Seraina, stejně jako mnohé jiné závodnice, dokázala s laufy kombinovat reprezentaci Švýcarska na závodech světového poháru, mistrovství světa (MS) a olympijských her (OH). Byla na dvou OH (Turín 2006 a Soči 2014) a především z těch druhých má i zajímavá umístění. V Turině, ve svých 23 letech, jela desítku plnou tehdejších i budoucích legend, namátkou: 2. byla Marit Bjoergen, 5. Katka Neumannová, 11. Britta Johansson Norgren, 23. Elin Ek (za mně právě ona je legenda Vasáku, více o jejím vítězství z roku 2007 je zde), 41. Seraina, 45. Eva Vrabcová-Nývltová a až 53. Kikkan Randall.

Ve štafetě na 4x5 km Seraina zajela 11. místo, ale ten pro nás epický závod na 30 km volně, kde Katka Neumannová brala zlato, nejela.

Na OH 2010 nestartovala, ale naprosto parádně jí to, stejně jako naší Evě Vrabcové Nývltové, sedlo v Soči 2014: v závodě na 30 km braly bednu tři Norky (vyhrála Marit Bjoergen), 5. byla Eva, 9. Seraina (a dále například 23. Masako Ishida, 37. Jessie Diggins; obě legendy ve dvou různých lyžařských světech). Seraina navíc byla 6. v týmovém sprintu. Kdo by to čekal od laufařky? Potvrdily to i závody MS – i zde jí šly kratší distance lépe než dlouhé: v roce 2007 startovala jen na desítce a ve štafetě, v roce 2015 byla 15. na třicítce ale v desítce devátá, a v týmovém sprintu dokonce sedmá.

Výtah k nesmrtelnosti - laufy ve Ski Classics

I s tímto nastavením dokázala naložit konkurenci v laufech. Prvních šest sezon Ski Classics dokázala vyhrát 2 až 4 závody za sezonu, což nyní možná nezní až tak fantasticky, ale bylo to v době, kdy jich v seriálu bylo jen 5 až 7.

Ve své druhé sezóně ve Ski Classics (2011/2012), kdy reprezentovala Team Exspirit, vyhrála „jen“ Birken a Vålådalen, což na první místo nestačilo a byla celkově třetí za Jenny Grip a Susanne Nyström (zajímavostí je, že všechny tři byly z jednoho týmu. Kdyby za něj Seraina jezdila už sezónu předtím, tento triple mohl tým mít už v tehdy, protože tehdy Suzanne byla celkově druhá a Jenny třetí a za Team Exsprit závodily obě).

Celkové vítězství v seriálu si Seraina vzala zpět hned o rok později (v sezóně 2012/2013), kdy, nyní již v barvách Teamu Coop, opět vyhrála Birken a k tomu König Ludwing lauf a Årefjällsloppet.

Poslední, třetí celkové vítězství v seriálu získala i o rok později (v sezóně 2013/2014) po vítězství (opět, už potřetí) na König Ludwing laufu a navíc na Diagonelle a to i přestože startovala na OH v Soči.

Nic proti Seraině, ale zde se její série celkových vítězství naštěstí zastavila, protože v sezóně 2014/2015 Seraina sice vyhrála La Sgambedu a Årefjällsloppet, ale v celkovém pořadí byla poražena naší Katkou Smutnou. Druhé místo Seraina udržela proti třetí Brittě Johansson Norgren. Pro Katku to bylo první a jediné celkové vítězství, pro Brittu premiéra na bedně Ski Classics a začátek její vlastní éry.

Seraina celkové druhé místo obhájila ještě i o sezónu později (2015/2016) po vítězství v Kaiser Maximilian laufu a na Birkenu. Tehdy si medailová umístní v celkovém hodnocení prohodily Katka s Brittou, takže Katka byla třetí a Britta premiérově první.

Přestože jsou Seraina a Britta vrstevnice (Britta je téměř přesně jen o rok mladší), právě zde začíná Brittina dominance a postupný ústup ze slávy Serainy. Britta seriál Ski Classics do svého konce v dubnu 2022 vyhraje šestkrát, což je o to obdivuhodnější tím, že první místo získá kromě sezóny 2020/2021 (kdy utpěla vážné omrzliny) pokaždé (více o Brittině příběhu zde).

Seraina už nemusí nikomu nic dokazovat a odteď ve Ski Classics jezdí jen pár závodů, už bez pódia. V sezóně 2016/2017 odjezdí (za tým Gel Intérim Rossignol) jen tři závody, další sezónu (za tým Skigo XC team) dva a v sezóně 2018/2019 (za Team Jobstation Rossignol) už jen jeden závod, protože domácí Engadin.

Ani legendy nemůžou vyhrát všechno (přesto to na zápis do historie stačí)

Seraina některé závody vyhrávala opakovaně, například König Ludwig lauf vyhrála třikrát, ale z těch nejvíce legendárních závodů nikdy nevyhrála Jizerskou 50, nejlépe byla v roce 2013 druhá, kdy o 31 vteřin prohrála s Ukrajinkou Valentinou Ševčenko. Tou Valentinou, která od roku 1998 do roku 2014 startovala na všech pěti zimních olympiádách a v roce 2009 byla na MS v Liberci bronzová na volné třicítce.

Seraina nevyhrála ani Vasák; opět v roce 2013 byla o 1:28 druhá za Lailou Kveli. Laila je specifický případ na dlouhé povídání, zde zmiňme jen to, že je o pět let mladší než Seraina, odjezdila ve Ski classics 13 sezon, skončila v něm až na jaře 2022. Prohrát Vasák právě proti ní sice rozhodně není žádná ostuda, ale docela to zamrzí, a to hlavně z hlediska statistiky, protože Laila z Pro tour závodů Ski Classics sice vyhrála hned dva Vasáky (2013 a 2014), ale právě a jen ty.

Seraina i nyní žije životem aktivní sportovkyně, účastní se amatérských závodů (v roce 2019 vyhrála svůj oblíbený Surselva marathon, který vyhráli již v letech 2009 a 2010), chodí na horské túry, jezdí na kole, propaguje zdravý životní styl a je tváří různých reklam.


Seraina nezahálí ani v "důchodu", v roce 2019 vyhrála amatérský Surselva marathon (foto: Facebook S.B.)

Seraina sice nedosáhla Brittiny dlouhodobé totální dominance, ale přesto se třemi celkovými vítězstvími, kdy to první bylo v premiérové sezóně seriálu, zůstává neoddiskutovatelnou první královnou Ski Classics.