Kdo je lyžař nebo vodák, ví, že délka rovná se rychlost. Neboli čím delší lyže, tím jsou rychlejší. Neplatí to samozřejmě absolutně a ve všech kontextech (nejdelší lyže, kolem 2,5 metru, mají rychlostní lyžaři). Jenže ve světě lyží neplatí, že rychlost je to, co každý vyhledává – u leckoho to může být o dost jinak a rozhodně je tu jeden populárnější a vyhledávanější faktor – bezpečnost. Skupina těch, kdo lyžují proto, aby se prošli zimní přírodou, roztáhli si hrudní koš a bezpečně se vrátili domů, je řádově početnější. Z konceptu je tedy na první pohled zřejmé, že se nejedná o lyži, která by snad měla mít ambice přinášet hobíkům medaile a body z laufů. Seznam benefitů je stavěn jinou logikou.

Pro všechny a na všechno

Prvním, co je revoluční, je univerzální použití jedné jediné délky. Díky nanoúpravě skluznice Optigrip nepotřebujete definovat, co je odrazová komora, tento termín můžete s klidem zapomenout. Odrážet se totiž teoreticky můžete z kterékoli části lyže, i když ji neprošlápnete. Nicméně, tuhost a průhyb jsou u Karhu Centra Optigrip nastaveny tak, že zcela bezpečný odraz dokáže každý – nepotřebuje hmotnost, sílu ani techniku k tomu, aby se z lyže odrazil bez frustrujícího prokluzu.

Jednoduchost

Máte lyžařský klub? Skautský kroužek se základnou pod horami? Penzion u běžecké stopy? Jste tělocvikář a řešíte lyže pro žáky a studenty? Kupte, kolik stejných chcete párů, a máte vystaráno. Nemusíte řešit délky ani tuhosti, starat se o párování lyží a lyžaře, nemusíte mazat. Nemusíte nic!

Nenáročnost

Právě rekreační použití je doménou, který tento koncept posouvá k novým dimenzím. Krátké lyže snadno ovládne i začátečník, 168 cm je velice obratných. V šířce 50 mm jsou i velmi stabilní, takže ani tomu, kdo na běžkách stojí poprvé, se lyže pod nohou nekvedlá a dovolí se o ni pořádně opřít. A nakonec začátečník nebo turista nepotřebuje sametově hladký skluz. Potah Optigrip a nakonec i samotná konstrukce lyže (délka, měkkost) neumožní závodní tempo – ostatně začátečník nebo senior pomalejší lyži dokonce vyžaduje, aby se nedostal do úzkých. Ale zároveň se na lyži sklouznete natolik dostatečně, aby vám to přineslo radost nejen z pohybu, ale i něco ze specifické radosti, kterou přináší jen a pouze klasické běžecké lyžování.

Jak je rychlá?

Výrobce uvádí, že rychlostní rozdíl mezi běžnou mazací běžkou a touto krátkou s Optigripem je pouhých 7 %. To mi zcela upřímně přijde trošku podsazené – určitě to nebude platit u závodní připravené běžky, která sama žádá dlouhý a rychlý skluz ve vysoké frekvenci. Kratší, širší a měkčí lyže je logicky výrazně pomalejší, a to i když nezapočítáme mírně brzdivý Optigrip.

Nicméně, už bylo řečeno, že ne každý a ne vždy chce lyžovat. Komu stačí, že si prostě zaběžkuje, zbaví se díky Karhu Centra Optigrip 168 spousty zbytečných starostí.

Chcete rychlejší?

Karhu Nowax Skin = další bezúdržbová běžka od Karhu. Kombinuje Optigrip a Skin, a to speciální Fast Optigrip, který je aplikován ve skluzné části lyže, odraz pak zajišťuje mohérový pás v odrazové komoře. Běžka pro ty, kdo se umí odrazit, jezdí rádi klasiku, ale nechtějí mazat. Existuje s dřevěným jádrem nebo s honeycomb.

Výhody

  • jednoduchost a bezúdržbovost
  • snadná ovladatelnost (délka, šířka)
  • neuvěřitelné váhové rozpětí 30–120 kg
  • snadná přeprava
  • jedna běžka do rodiny
  • perfektní koncept pro půjčovny a školy apod.

Nevýhody

  • dlouhý a hlaďoučký závodní skluz nečekejte