Davos

V Davosu najdete celkem přes sto kilometrů běžeckých stop a tratí. Oficiální údaje říkají 77 km pro klasiku a 46 pro volný styl, přičemž tratě jsou odděleny, aby se maximalizovalo pohodlí sportovců. Davos leží na rozlehlém náhorním plató, které obklopují hory, mezi něž pak stoupají další údolí. A snad všude, kde to terénní podmínky dovolí, zabíhá lyžařská stopa. Hlavním údolím, potažmo středem plató se proplétá červený vláček, který vedle obvyklých cestujících přepravuje zejména sjezdaře mezi jednotlivými lyžařskými areály. Velký potenciál má ale i pro běžkaře – přepraví je přesně tam, kde chtějí svou cestu začít, nebo je naopak z jejich cíle dopraví zpět domů. Jezdí často, přesně a jeho pomoc zmnohonásobuje potenciál běžeckých zážitků v Davosu. Určitě není nadnesené říci, že právě díky němu lze snadno projet každý kilometr tamních tras a poznat všechna horská zákoutí oblasti včetně přilehlých opuštěných údolí. V Davosu se lyžuje bez poplatku za použití stop, pokud vlastníte skipas, tedy kombinujete lyžování běžecké a sjezdové, máte i vlak zcela zdarma.

Svatý Mořic

Svatý Mořic je středobod běžeckého lyžování v Alpách – není snad místo, které by mu pestrostí a rozsahem tratí mohlo konkurovat. 180 kilometrů upravovaných stop nebo konání jednoho z nejslavnějších závodů světa – Engadin Skimaratonu je snad dostačujícím argumentem. A pokud chcete zažít a poznat skutečně to nej, je tu vlak připraven k tomu přiblížit vás tam, kde nebo odkud chcete běžkovat. Mimořádným výletem může být projížďka k ledovci Morteratsch, který stéká z tamní jediné čtyřtisícovky Piz Bernina. Vlakem lze vyjet až na průsmyk Bernina, odkud se můžete vydat soupaží jen a jen dolů z kopce zpět do Svatého Mořice.

Rhétská dráha

Za samostatnou pozornost ale stojí i právě ony červené vlaky s logem RhB. Mají dlouhou a zajímavou historii a i díky svému unikátnímu technickému řešení se tratě Bernina a Albula dostaly v roce 2008 na seznam světového dědictví UNESCO.
Po otevření Gotthardského tunelu v roce 1882 se dopravní proud přes kdysi pyšné graubündenské průsmyky téměř zastavil a příjmy z obchodu a pracovní příležitosti dramaticky poklesly. To byl hlavní impuls ke stavbě unikátní železnice, která vyrostla mezi lety 1889 a 1914.
Kdo chce zažít graubündenskou železniční síť v plné své rozmanitosti, nechť se nechá svézt Ledovcovým expresem. Od roku 1930 spojuje tento „nejpomalejší rychlík světa“ mondénní lázeňská střediska Svatý Mořic (nebo Davos) s Zermattem. Velkými okny panoramatických vozů dohlédnou cestující na vysoké skalní stěny i do soutěsek. Projedou místa osmi kultur a dvou jazyků a zažijí dvě z nejimpozantnějších a nejkrásnějších horských železničních tras v Evropě. Ledovcový expres provozuje v létě čtyři a v zimě dvě spojení denně v každém směru. Druhý velký železniční zážitek nadělí cestujícím Ledovcový expres v podobě trati Albula. Trasa mezi Churem a Sv. Mořicem okouzluje smělými stavbami, které harmonicky zapadají do krajiny. U Filisuru vjede vlak v úzkém oblouku po 65 metrů vysokém viaduktu Landwasser přímo do tunelu. Mezi Filisurem a Bergünem se šplhá po dlouhých mostech a točitými a spirálovitými tunely výš a výš údolím, aby pak v tunelu Albula zmizel úplně. Kdo by si nechtěl ve Sv. Mořici nechat ujít ještě kus železniční podívané, může si cestu prodloužit a expresem Bernina sjet až do italského Tirana. Kolem ledovců a impozantních velehor na Berninapass, s 2 253 metry nad mořem nejvyššího průsmyk evropské železniční sítě. Na trati dolů do Poschiava jezdí trať Bernina, která nedávno oslavila své 100. výročí, přes významné dílo evropského železničního umění – kruhový viadukt u Brusia.


Okuste švýcarské vlaky za zvýhodněné ceny!

Pokud vás přitahují samotné vláčky, zpozorněte. Na jaře a na podzim 2012 bude probíhat akce 2 za 1, kdy při koupi Swiss Saver Passu a Swiss Flexi Passu na 4 dny získáte dvě jízdenky za cenu jedné. Prodej začíná od 1. března 2012, výhodně cestovat můžete od 1.4. – 31.5. a od 1.9. – 30.11.2012.

Swiss Saver Pass a Swiss Flexi Pass jsou vícedenní jízdenky na všechny dopravní zařízení spadající pod Swiss Travel System, tedy na vlaky, autobusy (většinou i MHD) a lodě. Swiss Saver Pass se nabízí ve variantách pro 4, 8 a 15 dní, přičemž platí neomezeně každý den ve vybraném časovém úseku. Swiss Flexi Pass je pak jízdenka, kterou můžete použít 3, 4, 5 nebo 6 dní v rámci jednoho měsíce.

Více na www.MojeSvycarsko.com


www.rhb.ch