Běžecké boty by měly dokonale padnout vaší noze, pokud jde o velikost a šířku, ale také o míru tlumení a stability, kterou potřebujete. Supinace a pronace jsou pojmy, které se v souvislosti s běháním často zmiňují, ale ne každý ví, co znamenají a jaký mají význam pro zdraví a efektivitu tréninku.

V tomto článku vám vysvětlíme, co jsou to za procesy a jak ovlivňují vaše tělo, a také to, jak přizpůsobit běžeckou obuv individuálním potřebám vašich nohou.

Supinace a pronace - co to je a co to znamená

Vaše chodidla se při dopadu na zem kroutí, ať už při volné chůzi, klusání, běhu nebo skocích, a zajišťují tak optimální stabilitu a odpružení celého pohybového aparátu. Supinace a pronace jsou přirozené biomechanické pohyby chodidla – problémem je supinace a nadměrná pronace.

Přečtěte si také: Pronace a supinace. Výběr obuvi podle typu chodidla.

Pronace kotníku - co obnáší?

Pronace je přirozený biomechanický pohyb chodidla, ke kterému dochází při chůzi nebo běhu. Chodidlo dopadá na zem opřené o vnější stranu paty – jakmile se pata dotkne země, chodidlo se začne kroutit/stáčet směrem k zemi a podélná klenba chodidla se sníží. Jedná se o klíčový prvek při tlumení nárazů a rozložení sil při kontaktu se zemí.

Nadměrná pronace způsobuje, že se chodidlo nadměrně stáčí dovnitř, což vede k přetížení vnitřní strany chodidla (včetně palce). To může vést k různým muskuloskeletálním problémům, jako jsou bolesti kloubů, zranění kolen nebo problematické přetížení kyčlí.

Supinace chodidla - co obnáší?

Supinace je přirozený mechanismus, který pomáhá stabilizovat chodidlo během odrazové fáze chůze nebo běžeckého cyklu. Jedná se o vnější rotaci chodidla a zvedání vnitřní hrany chodidla při chůzi nebo běhu. U supinovaného chodidla nedochází k dostatečné rotaci a většina zátěže se přenáší na vnější stranu chodidla, zejména na malé prsty a vnější okraj paty.

Stejně jako pronace je i supinace důležitou součástí správné mechaniky chůze, protože pomáhá tlumit nárazy a stabilizovat nohu. Nadměrná supinace však může vést k problémům, jako je nadměrné namáhání kloubů, bolest kotníků, kolen nebo kyčlí, a dokonce i ke zvýšenému riziku zranění, například podvrtnutí kotníku.

Supinace nebo nadměrná pronace nohy – jak to poznáte?

S diagnostikou supinace nebo nadměrné pronace nohy vám může pomoci ortoped, fyzioterapeut nebo vhodně vyškolený specialista, který se zabývá analýzou chůze a přizpůsobováním sportovní obuvi různým typům chodidel.

Prvotní diagnózu si můžete stanovit i sami! Vezměte si pár bot, ve kterých jste dlouho chodili nebo trénovali, a podívejte se na jejich podrážky:

Opotřebení obuvi supinujících běžců je obvykle viditelné na vnějších okrajích obuvi. Rozpoznání nadměrné supinace je klíčové pro výběr správné obuvi a předcházení možným zdravotním problémům. Výrazné opotřebení obuvi u osob s nadměrnou pronací lze pozorovat v oblasti palce, ve střední části podrážky a na vnitřní straně paty.

Nejlepší obchody se sportovní obuví nabízejí obuv pro lidi s různými potřebami podpory nohou. Můžete například filtrovat nabídku běžeckých bot New Balance a zobrazit pouze boty pro supinátory nebo boty pro pronátory.

Jak vybrat běžecké boty?

Prvním krokem při výběru obuvi je analýza chůze. Jak jsme již zmínili výše – můžete si ji nechat provést ve specializovaných běžeckých prodejnách nebo u fyzioterapeuta či ortopeda. Tato analýza vám pomůže zjistit, zda se u vás vyskytuje nadměrná pronace nebo supinace.

Pokud byl váš typ chodidla označen jako neutrální – máte štěstí! Vybírat můžete z široké nabídky běžeckých bot, ale vyplatí se věnovat pozornost jejich kvalitě, správné konstrukci a odpružení podrážky.

Zjistěte více: Jak si vybíráte běžeckou obuv? Naučte se nejdůležitější pravidla!

Běžecké boty s podporou supinace

Pro osoby s nadměrnou supinací je vhodná obuv s dostatečným odpružením, která pomáhá minimalizovat nárazy. Vybírejte boty s pokročilými technologiemi v podrážce, například s pěnou EVA. Mezipodešev vybraných modelů pro supinátory New Balance je vybavena deskou z TPU – vloženou mezi vrstvy pěny FuelCell pro maximální tlumení nárazů při běhu. Pokud je váš stupeň supinace mírný, může vám stačit kvalitní běžecká obuv pro neutrální typ chodidla.

Podporovaná běžecká obuv s kontrolou pronace

Pro osoby s nadměrnou pronací zvolte boty s dobrou stabilitou a podporou ve střední části chodidla. Tyto modely by mohly být popsány jako „stabilita" nebo „kontrola pohybu". U těchto bot je důležitá jak pevná stabilizace nohy, tak vysoce účinné odpružení. Vybrané modely stabilizační obuvi NB pro kontrolu pronace jsou vybaveny inovativním, lehkým odpružením Fresh Foam, které odolává deformacím, poskytuje výjimečnou měkkost a dostatečnou ochranu kloubů při běhu. Technologie N-Durance navíc výrazně zvyšuje odolnost podrážky obuvi určené pro běh po tvrdém povrchu.

Pokud si kupujete boty v kamenném obchodě, vyzkoušejte si několik párů bot a pokud je to možné, vyzkoušejte si je v akci. Ujistěte se, že je obuv pohodlná a nezpůsobuje nepohodlí při chůzi nebo poskakování. Když se rozhodnete koupit boty v internetovém obchodě, zkontrolujte si podmínky pro vrácení zboží, abyste mohli boty vrátit nebo vyměnit za jiný model, pokud se rozhodnete špatně.