První závod nového ročníku Světového poháru běžců na lyžích ve finské Ruce nabídl sprint klasicky. Den tradičně začala kvalifikace, kterou zvládly hlavně ženy výborně. Kompletní trojice českých běžkyň se totiž bez větších problémů kvalifikovala do hlavního závodu. Mezi muži se do elitní třicítky probojoval Michal Novák. Brány čtvrtfinále sice zůstaly nepřekročeny, ovšem i tak nakonec česká výprava bere dvakrát TOP20.

Jako první se na kvalifikační trať postavily ženy. Mezi 53 závodnicemi, které se závodu zúčastnily, stály i tři české zástupkyně. Nejprve na trať vyrazila nejmladší závodnice Barbora Antošová, následovala ji Kateřina Janatová a s mírným odstupem Tereza Beranová.

Antošová vyrazila do kvalifikace s číslem tři a nízké startovní číslo pro ni bylo předzvěstí dobrého výsledku! Na trati dlouhé 1,3 kilometru nebyl prostor na chyby, čehož se Antošová držela. A výsledkem bylo sedmnácté místo a pohodlný postup do čtvrtfinále.

„V kvalifikaci jsem si chtěla trochu lépe rozvrhnout síly, nakonec jsem to jela v jednom tempu. Ale spokojenost. Lyže byly super, tělo fungovalo také dobře,“ hodnotila úvod závodního dne Antošová.

Do toho se probojovaly i další dvě české závodnice. Klidnou kvalifikaci měla i Tereza Beranová, která držela po celý průběh trati konstantní tempo a kvalifikovala se z 24. pozice. Hned za ní se pak umístila Kateřina Janátová.

Hned čtyři mužští závodníci se pak představili o přibližně půlhodinu později. Nejlépe kvalifikaci zajel Michal Novák, jemuž patřila dvanáctá příčka a ztráta zhruba tří sekund na prvního závodníka. „Kvalifikace se podařila, za to jsem rád. O moc líp to asi nešlo, fyzicky jsem se cítil super,“ byl rád.

Novák byl však jediným Čechem, který se do čtvrtfinále probojoval. Adam Fellner měl už po půlce závodu ztrátu v řádu sekund, o něco lépe na tom byla dvojice Ondřej Černý a Luděk Šeller, nicméně ani jednomu se nepodařilo projít dál. Černý skončil na 51. místě, Šellerna 64. a Fellner ještě o deset příček níž.

České běžkyně na lyžích se ve čtvrtfinálových skupinách objevily v konkurenci těch nejlepších. Nejlépe tentokrát dopadla Tereza Beranová, která byla jen necelou sekundu od toho, aby se prodrala do semifinále jako šťastná poražená.

Barbora Antošová navázala nas svůj dobrý výkon z kvalifikace, držela se dlouho mezi nejlepšími sprinterkami, v závěru jí ale došly síly. Ve své šestičlenné skupině skončila pátá a na třetí místo, díky kterému se Katharina Hennigová dostala do semifinále, ztratila necelé dvě sekundy.

„Čtvrtfinále mě trochu mrzí, jelikož jsem se cítila dobře, ale v cílové rovince mi nezbyly síly. Jinak jsem relativně spokojená, byla u mě i lepší technika. Oproti loňsku jsem pozorovala značný pokrok,“ hledala pozitiva Antošová, jež obsadila konečnou 22. příčku.

Čtvrtfinále nesedlo Kateřině Janátové, jež ve své skupině, která vyjela na trať jako první, skončila na šestém místě a na postup ztratila přes čtyři sekundy. V konečném zúčtování jí patřilo 28. místo.

Páteční závodění skončilo ve čtvrtfinále také pro Michala Nováka, nicméně v extrémně těžké konkurenci Bena Ogdena, Ansgara Evensena či Paala Golberga zanechal velmi dobrý dojem a na postupové místo ztratil osm desetin sekundy, díky čemuž obsadil 17. místo v celkovém pořadí.

„Na začátku jsem do toho šlápnul. Měl jsem hodně sil, s tím problém nebyl. Rozhodlo se ve stoupání na stadion, tam jsem bohužel musel trochu uhnout Ogdenovi a pak jsem trochu uklouzl,“ popisoval Novák závod ze svého pohledu. Do dalších závodů zněl velmi optimisticky: „Cítím formu, lyže byly dobře připravené. Kdybych to měl srovnat s minulými lety, hodnotil bych se velmi pozitivně.“


Zdroj: Svaz lyžařů ČR