Už od prvního pohledu asociuje skandinávskou klasiku, za což asi může hlavně střih bundy, kombinace barev i nášivka na rukávu. V tomto případě ovšem jde klasika ruku v ruce s modernitou.

Anorak

Model Blizzard je jeden z nemnoha těch, co se převlékají přes hlavu, což má určité výhody, ale i nevýhody. Bunda je kompaktní a místo celorozepínacího zipu nabízí prostor na velkou kapsu na hrudi, pod kterou je jedna ještě větší, přístupná z obou stran. Trochu mate svým retro designem, za ním se ale skrývá moderní materiál, převážně strečový polyester s trojvrstvou konstrukcí a membránou s vodním sloupcem 20 000 mm a vysokou paropropustností (20 000). Koncept přes hlavu převlečné bundy poskytuje velmi dobrou ochranu před okolními vlivy, což podtrhují kvalitně podlepené švy nebo velká kapuce. Fakt, že si bundu nemůžete v teple rozepnout, kompenzují hluboký zip pod bradou a další dva větrací otvory v podpaží, z nichž jeden lze rozepnout až dolů k lemu. Méně pohodlné svlékání je pak trochu na individuálním posouzení, každopádně anorak Blizzard je bunda k těm příležitostem, kdy ji často nesvlékáte – hlavně na dlouhé výlety v přírodě.

Kalhoty

Kalhoty jsou ze stejného materiálu, kde ale jeho strečové vlastnosti vynikají ještě lépe, kalhoty tak umožňují i tak rozsáhlé pohyby, které běžně na běžkách nepotřebujete – při dřepu se nekrabatí pod koleny ani v bocích a velmi dobře kopírují pohyb těla. Pozitivní jsou dlouhé větrací otvory po stranách – dají se rozepnout až k lemu nohavic, a tak se kalhoty dají navléct i bez zouvání bot. Čtvero kapes je prakticky rozmístěno a nepřekáží při pohybu.

Příjemná a stylová

Sadu jsme testovali tam, kam je určená – je jako stvořená pro backcountry běžkování, tedy běžecké lyžování mimo upravené tratě. Do stopy lze vzít také, ale spíš pro klidnější pohybový režim – Swix Blizzard nejlépe ochrání při dlouhé i svižné chůzi, když se během dne střídá mráz s poledním svitem – to přichází čas na otevření ventilačních otvorů. A když večer zase přituhne, chce si lyžař, už zabalený třeba v kapuci, v komfortu vychutnat pohled na západ slunce, ochráněn před poryvy chladného vzduchu. Oděvy z řady Swix Blizzard najdeme v dámské i pánské variantě a ve vícero barevných provedeních.

Na cokoli chcete

Jde o odolnou, ochrannou vnější vrstvu před větrem, deštěm a sněžením, která je příjemně lehká a komfortní na pohyb. Celý set by se dal usadit někam do prostoru mezi běžkařské a skialpové oblečení, skvěle poslouží ale také při chůzi na sněžnicích, běžné zimní turistice i na skialpech. A já bych se vůbec nebál vzít ho i na sjezdovky – trochu tím narušíte módní konvence této sociální skupiny, ale o to budete zajímavější.

Výhody

  • vysoký vodní sloupec/prodyšnost
  • odolný a příjemný strečový materiál
  • množství kapes včetně velké náprsní
  • dobře řešené odvětrávání
  • originální styl

Nevýhody

  • někomu může vadit převlékání přes hlavu