Matyáš Chochola o nových uměleckých trofejích a medailích: "Nápad o vzniku trofejí přišel spontánně týden před závodem ČEZ Jizerské 50 v roce 2022. Vše bylo narychlo, na hory jsem si přivezl pytel sádry, protože jsem dostal nápad odlít běžkařskou stopu a texturu sněhu přímo před startem závodu na stadionu, a obtisknout tak jeho živou energii. Samozřejmě, že se nikomu z organizátorů ani závodníků nelíbily zbytky sádry ve stopě, takže jsem sotva zatuhlé sádrové odlitky odnášel přímo před startujícími běžkaři a od sádry zadělal celou chatu. Výsledek ale stál za to, následně jsem odlité stopy naskenoval do 3D a počítačově upravil pro výrobu sklářských forem. Výroba trofejí a medailí se mezitím přesunula blíž k závodu, do sklárny Preciosa Ornela v Desné, kde s tímto projektem souhlasili a dali mu tak zelenou. Vzniklá trofej s obtiskem reliéfu běžkařské stopy zároveň funguje jako samostatně stojící objekt-totem s originálním autorským rukopisem. Její pravé místo je ale v ruce šťastně vyčerpaného vítěze, při vyhlašování výsledků závodu. Je v ní zachycená inspirace sněhem i radost ze sportu."


Každý účastník 57. ČEZ Jizerské 50 si odnese uměleckou skleněnou medaili

Otisk pro reliéf medaile vznikl v noci po skončení závodu z odlitku rozbrázděných textur připomínajících bitevní pole. Každý závodník tak dostane to, co sám svým bojem do sněhu otiskl. Medaile je pokovená, což zvýrazňuje magický zážitek večerních světel vrhajících do sněhu dlouhé a barevné stíny.

Pomocí prastaré techniky litinových předloh, ručně odlévaných na huti Preciosy Ornely do pískových forem, se nám podařilo do skla přenést věrnou zrnitost a texturu sněhového odlitku. Výsledný výrobek tak vznikl z rukou místních sklářů tradiční cestou, a tím je ještě umocněn celý příběh a magický proces zrodu této sněhové krásy.

Cílovou koncepcí nové trofeje a medaile bylo obohatit prestiž závodu a jeho mezinárodní kontext o kvalitní umělecké dílo, a tak zároveň propojit s řemeslnou tradicí výroby skla v regionu. Chceme vzdát hold tomu, co je pro závod nejdůležitější a s čím se ztotožní každý běžkař, a tím je perfektní stopa.

Skol!Zajímá vás, jak taková trofej ve sklárnách Preciosy Ornely vzniká od A do Z? Tak si nenechejte ujít vznikající Dokument o vzniku trofeje a medaile Matyáše Chocholy, který bude mít premiéru v rámci 57. ČEZ Jizerské 50. Registrujte se do jednoho z 8 závodů ČEZ Jizerské 50 na www.jiz50.cz a pověste si na krk tuto skleněnou krásu také!