„Rozhodla jsem se ukončit svou závodní kariéru v běžeckém lyžování,“ prohlásila Razýmová před začátkem tradičního republikového mistrovství v Liberci, na kterém nakonec startovat nebude.„Hlavním důvodem mého rozhodnutí je, že čas, který jsem investovala do přípravy potřebné pro závodění na nejvyšší úrovni, byl čím dál tím více na úkor času, který jsem potřebovala věnovat své dceři. Bohužel už jsem zkrátka neměla sílu obě tyto povinnosti bez výčitek svědomí zvládat,“ vysvětlovala máma roční dcery Izabely své rozhodnutí.

Razýmová po sezóně 2020/21 přerušila kvůli těhotenství svou kariéru, avšak po červnovém porodu se hned v září 2022 objevila na republikovém mistrovství plně odhodlaná vrátit se do své původní formy. Do kolotoče běžeckého lyžování naskočila na Tour de Ski a na první akci po pauze se předvedla ve velmi dobrém světle.

Dařilo se jí hlavně v závěrečných etapách, v závodě na 15km klasicky doběhla na 13. místě, výběh na Alpe Cermis zvládla dokonce v 11. nejlepším čase. V celkovém hodnocení Tour de Ski jí patřila 17. příčka.

I v dalších závodech se pravidelně umisťovala v nejlepší dvacítce, na MS ve slovinské Planici zapsala dokonce kariérní maximum 13. příčkou ze skiatlonu. Podařil se jí i závěr sezóny, ve švédském Falunu skončila na klasické desítce na 9. místě, ve finském Lahti byla v závodě na 20km klasickou technikou 13. v pořadí.

Vzhledem k velmi solidním výsledkům po návratu a velké podpoře z řad fanoušků, svazu a kolegů z reprezentace, bylo rozhodování o konci kariéry hodně náročné. „Vážím si té ohromné podpory, které se mi dostalo po návratu k závodění po mateřské pauze. Díky ní jsem v mé poslední sezóně dosáhla svého nejlepšího výsledku na vrcholné akci a kvůli ní se mi nekončí vůbec snadno," upřesňuje.

Razýmová má za sebou velmi úspěšnost kariéru. Poprvé do kolotoče Světového poháru nahlédla v roce 2014 za podpory domácích fanoušků v Novém Městě na Moravě. V sezóně 2015/16 se stala dvojnásobnou mistryní České republiky v běhu na lyžích, v další sezóně se poprvé podívala na prestižní Tour de Ski. Posléze se dostala i do nominace na mistrovství světa, kde se třikrát vměstnala do elitní třicítky a stala se nejlepší českou závodnicí na této události.


(Foto: Barbora Reichová/Svaz lyžařů ČR)


Na olympijských hrách zapsala 23. místo v závodě na 30km klasickou technikou. Velmi dobré výsledky zaznamenávala ve Světovém poháru, ve finské Ruce si vyjela životní 5. místo na klasické desítce, na volné desítce v Davosu doběhla na 7. pozici. V téže sezóně rozradostnila domácí publikum v Novém Městě na Moravě parádním 8. místem v závodě na 10km klasicky.

V sezóně 2020/21 doběhla na Tour de Ski hned dvakrát v TOP10, v celkovém pořadí se umístila na skvělém 10. místě. Ve Falunu v rámci Světového poháru brala 9. místo, poté ohlásila mateřskou pauzu. „Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří mi pomohli dosáhnout během mé sportovní kariéry výsledků, o nichž se mi ještě před pár lety ani nesnilo," uzavírá Razýmová svoji životní etapu.

„Konec Katky Razýmové je pro běžecké lyžování výrazným oslabením, a to jak ve vrcholných závodech, tak také v rámci reprezentačního kolektivu. Odchází reprezentantka, která svými výkony dělala radost fanouškům, inspirovala méně zkušené závodnice a svou vůlí, pracovitostí a poctivostí šla příkladem. Jejím důvodům ale rozumíme a respektujeme je,” říká předseda úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Aleš Vaněk. „Katka zaslouží velké uznání za to, jak se dokázala vrátit po mateřské pauze mezi světovou lyžařskou elitu, teď chce svůj čas naplno věnovat dcerce, což je pochopitelné a logické. Je na místě Katce pogratulovat ke skvělým výsledkům, které v kariéře zaznamenala, a poděkovat za vše, co pro české běžecké lyžování udělala. Do dalšího mimosportovního života jí všichni přejeme jen to nejlepší,” dodává.


(Zdroj: czech-ski.com)