Drobné opravy skluznice lze provést doma, ale rozsáhlé škrábance je třeba nechat prohlédnout a opravit odborníkem. Pozornost věnujte především rýhám odhalující jádro lyže - tento druh poškození skluznice je třeba okamžitě řešit, protože vlhkost začne pronikat do odhaleného dřevěného jádra běžek. Jádro pak rychle začne plesnivět nebo se kroutit.

Drobné škrábance, které můžete pozorovat nebo cítit při přejíždění prsty nahoru a dolů po skluznici, ale neodhalují jádro si můžete snadno opravit sami. K těmto účelům slouží tyčinky z polyethylenového skluzného materiálu neboli P-Texu (u nás známé jako kofixové tyčinky) a seženete v každém obchodě s lyžemi či v servisech. Obecně doporučujeme používat černou variantu, protože je nejčistší a obsahuje méně přísad než barevné tyčinky. Ale pokud vám černá neladí k zasažené části skluznice, tak klidně volte i z barevných variant. Kromě kofixových tyčinek budete potřebovat ještě žiletku či skalpel, kovovou škrabku, výkonný zapalovač nebo svíčku a dobře větraný pracovní prostor. I když je tento proces poměrně snadný, vyžaduje pevnou ruku a dostatek opatrnosti. Jdem na to!

Krok 1: Pomocí skalpelu/nože odřízněte poškozený materiál skluznice kolem rýhy tak, aby byl povrch co nejhladší a vnikl prostor pro vrstvení materiálu z tyčinky. Žiletkou srovnejte všechny výčnělky a vlákna, které se tyčí nad skluznicí.

Krok 2: Zahřívejte kofixovou tyčinku, dokud se nevznítí. Ideálně tyčinku zapalte do stavu, aby hořel pouze menší modrý plamínek, nikoliv velký plamen oranžové barvy. Plamen můžete zmírnit pomalým otáčením tyčinky. Mějte po ruce plochu na odkapávání materiálu.

Krok 3: Jakmile začne kofix odkapávat, přeneste jej nad poškozené místo a pomalu začněte zakapávat rýhu. Dle hloubky postupně vrstvěte materiál a ujistěte se, že jste nakapali dostatečné množství – tedy na stávající úroveň skluznice.

Krok 4: Nechte skluznici a kofix vychladnout. Při běžné pokojové teplotě to bude kolem 20 minut.

Krok 5: Přebytečný kofix strhněte kovovou škrabkou. Přejíždějte souvislým tahem směrem od špičky k patě lyže, dokud se opravované místo nesrovná do jedné roviny s podkladem (původní skluznicí).

Krok 6: Před další jízdou ještě místo můžete doleštit smirkovým papírem o hodnotách 200-1000 a převoskovat skluznici. Hotovo!

Potřebujete navoskovat svůj snowboard? Tady je tip jak na to!