Konstrukce jakékoli lyže s přesně nastavenou odrazovou komorou už vyžaduje vysokou technologickou zručnost na straně výrobce, slušnou znalost na straně prodejce a alespoň nějaké povědomí o chování běžek na straně zákazníka. Karhu Nowax Skin je proto lyže, která necílí na úplné začátečníky, ale na klasiky, kteří si chtějí slušně zajezdit – přitom se ale rozhodně nechtějí zaobírat mazáním. Ani jednodušších parafinů, které lyže zrychlují ve skluzu. Skluzná část je proto opatřena speciální nanotechnologickou vrstvou, která je schopna dosáhnout dobré úrovně skluzu na všech možných typech sněhu. Odraz pak zajišťuje mohérový pás v odrazové komoře.

Nano vrstva je tentokráte optimalizována pro skluz (Fast Optigrip), což znamená, že běžka klouže lépe než obvyklá rekreační běžka s nanoúpravou po celé délce skluznice. Lyže je sportovnější i proto, že je z hlediska tuhosti sladěna s lyžařem – jak se předpokládá. Lyžař tedy klouže jako u tradiční běžky na kluzných plochách – pro to určených přední a zadní části lyže. Zážitek je to, jak jsme sami vyzkoušeli, příjemný a běžka v sobě má i sportovní charisma, které ponouká k tomu se klouzat déle a rychleji.Karhu Nowax Skin se nabízí s dřevěným nebo s jádrem honeycomb

Obecně se ví, že nanoúprava (zatím) neumí být rychlejší než tradiční skluznice napuštěné patřičnými parafíny. V dnešní rychlé době je ale mnoho z nás, kteří pro tréninkové nebo kondiční lyžování oželí těch 5–10 % skluzu ve prospěch toho, že na běžku nemusí sáhnout. Čas jinak strávený mazáním tak můžete strávit ve stopě (co je víc!?) a nemusíte s sebou na hory vozit žádný servisní kufřík a mazací kopyto ani řešit, kam připojit žehličku. Na vosky prostě můžete s klidným svědomím zapomenout. O to víc času ušetříte, pokud mazání řešíte i pro svou sportovní přítelkyni (či přítele, abych byl korektní), nebo dokonce celou rodinu. Kdo někdy klistroval všechny rodinné běžky, ví, jaká je aplikace a následné čištění běžek očista.

Abychom byli zcela korektní, jedno je přeci jen potřeba – vozit s sebou anti-freeze přípravek, existují prý určité podmínky, kdy lyže může více namrzat. Jednou za rok je pak potřeba lyži vyčistit od částeček vosků, které se na skluznici uchytily ve stopě.

Nový stupeň bezúdržbovosti: Karhu Centra Optigrip 168

Pokud chcete trávit čas s rodinou na horách, lze doporučit další novinku od značky Karhu: možná revoluční koncept bezúdržbové běžky Karhu Centra Optigrip 168. Vyrábí se v jediné délce (168 cm) a funguje pod nohama úplně každého, ať už má 30, nebo 120 kg!

Lyže je revoluční v tom, že nemusíte vlastně vůbec nic řešit. Nepotřebujete přemýšlet, jakou zvolit délku, ani definovat, co je odrazová komora (stačí lyži naslepo objednat na e-shopu). Nepotřebujete vlastnit servisní kufřík ani jediný vosk. Nikdo nepotřebuje sílu ani techniku k tomu, aby se z lyže odrazil bez frustrujícího prokluzu.

Máte hodně různě starých dětí? Nebo chcete provozovat běžkařskou půjčovnu? Kupte, kolik stejných chcete párů, a máte vystaráno.

Taková bezúdržbovost si samozřejmě žádá nějakou daň – fyzika se ošidit nedá. Běžky proto nejsou tak rychlé jako správně ošetřené konvenční běžky, a míří proto spíše k rekreačnímu využití – právě to je jejich doménou: Krátkou lyži snadno ovládne i začátečník, v šířce 50 mm jsou i velmi stabilní, běžný turista nepotřebuje sametově hladký skluz, ale jistý odraz za všech podmínek. Začátečník nebo senior dokonce vyžaduje, aby lyže byla pomalejší a kontrolovatelná ve sjezdech. Na druhou stranu lyže umožní, abyste se na ní dostatečně sklouzli a získali něco ze specifické radosti, kterou klasické běžecké lyžování přináší.

Výhody

  • bezúdržbovost (na vosky můžete zcela zapomenout)
  • fungují prakticky vždy a všude
  • slušný jízdní požitek

Nevýhody

  • jsou malinko (kolem 10 % – výrobce uvádí 7 %) pomalejší než dobře namazané konvenční lyže