Jizerské hory

Bedřichov: na stadionu probíhá umělé zasněžování a sníh se odváží na Novou Louku. O víkendu se v Bedřichově bude konat testování běžeckých lyží a holí různých značek, proto bude na stadionu ještě více rušno. Obecně lze říci, že v nižších polohách jsou na standardních trasách vytátá místa nebo ledové plotny, které se přenáší např. u Blatného rybníka nebo na Kristiánově. Dále už jsou podmínky výborné, nejlepší úseky Kristiánov - Rozmezí - Jizerka - Protržená přehrada. V dobrém stavu je i Soušská silnice. Rolby upravují pravidelně, hlavně tyto dobře sjízdné trasy. I tak je třeba dávat pozor hlavně ve sjezdech, které mohou být zledovatělé. Stav sněhu: Jizerka 25 cm, Rozmezí cca 35 cm. Pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s.
Jakuszyce: dnes ráno -10°C, trasy jsou tvrdé, vymrzlé, nebylo třeba je upravovat. Rolba vyjede v pátek, sobotu i v neděli, podle předpovědi by se mělo oteplit a padat sníh. Upravené trasy jsou následující: k lomu, Elektrárna, Jakuszyce – Orlie, Samolot a propojka Elektrárna se Samolotem, Dolní a Horní Dukt.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na na zimních mapách mapy.cz

Foto: Na běžky do Vejsplach

Foto: Na běžky do Vejsplach

Krkonoše

Harrachov: od parkoviště směr Mumlavské vodopády je cesta bez sněhu, nutno jít pěšky, stejně tak směr Krakonošova snídaně, je nutné jít asi 2 km. Terex k Celnici, Kládová cesta k Lesnímu Zátiší a na Voseckou, upravila rolba ve středu. Ve vyšších polohách jsou podmínky dobré, stejně jako jinde zmrzlé, s možností výskytu ledových ploten a místy napadané jehličí do stopy.
Horní Mísečky: zde se po oba víkendové dny budou opět konat závody. Upravovat se budou závodní okruhy po 7 km a svážnice ke sjezdovce. Zejména ze soboty na neděli má napadnout nový sníh, bude možné využít i cestu na Zlaté návrší.
Vrchlabí - Vejsplachy: momentálně je areál uzavřen a intenzivně se zasněžuje. V plánu je přichystat na sobotu trasu v délce 2,5 km.
Špindlerův Mlýn: ve středu byla projeta trasa Buď Fit podél Labe a část Weberovy cesty údolím Bílého Labe.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: na Černé hoře leží okolo 120 cm sněhu. Ve středu vyjela rolba na Malý okruh, okruh Světlá hora, také na Jelení vrch, cestu k Lesní Boudě a na Hnědý vrch a Liščí cestu až na Friesovy Boudy.
Malá Úpa: za současných sněhových podmínek se udržuje pouze trasa z Horní Malé Úpy (Pomezní Boudy) na Rennerovy Boudy (Ski areál U kostela).

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: na hřebenech leží od 10 do 40 cm sněhu. Díky ochlazení a lehkému poprašku nového sněhu se podmínky trochu zlepšily. Rolba vyjela v úterý z Luisina údolí, nicméně první 2 km jsou plné jehličí a jedná se spíše o vrstvu ledu. Hřebenová trasa mezi Šerlichem a sedlem Pod Homolí je ve výborném stavu, jen místy se vyskytují ledové plotny nebo spadané jehličí. Velmi ojediněle kamínky, ale dá se jim vyhnout. Trasa z Šerlišského mlýna na Polomský kopec nebo Sedloňovský vrch je sjízdná, ale již delší dobu bez strojové úpravy, takže hodně tvrdý led, jen s malým popraškem nového sněhu.
Orlické Záhoří: pouze sněhový poprašek

Říčky v Orlických horách: rolba vyjela také v úterý a upravila úsek od Haničky, přes Mezivrší, Pěticestí a Pod Homolí. Nejlepší podmínky jsou mezi Pěticestím a sedlem Pod Homolí, bez přenášení jsou sjízdné obě cesty. Trasa z Mezivrší přes Anenský vrch na Haničku je spíše ledovatá, s vytátými místy a špínou. Opatrně také přes Komáří vrch, i tam mohou být kamínky a led.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: trasy jsou bohužel nesjízdné.

Foto: Ondrej Vl

Foto: Ondrej Vl

Rychlebské hory

Dolní Morava: dnes odpoledne vyjela rolba na magistrálu ze Slaměnky k Vilemnínce. Sněhu je dost.
Paprsek: pokud půjdete z Velkého Vrbna po trase Milíře, musíte cca 1 km pěšky, dále ještě několikrát přenést. Pro úsporu času je lepší zvolit lanovku nebo jít pěšky po okraji sjezdovky až nahoru k chatě. Rolba vyjíždí pravidelně několikrát v týdnu. Dobré podmínky jsou na Velkém Šengenu, Pohádce nebo Císařské boudě. Samozřejmě i zde se vyskytují úseky s jehličím a ledem, občas vykoukne kamínek.
Horní Lipová: ve středu projela rolba okruhy po loukách. Jednalo se o přípravu na očekávané sněžení. Sjízdné jsou jen s opatrností a na "kameňačkách".

Foto: Hana Vinterová

Foto: Hana Vinterová

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: z Medvědí hory k útulně bez strojové stopy, dále zledovatělé, ale sjízdné.
Červenohorské sedlo a Praděd: ze sedla bylo projeto rolbou v neděli až na Švýcárnu. Stopa stále drží, ale okolo Petrovky mohou být horší místa. Od Švýcárny k Pradědu a na Ovčárnu projeto dnes, stav je lepší, ale i tam jsou někde vyfoukaná místa, kde je sněhu málo. Závodní tratě byly upraveny v tomto týdnu.
Skřítek: přímo na Skřítku sníh není. Cesta na Rozcestí pod Ztracenými Kameny (1.100 m) je místy zledovatělá, ale pak už je sněhu více, bohužel se spoustou jehličí. Pod Zelenými kameny sněhu dost, ale i tam je jehličí, ve středu tam projeli se čtyřkolkou a shrnuli ho alespoň radlicí. Bohužel se nahoru nedostane rolba z žádné strany, nezbývá než čekat na nový sníh.

Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město na Moravě: díky silným mrazům se podařilo doplnit sněhové zásoby a areál je od dnešního dne opět přístupný veřejnosti. I nadále se na některých místech trati pracuje, proto dbejte zvýšené opatrnosti a aktuálních režimových opatření. Kdy je aréna pro veřejnost přístupná, zjistíte v kalendáři.
Jihlavsko: areál Český mlýn - i zde se zasněžovalo. V pátek bude okruh uzavřen z důvodu rozhrnovaní hromad a přípravy zdejší tratě na víkend. V plánu je prodloužit trasu až k mostu dálničního přivaděče.

Foto: Stanislav Znišťál

Foto: Stanislav Znišťál

Beskydy

Pustevny: závodní okruh 5 km upraven, sněhu je málo, místy rolba brala kamení. Vše ale mimo upravenou stopu. Projet byl i sjezd na Martiňák, ale v nižších polohách jsou podmínky horší a více špíny. Knížecí cesta má také dobré podmínky až ve vyšších polohách.
Třeštík - Vysoká - Benešky: pro nedostatek sněhu nejsízdné.

Šumava

Churáňov: výška sněhu je okolo 30 cm, ve stopě asi 15 cm. V pondělí byly upraveny trasy v délce 25 km. Nejlepší podmínky jsou na trase U Lenců - Pláně - Nové Hutě, Zlatá Studna - Danielka. Nicméně upraven byl i stadion a Churáňovské louky. Podmínky jsou lepší na klasiku. Pozor ve sjezdech na led a horší místa.
Kvilda: měla v posledních dnech teploty hodně hluboko pod nulou, sněhu je okolo 20 cm, ve vyšších polohách až 90 cm. Ve středu byla upravena cesta Kvilda – Horská Kvilda (jeden pás pro bruslení, jeden na klasiku). Začátek trasy k pramenům Vltavy přes louky je špatně sjízdný, ale dále se podmínky zlepšují.
Modrava: sněhu je asi 15 cm, ve vyšších polohách více. Dnes byly upraveny trasy: Modrava – Březník – 7,5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km; Filipova Huť, závora – Černohorská nádrž – Modravský most – cca 6 km. Skútrem byla projeta jedna stopa na klasiku Modrava – Javoří pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava – 12,5 km. Sněhu je zde méně a vytátým místům se dá vyhnout.
Železnorudsko: zde napadlo bohužel jen 5 cm sněhu, takže trasy stále nejsou sjízdné. V německém středisku Bretterschachten jsou naštěstí podmínky téměř ideální.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Foto: fotbalik, zdroj: Kamzasnehem.cz

Foto: fotbalik, zdroj: Kamzasnehem.cz

Krušné hory

Krušné hory: ve východní části hor se bohužel nedá lyžovat nikde. V západní části jsou možnosti na Fichtelbergu a na Klínovci v nadmořských výškách nad 1000 m. V pondělí byly upraveny některé cesty z Božího Daru od celnice a na Klínovci k Meluzíně, avšak na nejlepší lyže to není. Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz

Stav úpravy stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz