Profesor z norské univerzity a institutu sportu v Oslu Jostein Hallén srovnává historicky nejlepší norské sportovce, kteří mu prošli rukama během výkonnostních testů, v rámci nichž se měřila maximální kapacita využitelnosti kyslíku v těle, tzv. VO2 MAX. Téměř absolutně nejlepším byl právě Daehlie. "VO2 MAX v hodnotě 96 je prostě úžasné. Extrémně vzácně naměříme u vrcholového sportovce přes 90 ml/kg/min, a to platí i pro ty nejlepší v jakémkoli sportu,“ vysvětluje Hallén.

O fyzických schopnostech Bjoerna Daehlieho, měřených koncem 90. let, kdy dominoval světovému běhu na lyžích, se vždy mluvilo a mluví i dnes. Sám Daehlie dodává: "Když se podařilo toto vysoké VO2 MAX naměřit, běžel jsem dlouho a velmi rychle. Změřili jsme ho několikrát a pokaždé přesahovalo hodnotu 90 ml/kg/min. Během mých nejlepších let jsem hodně trénoval, více než 100 hodin měsíčně od dubna do listopadu. Pracovali jsme opravdu tvrdě a někdy jsem byl na pár dní úplně vyčerpaný. Ale byl to jediný recept na vítězství," dodává Bjoern Daehlie, který má ve svých 56 letech na svůj věk stále vysoké funkční parametry. „I nyní sportuji každý den," dodal.

"Nemáte šanci stát se dobrým běžcem na lyžích, pokud nedosáhnete 75 ml/kg/min a více. Jedná se o nesmírně důležitý výkonnostní parametr. Jsou samozřejmě i další faktory, které jsou důležité, takže ne pouze a jen VO2 MAX," vysvětluje profesor Hallén.

Hallén také vzpomněl na Oskara Svendsena, který jako jediný překonal Dæhlieho rekord. Bývalému špičkovému cyklistovi bylo v roce 2012 naměřeno neuvěřitelných 97,5 ml/kg/min. Také Usain Bolt v dobách své největší slávy naznačoval, že měl VO2 MAX kolem 90 ml/kg/min a cyklista Chris Froome, mnohonásobný vítěz Tour de France, se pohyboval kolem 88. Pro srovnání člověk se sedavým způsobem života dosahuje hodnot okolo 20 ml/kg/min.