Množství startujících se pohybuje každým rokem kolem čísla 2 300, zhruba se shoduje s počtem obyvatel žijících v údolí a právě mnoho z nich se podílí na organizování dálkového běhu. Jsou si vědomi, že Gsiesertal Lauf je důležitou propagací jejich regionu v lyžařském světě. Pokud se závodu zúčastníte, poznáte na vlastní kůži, že se zde řeší každý detail a víkendová událost působí rodinným charakterem, jako málokde na jiných závodech evropského měřítka. Do organizace je zapojeno 17 amatérských sportovních skupin a 450 dobrovolníků se stará o to, aby byli účastníci nadmíru spokojeni. Pokud bychom chtěli dokompletovat statistiku závodu, tak dodnes projelo cílem 71 462 startujících ze všech koutů Země, každoročně až ze 40 různých států.

Gsiesertal Laufu se v jeho historii zúčastnila celá řada jmen světové lyžařské scény, z nichž mnozí figurují na čestném seznamu vítězů vyrytých do kamenné desky v prostoru cíle. Mezi velikány můžeme zmínit olympijské vítěze a mistry světa jako Daehlieho, Auklanda, Glöersena, Faunera, di Centu, Smirnowa, Botvinova, Dementěva nebo legendárního biatlonistu Björndalena, a nesmíme opomenout ani křehké pohlaví J. Kowalczykovou, nebo K. Smutnou.


(Poznáte nějakou legendu běhu na lyžích, která se kdysi zúčastnila Gsiesertal Laufu?)


Samotný Gsiesertal se může také pochlubit skvělým rekordem: od prvního závodu v roce 1984 nebyl ani jednou zrušen kvůli přírodním podmínkám, což berou organizátoři akce a prezident závodu Walter Federer jako obrovský úspěch. I v době, kdy tento alpský region trpí nedostatkem sněhu, spolupracují s místním turistickým spolkem na vykouzlení běžeckých tratí alespoň z technického sněhu. S občasnou nepřízní přírody si pořadatelé vždy poradili, avšak v roce 2021 byla akce zrušena z důvodu vyšší moci, kvůli covidu.

V rámci závodního víkendu si můžete vybrat ze dvou stylů běhu na lyžích, v sobotu se jede klasickou technikou a v neděli volným způsobem, a to na kratší 30 km, nebo delší 42 km distanci. Originalitou závodu, kterou jen tak někde nezažijete, je, že se pro délku závodu můžete rozhodnout přímo na trati. Buď dojedete do cíle 30km závodu, nebo těsně před ním odbočíte do náročného stoupání na delší maratonské verzi, o 12 km delší. Pro méně zdatné je přichystán také pohodový závod podél řeky v mírném profilu tzv. „Just for Fun“ a pořadatelé nezapomínají ani na ty nejmenší, v tzv. závodu „Kids Run“, kde můžete děti přihlásit na 3, nebo 5km dlouhou trasu.

Maratonský závod na 42 km spojuje tři hlavní vesnice údolí Gsiesertal: ze Sv. Martina vede trasa dolů do údolí směrem na Pichl, dále do Taistenu a opět se vrací zpět po druhé straně řeky, kolem Sv. Martina a vystoupá náročným 200m stoupáním až do Sv. Magdaleny na konci údolí, kde se závodníci stočí a vrátí dlouhým sjezdem do cíle ve Sv. Martinu. Úvodních 30 km, prakticky po rovině, se často pohybuje větší skupina závodníků a právě ve stoupání se většinou rozhodne, kdo vyhraje a kdo zůstane v poli poražených.Krajina sama o sobě, stejně jako výhled na Dolomity, je dalším jedinečným prvkem závodu. Krom toho si závodníci pravidelně pochvalují vynikající italskou kuchyni, kde vás neodbudou, a budete se držet, abyste se nepřejedli. Nejlepší místní kuchaři spolu s 30 pomocníky obstarají každoročně 7 občerstvovaček na trati a na své si přijdete zejména v cílovém party stanu ve Sv. Martinu. Vrcholem gurmánského menu je jablečný závin, který měří neuvěřitelný čtvrt kilometru na délku, méně by nestačilo. Díky skvělému zázemí a krásné alpské kulise není divu, že počet účastníků a jejich doprovodů zanedlouho předstihne lůžkovou kapacitu v údolí.

Gsiesertal Lauf oslaví v roce 2024 své 40. jubileum a očekávání na tuto jedinečnou událost se každým týdnem stupňují. Akce se koná každoročně třetí únorový víkend. Klasický závod se uskuteční v sobotu 17. února 2024, zatímco neděle 18. února je vyhrazena pro volný styl.


Více informací o závodu Gsiesertal Lauf