Petra se narodila 17. srpna 1993 v Karlových Varech a pochází z krušnohorských Nových Hamrů. Svěřenkyně trenéra Lukáše Krejčího se připravovala od počátků s chlapeckou skupinou na Božím Daru a sousedních německých tratích v Oberwiesenthalu. Už v dorostenkách ukazovala svou sílu a často porážela mnohem starší závodnice. V roce 2012 si však při jednom závodě v Novém Městě na Moravě utrhla kloubní pouzdro v rameni, které ji vyřadilo na 9 měsíců. Aby toho nebylo málo, onemocněla ještě mononukleózou. Tentýž rok nastoupila na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor forenzní analýza - nelehkou školu, kterou kombinovala s vrcholovou přípravou a závoděním.

V další sezóně, po všech smolných problémech, se poprvé zúčastnila Tour de Ski, kde obsadila ve švýcarském Lenzerheide 19. místo ve sprintu a 16. místo na 15 km klasicky. Celkově skončila na 33. místě jako nejmladší účastnice tohoto ročníku, která dojela do cíle. V únoru 2014 pokračovala v další premiéře, a to účasti na ZOH v Soči, kde jejím nejlepším výsledkem bylo 24. místo ve volném sprintu, a to ještě se zlomenou holí. Start následující sezóny 2014/15 byl úchvatný, kdy si v Lilehammeru na 5km trati dojela bruslením pro 10. místo. Jenže oslava skvělé formy netrvala dlouho, protože si začátkem nového roku na jednom ze sprintů na Tour de Ski obnovila zranění ramene, a tím přišla o start na MS do 23 let, kde mohla bojovat o cenné kovy. To si vynahradila následující sezónu, kdy v Rašnově dosáhla svého největšího úspěchu a vybojovala na MS U23 bronzovou medaili na 10 km klasicky.


/Foto: Svaz lyžařů ČR/


V sezóně 2016/17 byla sice brána jako reprezentační jednička, ale ani jednou nebodovala ve Světovém poháru. Během sezóny byla několikrát lehce nemocná, musela předčasně odstoupit z Tour de Ski a na mistrovství světa si zranila pravé rameno. Výčet zranění a nemocí nekončil, protože v závěru přípravy na následující olympijskou sezónu měla problémy s přetíženou kyčlí a musela vynechat prvních pět závodů Světového poháru. Na start se postavila až v půlce prosince 2017 v Davosu a ve svém druhém závodu dojela na skvělém 13. místě, což byl čtvrtý nejlepší výsledek dosavadní kariéry. Dařilo se jí i na Tour de Ski, v níž ve 3. etapě (stíhací závod 10 km volně) dosáhla 9. místem na druhý nejlepší výkon kariéry a celkově Tour dokončila na 13. místě. Na ZOH se jí však nepodařilo navázat na lednovou formu a umístila se dvakrát "jen" na 28. místě.

Během své kariéry jezdila vyrovnaně oba styly, jak klasický, tak volný a byla velkou bojovnicí, která se vždy dokázala vrátit zpět. Její příběh, kdy se pohybovala nahoře a dole, si můžete přečíst na webu bez frází.


(S bratrem Michalem působili několik sezón společně v reprezentačním výběru/Foto: Facebook Michala Nováka)