V závěrečném sprintu této sezóny a šestém klasickém se začínalo tradičně dopolední kvalifikací, která bohužel ukončila pouť obou letošních nejúspěšnějších českých sprinterek. Letošní trojnásobná finalistka Tereza Beranová bohužel upadla a neměla šanci svou ztrátu dohnat.

„I takový sprint umí být a člověk se s tím musí naučit pracovat. Vím, že jsme měli nejlepší mázu na dnešní podmínky, lyže byly tutový do kopců. Jela jsem první, a tak jsem nevěděla, jak zatáčka vypadá a ani jsem netušila, že jedu o top 10 v kvalifikaci. Do zatáčky jsme najela s rozvahou, ale přemíra vosku mě na ledový plotně zastavila a já letěla do plexiskla. Ztráta byla taková, že mi to na postup nestačilo. Takový konec nikdo nechtěl, ale já se vrátím v příští sezóně o to silnější, protože tohle byla moje trať,“ sdělila upřímně a s patřičnou motivací do dalšího ročníku Tereza Beranová.

Kateřina Janatová sice do cíle dojela, ale v náročných podmínkách na těžkém, mokrém a hlubokém sněhu se nevešla mezi postupovou třicítku. Naopak do té dokázala proniknout Barbora Antošová, která se pak představila hned v první rozjížďce po boku favoritek Skistadové a Ribomové. Po těžkém stoupání se zařadila po bok právě těchto několikanásobných vítězek SP a čekal ji důležitý a dlouhý sjezd na stadion. Česká reprezentantka si neudržela dobrou pozici do finiše a vedoucí čtyřka jí poodjela. Barbora Antošová tak projela cílovou páskou na páté pozici a celkově obsadila 24. místo.

„Mám z toho dnes vlastně docela radost, protože jsem se poslední týdny cítila už trošku bez energie a měla jsem trošku z toho obavy. Nakonec mě ale moje tělo docela překvapilo, protože jsem se cítila fakt dobře. Kvalifikace byla docela těšná, ale v rozjížďce jsem se cítila ještě lépe. Pozičně jsem ráda, jak jsem to zvládla, protože byla dost dobře obsazená. Mrzí mě ale poslední zatáčka před stadionem, kde jsem jela hodně vnější stopou a hodně jsem se rozbalila, takže jsme ztratila rychlost a skupinku před sebou jsem nedojela. Pocity mám ale pozitivní a jsem ráda, že jsem mohla opět závodit na vysoké úrovni s dobrým pocitem,“ řekla po závodě Barbora Antošová.

Závod popáté v řadě opanovala Norka Kristine Stavås Skistadová, která potvrdila famózní fazónu na závěr sezóny a přespurtovala Jonnu Sundlingovou. Ta si druhým místem zajistila malý glóbus, který v posledním závodě vyfoukla dosud vedoucí Nadine Fähndrichové. Z Češek skončila Tereza Beranová v celkovém pořadí na 18. příčce, Kateřina Janatová obsadila 23. pozici.

Mezi muži měl lehké problémy v kvalifikaci i Ondřej Černý, který během ní lehce přisedl, ale ustál to a zajel patnáctý čas. „Byl jsem hodně překvapený, že jsem byl patnáctý vzhledem k tomu, že jsem upadl v předposlední zatáčce. Takže jsem si řekl, že tam ta forma asi bude,” sdělil sám aktér po závodě.

V první rozjížďce se postavil norským gigantům Klæbovi a Golbergovi, ale silnou soupaží s nimi držel krok. V poslední zatáčce před sjezdem do cíle se před Čecha natlačil Švéd Svensson, ale Černý ho neskutečným finišem překonal, dotáhl se na Golberga a dokonce bojoval o první místo s Klæbem. Sice za ním o pět setin zaostal, ale famózním výkonem si vybojoval přímý postup. „Jel jsem takticky přesně tak, jak jsem chtěl. Byl jsem i sám ze sebe překvapený, že jsem byl schopný Golberga přefinišovat. Taky jsem zjistil, že můžu hodně věřit lyžím, dolů jely perfektně,” vrátil se pražský rodák ke své rozjížďce.

V semifinále se karlovarský odchovanec znovu střetl s nejlepším lyžařem současnosti Klæbem a tentokrát se od začátku jízdy držel spíše vzadu. V táhlém stoupání do zatáčky začal lehce ztrácet a nemohl se docvaknout na zbytek pole. Ve sjezdu si odpočinul, získal zpátky kontakt a mohl se připravit na finiš. V prudké zatáčce však společně se Švédem Angerem upadli a ztratili šanci se utkat o přímý postup. Černý zabojoval alespoň o čtvrté místo a doufal, že by mohl postoupit na čas. To nakonec nevyšlo, ale osmá příčka je dalším potvrzením parádní letošní formy českých sprinterů.

„V semifinále už jsem na to fyzicky tolik neměl, lidi kolem mě jsou na tom fyzicky trochu dál. Zkusil jsem to takticky a pak do zatáčky jsem to pustil vnitřkem, abych za sebe někoho dostal. Bohužel nás tam bylo hodně, zatáčka byla úzká a nebyla šance to vybrat. Ani jsem se o nikoho neopřel, podklouzl jsem a dojel čtvrtý. Celkově jsem ale s výsledkem spokojený a je to skvělá motivace do práce na příští rok,” uzavřel své působení v letošním úspěšném ročníku Ondřej Černý.

Ve druhé jízdě se představil Michal Novák a složení jeho rozjížďky mohlo nahrávat trochu snadnější cestě do semifinále. Novákovi se ale propadl na poslední místo, naopak na čele držel drtivé tempo Fin Ahonen. Ze šesté příčky už se český reprezentant nedokázal dotáhnout na zbytek pole a jeho cesta skončila už v prvním kole.

Luděk Šeller postoupil z kvalifikace skvělým třináctým časem a už na začátku rozjížďky číslo 4 se hned zařadil za vedoucího Nora Valnese. V polovině trati se dokonce dostal do čela a snažil se o trhák. Pole jeho nástup výrazně natáhlo a bylo důležité, jak mu pojedou lyže do sjezdu. Náskok Čecha se zdál dostatečný, zezadu ale mocně zatáhl Northug a přes Šellera se přehnal. Nejlepší český kvalifikant tak obsadil celkové 14. místo.

„Kvalifikaci bych hodnotil na výbornou. Lyže byly perfektní. V rozjížďce jsem chtěl jet tempo už od startu, bohužel to úplně nešlo a nastoupil jsem až v kopci. Po celou dobu trati jsem se cítil silný, akorát jsem moc nezvládl finiš. Takticky se potřebuji na příští sezónu zaměřit i na tuhle část závodu. Celkově se mi závěr sezóny povedl zatím nejlépe, většinou bývám na konci sezóny už unavený. Servis odvedl výbornou práci a myslím, že to bylo super zakončení sezóny,“ sdělil po závodě spokojeně Luděk Šeller.

Johannes Høsflot Klæbo opět neměl problémy vyhrát další sprinterské klání a v cíli po zásluze převzal další křišťálový glóbus. Do finále postoupilo pět Norů, ale druhé místo před Valnesem vybojoval zástupce Švédska Halfvarsson. Ondřej Černý si skvělým závěrem sezóny vybojoval patnácté místo v celkovém pořadí sprinterů, Michal Novák skončil dvě pozice pod ním a do třicítky se vklínil i devětadvacátý Luděk Šeller.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR