Proč funkční prádlo nosíme?

Úkolem funkčního prádla je odvádět od těla vlhkost a zároveň udržet tělesnou teplotu. Představte si, jak jdete ven, musíte si popoběhnout na autobus nebo vyběhnout kopec, přitom se zvýší vaše tepová frekvence a zpotíte se. Když na sobě budete mít špatně zvolené oblečení, pot se nasákne do trička a vám bude zima. Když si naopak obléknete funkční prádlo, vlhkost se do něj nenasákne ale odvede na povrch tkaniny, odkud se vypaří. Přitom ale zajistí tepelnou izolaci, abyste neprochladli.

Zdá se vám to nemožné a pokládáte si otázku, jak se takové oblečení vůbec dá vyrobit? Vždyť jde o naprosto odlišné, dokonce protichůdné procesy. Žádné kouzlo na to není, zásadní je komplexní chápání fungování lidského těla, textilních vláken, a to všechno okořeněné trochou fyziky. Díky tomu se dá oblečení přizpůsobit ročnímu období, tělesné stavbě, fyzické zátěži i nejrůznějším profesím.

5D funkčního prádla

Pochopit všechno potřebné není otázkou pár minut, je to věc, která trvá roky. V Moiře se tomu věnujeme už víc než tři desetiletí a funkci, tedy správný odvod vlhkosti a termoizolaci, tvoří několik aspektů, kterým říkáme zkráceně 5D. Jak jste si asi správně domysleli, jde o 5 aspektů, konkrétně o materiál, kombinaci materiálů, strukturu pleteniny, zóny a střih. Pojďme se na každý aspekt podívat trochu detailněji.

Na materiálu záleží

Materiálů existuje celá řada a pořád přibývají další a další. V základu je dělíme na přírodní a syntetické, každý má něco do sebe a charakterizují ho jiné vlastnosti. Liší se i savostí a schopností izolovat teplo, což, jak už jsme si řekli, jsou ty nejdůležitější úkoly funkčního prádla. I v naší nabídce najdete různé materiály, nejčastěji se ale setkáte s patentovaným polypropylenovým vláknem, které v sobě ukrývá optimální kombinaci vlastností.

Vlhkost se do něj nenasákne, ale vyplouvá směrem na povrch, odkud se odpaří. Nasákne až 10x méně vlhkosti než polyester, je příjemné na dotek a nedráždí ani citlivou pokožku. Patří mezi nejodolnější vlákna, nepodporuje růst bakterií ani plísní, nepřitahuje ani prach.

Proč je třeba kombinovat materiály?

Když chcete vyrobit něco, co opravdu funguje, nejprve si sestavíte svoje požadavky. Máte o nich jasnou představu, ale jak jich dosáhnout? Nejjednodušší je stará dobrá metoda pokus-omyl, při které zkoušíte, vyrábíte a testujete, vyzkoušet můžete i kombinaci s dalšími materiály, v našem případě s merinem, modalem a elastanem.

Struktura pleteniny dokáže kouzlit

Vlastnosti oblečení dokáže ovlivnit i struktura pleteniny. Představte si trojrozměrnou pleteninu s různě vytvořenými vrstvami, díky kterým dokážete zvětšit nebo naopak zmenšit plochu, kterou úplet přiléhá na tělo. Třeba naše řada Ultralight přiléhá na tělo jen ze 30 %, proto je jedinečným řešením na horké letní dny. Podobně dokáže struktura čarovat i co se tepelné izolace týká, v pletenině totiž lze vytvořit vzduchové kapsy, které izolují teplo a tkanina díky nim i rychleji schne.

Proč má oblečení různé zóny?

Každá část našeho těla je různě náchylná na chlad nebo teplo, a to je třeba vzít v potaz a pracovat se zónami. V podpaží nebo na zádech je třeba odvětrání, v bederní části je zase důležitá savost a zateplení, aby bedra neprochladla.

Víte, že třeba na oblečení z řady X-compact jsou zóny krásně vidět pouhým okem?

Vliv na funkci má i střih

Střih je zásadní věcí při výběru každého kousku oblečení do šatníku, od něj se totiž odvíjí to, jak nám oblečení padne, jak se v něm budeme cítit, no a může mít i vliv na funkci. Mnozí z nás se mylně domnívají, že čím je funkční prádlo těsnější, tím lépe. Ano, funkční prádlo by mělo přiléhat na tělo, ale rozhodně vás nesmí svírat, škrtit, ani omezovat v pohybu.