondělí vyjela rolba z lyžařského stadionu přes Čertovu horu a upravila všechny trasy ve vyšších polohách. Nejlepší podmínky jsou na Terexu, k Vosecké a Kládové cestě. Výjezd ze stadionu na Čertovu horu je špatný, místy bez sněhu. Lépe je nechat se vyvézt lanovkou. Samozřejmě sjezdy zpět do Harrachova jsou již s vytátými úseky a poslední kilometr se musí pěšky.
Horní Mísečky: od pátku do neděle by zde mělo probíhat Mistrovství ČR dorostu a dospělých. Okruhy tedy budou upraveny, nicméně pro veřejnost přístupné až po závodech. Dostatek sněhu je i na cestě na Zlaté návrší a Labskou Boudu.
Vrchlabí - Vejsplachy – o uplynulém víkendu tento areál ukončil sezónu. Okruh se již neupravuje a osvětlení nesvítí. Nicméně veřejnost prostory může využívat dokud to sněhové podmínky dovolí.
Jánské Lázně - Černá hora– zatím poslední strojová úprava je z úterý. Černohorská silnice je sjízdná až od Zinneckerových Bud. Byl upraven Velký a Malý okruh, cesta na Kolínskou, Pražskou a Lesní Boudu, Plynovod a Liščí cesta k Lahrbuschi. Také z Lesní Boudy na Hnědý vrch.

Orlické hory

Spodní partie Orlických hor jsou již úplně bez sněhu. Sjízdná stále zůstává hřebenovka od Šerlichu po Pěticestí. Poslední strojová úprava je však z pátku 17.3. Na několika místech se již vyskytují vytátá místa, ale stále se dají objet. Sníh je špinavý a s jehličím. Strojová úprava bude záviset na počasí a sněhových podmínkách. Z Říček by rolba měla k Pěticestí vyjet po sjezdovce, takže úsek Pěticestí – sedlo Pod Homolí by mohla upravit. Rolba z Deštného bude muset překonat kritický úsek mezi sjezdovkami a Luisiným údolím, pak už by se na hřebeny dostat mohla. Zda v pátek rolby vyjedou, můžete sledovat na destne.info

Rychlebské hory

Dolní Morava: dostatek sněhu je jen na výše položených cestách. Doporučuji tedy výjezd lanovkou a nastoupit do stop na Slaměnce. Strojová úprava proběhla dnes k Sedmicestí a na Mokřiny.
Paprsek: zdejší areál ohlašuje na tento víkend konec sezóny. Nicméně strojově se stopa stále upravuje a jsou zde velmi pěkné úseky. Ve středu rolba projela Pohádku, Malý Šengen a cestu přes Císařskou boudu k Černému potoku.

Jeseníky

Červenohorské sedlo: o uplynulém víkendu byla avizována poslední strojová úprava rolbou ze sedla na Švýcárnu. Pouze v případě větší sněhové nadílky by se znovu vyjelo.
Praděd: zde jsou podmínky stále dobré. Dnes byla projeta trasa Ovčárna – Praděd, ve středu také Švýcárna a Kamzík. V lese je sníh už trochu špinavý, nad lesem čistý jen už trochu mokrý. Ale po neděli se čeká nový prašánek.
Skřítek – Karlov – Nová Ves: pokud chcete vyrazit ze Skřítku, musíte pěšky až Pod Ztracené kameny. Jinak na Mravencovku. Rolba ve středu upravila magistrálu přes Zelené kameny, Alfrédku a na Mravencovku. Jelikož se jedná o trasu ve výšce okolo 1000 m nad mořem, podmínky by měly být ještě dobré.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Novoměstsko: Vysočina aréna nabízí 3 km okruh s umělým sněhem. Tentokrát se o víkendu již nekonají žádné závody, takže bude otevřeno i pro veřejnost. Rozpis najdete v kalendáři.
Jihlavsko - tři měsíce se dařilo udržet umělý sníh na okruhu v areálu Český mlýn. V úterý byly rozhrnuty poslední zásoby umělého sněhu a za téměř letních teplot se tento týden nejspíš provoz ukončí.

Beskydy

Pustevny: ukončení strojové úpravy hlásil tento areál již o uplynulém víkendu. Sníh již na několika místech chyběl a za poslední dny jich ještě přibylo.

Šumava

Zde to bylo se sněhem špatné již minulý týden. Momentálně se na Šumavě nikde strojově neupravuje a sníh je jen v nejvyšších horských polohách. Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Ani Krušné hory již nejsou pro běžkaře vhodné. Sníh odtál a pokud ochlazení v příštím týdnu nepřinese vydatnější sněhovou nadílku běžkařská sezóna zde skončila.

Vzhledem k ohlašovanému ochlazení můžete sledovat aktuální strojovou úpravu na většině našich hor na zimních mapách mapy.cz nebo také v příspěvcích přímo od lyžařů na webu kamzasnehem.cz