Jizerské hory

Bedřichov: v Jizerských horách připadlo poměrně dost nového sněhu, takže se dá bez problémů vyrazit již z Bedřichova a i trasy, které byly v minulých týdnech špatně sjízdné, jsou nyní upravovány rolbou. Rolba vyjela do terénu dnes nad ránem a upravila téměř vše (Magentová stopa z Bedřichova, trať ČEZ Jizerská 50 z Bedřichova (bez Olivetské hory - špatné sněhové podmínky), Bedřichov, Valešovka - Prezidentská chata - Královka - Hrabětice - Josefodolská přehrada - Studené údolí, Jizerka, Panský dům - Jizerská silnice - Smědava - Předěl - Smědava - Soušská silnice - Darrská cesta - Václavikova studánka - Jizerka, Mořina, Bílá Desná - Protržená přehrada - Pašerácká - Josefův Důl, Peklo - Mariánská Hora.
Co se týká dnešních podmínek, dopoledne byly stopy rychlé s ledovou krustou, sjezdy nebezpečné. Okolo poledne již hustě sněžilo. Pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s.
Jablonec nad Nisou: dnes proběhla úprava skútrem s válcem z Jablonce nad Nisou (od Sádek na Hrabětice včetně odbočky na Dolní Maxov). Trať je vhodná jak na klasiku, tak i na bruslení.
Jakuszyce: i zde se po ránu pohybovala teplota těsně nad 0°, upraveny byly všechny trasy včetně závodních okruhů.
Kořenov - Příchovice: trasy projela rolba během dnešního dopoledne. Začátek v Příchovicích u kravína, projela do Kořenova, Famberku, okruh okolo Kapradníku, Rejdickou cestu dále na Vystrkov, Perlíček i Bosnu. Zprávy o kvalitě stopy z dnešního dne sice nejsou, ale dá se předpokládat, že tam, kde nebyl starý podklad, můžou se vyskytnout kamínky.
Vysoké nad Jizerou: upraveny závodní okruhy po loukách v areálu Šachty.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na na zimních mapách mapy.cz

Krkonoše

Harrachov: rolba dnes dopoledne upravila Janovu cestu, Harrachovu i Kládovou cestu. Terex byl projet včera. Ve vyšších polohách na Voseckou boudu nebo Dvoračky byla dnes ledovka a nebylo bezpečné se tam vydávat.

Roudnice: i tady vyjela rolba na louky, avšak v úterý. Pokud nebudou trasy znovu projety, budou stopy zledovatělé.
Horní Mísečky: zde se začínají chystat trasy na Jilemnickou 50, která se uskuteční o posledním lednovém víkendu. Díky ČKS Ski Jilemnice byl upraven 15 km dlouhý okruh z Míseček přes Janovu horu na Rovinka a přes Třídomí zpět na závodní tratě na Mísečkách. Rolba naposledy projela dnes dopoledne.
Benecko: závodní tratě byly upraveny ve čtvrtek, ve středu projela rolba až na Přední Žalý.
Vrchlabí - Vejsplachy: o víkendu 20.-21.1.2024 se konají ve Vejsplaších žákovské biatlonové závody. Tratě budou o tomto víkendu celý den uzavřené. Již v pátek bude probíhat trénink na střelnici a bude zde čilý tréninkový ruch. Tratě se opět otevřou pro veřejnost v neděli po 16 hodině! Veřejnost může využít tratě na přírodním sněhu za potokem nebo vyrazit na Kněžice, kde je taktéž upraveno.
Špindlerův Mlýn: trasa Buď Fit podél Labe a Weberova cesta údolím Bílého Labe byly projety v úterý.
Strážné: odtud vyjela rolba v úterý, takže pokud nevyrazí před víkendem znovu, stopy budou buď zaváté nebo zledovatělé. Projeta byla trasa přes Šestidomí na Struhadla a Pláně. Dále na Klínovy Boudy a Friesovky a propojení k Rennerovkám, kde se již trasy udržují z Černé hory. Ze Strážného bylo projeto také na Vápenice.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: zde se strojově upravovalo naposledy v úterý odpoledne. Již tradiční cesty - Liščí na Rennerovky a sjezd až na Jezerní Domky, na Hnědý vrch, Jelení vrch, Malý okruh, okruh Světlá hora a Černohorská silnice.
Z Pece pod Sněžkou vyjela rolba také v úterý k Portáškám, okruh Pěnkavčí vrch, Červený vrch, Krakonošovým údolím ke Spálenému Mlýnu a dále do Dolní Malé Úpy.
Malá Úpa: v úterý byly upraveny trasy na okruhu Kraví hora, okruh Dlouhý hřeben, přes Lysečinské Boudy na Starou železnou cestu a na Rýchory, z Rýchorského kříže se dá dojet až do Žacléře. Z Horní Malé Úpy vyjela rolba dnes odpoledne a je na trase Černá Voda, Haida, Jelení hora a Lví důl.

Foto: Zdislaw Leśniak, Orlické Záhoří 17.1.

Foto: Zdislaw Leśniak, Orlické Záhoří 17.1.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: zde připadlo od 15 do 20 cm sněhu, který přežil i krátkou oblevu. Dnes až do odpoledních hodin mrholilo a na hřebenech se teplota pohybovala okolo 0°C. Rolba vyjela v noci z úterý na středu a projela stopy až do Deštného za Národní dům a ke Kozímu chlívku. Na loukách je však sněhu málo a ve stopě je tráva. Na starších lyžích se však přejet dá. Při nástupu na Národním domem je přibližně od 3. zatáčky již sněhu více. Na několika místech se sice ve stopě kamínky objeví, ale tahle místa lze bez problému objet. Trochu horší je přejezd přes Bukačku, tam je třeba být opatrný. Dále od Šerlichu až po Pěticestí je sněhu dostatek. Další výjezd rolby by měl být v pátek. Momentálně hustě sněží.
Orlické Záhoří: zpočátku týdne zde bylo asi 20 cm nového sněhu bez podkladu. Okruh byl upraven jak na bruslení, tak na klasiku. Starý podklad chyběl, takže sněhová vrstva není velká.
Říčky v Orlických horách: rolba vyjela v úterý a upravila rozsáhlé území od Rokytnice v Orlických horách, přes Panské Pole, Mezivrší, Pěticestí do sedla Pod Homolí. Sjela také z Pěticestí Čertovým dolem do Zdobnice ke kostelu. Okolo kapličky, přes Pustý a Rysé zpět do Říček. Louky nad Rokytnicí jsou pouze s novým sněhem, takže tam rozhodně na starších lyžích. Také cesta z Panského Pole k Anenskému vrchu bude mít na některých místech méně sněhu.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: ani zde nebyl starý podklad, připadlo necelých 20 cm sněhu. V úterý rolba projela trasy jak na Bukové hoře, tak na Suchém vrchu. Lepší podmínky budou okolo Suchého vrchu a vzhledem k tomu, že zde momentálně sněží, budou na víkend podmínky dobré.
České Petrovice: před oblevou byl upraven 4 km dlouhý okruh na Hraničním vrchu. S čerstvým novým sněhem to je dobrý základ pro víkendové lyžování.

Rychlebské hory

Dolní Morava: také v tomto středisku vyjela rolba v úterý a ve středu po sněžení. Upraveno bylo prakticky vše. Nástup možný již u Závory, projet byl okruh Zbojnická i na Větrný vrch. Magistrálou přes Vilemínu na Slaměnku, Sedmicestí, Mokřiny až do Zatáčky smrti.
Paprsek: v sobotu se zde koná závod Patnáctka okolo Paprsku se startem ve 12 hodin. Všechny trasy byly upraveny do středy. Ve čtvrtek díky mrholení zde byla "ledová hora" a ještě se rozbila rolba. Na víkend však budou trasy připraveny a rolba v pořádku. Sjet se dá již i do Petříkova. Také Milíře pro výjezd z Vrbna jsou již v lepším stavu.

Foto: Gabriela Tichá, Skřítek 17.1.

Foto: Gabriela Tichá, Skřítek 17.1.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: z Medvědí hory okruh okolo Mravenečníku, Homole a Vřesníku byl upraven v úterý, stav je dobrý. Okruh okolo horní vodní nádrže Dlouhé Stráně je téměř bez sněhu a hodně ledovatý.
Červenohorské sedlo a Praděd: ze sedla na Vřesovou studánku, přes Petrovku na Švýcárnu bylo projeto rolbou ve středu. Na trase byly závěje a asi 20 cm nového sněhu. I zde padal dnes déšť nebo mrholení, proto bude před víkendem potřeba nová úprava. Stejná situace je i na Pradědu.
Skřítek: informace o stavu z úterý: cvičná louka je TOP. Červený okruh na horší lyže. Upravený je i úsek Skřítek-Hvězda - po dnešní oblevě je stav horší, vyříznuté stopy jsou podmáčené.
Domluvili jsme se Zdeňkem z Běžky Karlov - Nová Ves, který upravuje trasu Karlov-Alfrédka-Skřítek, že v pátek budete mít díky naší spolupráci tuto stranu komplet upravenou. Kam se nedostane rolba, doděláme ze Skřítku se čtyřkolkou. Okruh pro náročnější Skřítek-Zelené kameny-Žlutý potok-Skřítek byl čtyřkolkou projet už v úterý. Po dnešní oblevě je samozřejmě stav tras o něco horší. Nicméně má se ochladit a připadne nový sníh, takže na víkend bude zase lépe.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město na Moravě: nový sníh napadl i na Vysočině. Není ho však dostatek, aby mohly projety delší okruhy. Zatím je tedy od úterý na přírodním sněhu upraven jen příměstský okruh. Kvalita ovšem dnešní oblevou trochu utrpěla. Nadále můžete ještě do začátku Mistrovství světa v biatlonu využívat arénu. Kdy je pro veřejnost přístupná, zjistíte v kalendáři.
Jihlavsko: areál Český mlýn: trať je připravena v plné délce pro oba styly (cca 850 m). Strojové úpravy probíhají po 20 hod (většinou v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu či dle situace), okruh je následně uzavřen do ranních hodin. Trať je v úterý a ve čtvrtek od 17-18 hod vyčleněná převážně pro nejmenší děti s rodiči. Každý večer osvětleno do 21 hod.

Beskydy

Pustevny: upravovalo se ve středu - okruh okolo Zmrzlého 9 km, sjezd Knížecí cestou, trasa ke sjezdovkám a magistrála k chatě Mír, avšak až k ní rolba nedojela. Sjezd na Martiňák v posledním týdnu neprojetý. V nejlepším stavu je závodní okruh a okruh Skalíkova louka. Jinde se vyskytují vyfoukaná místa.

Šumava

Frymburk: rolba městyse Frymburk upravila tratě na Frymburských loukách v délce 20 km v úterý. Nicméně noční déšť v noci na čtvrtek veškerou snahu zhatil a sněhu výrazně ubylo. Další úprava bude možná pouze, pokud ve čtvrtek večer připadne nový sníh. Od pátku už má opět silně mrznout a reálněji vypadá možnost běžkování podél břehu na zamrzlém Lipně.
Borová Lada: před oblevou zde bylo okolo 30 cm sněhu, ovšem po dnešním teplém počasí se čerstvý prašan značně slehl. V úterý byly projety trasy na Bučinu, Knížecí Pláně, Šindlov a Nové Hutě.
Churáňov: výška sněhu je do 20 cm. V úterý bylo upraveno 33 km tras. Většinaz nich bude po včerejším oteplení a dešti ve zhoršeném stavu. Na některých místech mohou objevit kamínky, hlína, tráva apod., proto dbejte zvýšené opatrnosti! Výška sněhu je pro další strojovou úpravu některých tras rolbou na hraně. Další úprava bude provedena pravděpodobně zítra v rozsahu podle vývoje počasí a předpovídaných srážkách.
Kvilda: v úterý byly upraveny trasy Kvilda – Hraběcí Huť – Prameny Vltavy – Černá hora – Stráž – Bučina – Kvilda + signálka. Tetřeví cesta + spojovačka pod Jezerní slatí, Kvilda – Horská Kvilda. I zde platí, že jejich kvalita bude poznamenána oblevou.
Modrava: sněhu je do 20 cm, někde pokrývka nesouvislá, ve vyšších polohách je sněhu více. Při oblevě vydatně pršelo a foukal vítr, trasy budou tedy ve zhoršeném stavu. V úterý bylo upraveno: Modrava – Březník – 7,5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km, Filipova Huť, závora – Černohorská nádrž – Modravský most – cca 6 km, Modrava – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava – 12,5 km
Prášily: zde napadlo bohužel jen 5 cm sněhu, takže trasy vyjeté v úterý jsou sjízdné pouze ve vyšších polohách.

Železnorudsko. v této oblasti se stopy stále neupravují. Využít můžete německé středisko Bretterschachten, kde jsou naštěstí podmínkydobré.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Boží Dar - Klínovec: konečně napadl nový sníh i zde. Avšak obleva radost opět zkazila. Na úpravu stop je sněhu stále málo i v polohách okolo 1 000 m m. m. Během noci na úterý připadlo okolo 5 cm nového sněhu, na pláních je ale sníh často vyfoukaný. V lese jsou podmínky o něco příznivější, nicméně i na trasách v okolí Božího Daru chybí místy podklad (kde je, je zledovatělý) a pod slabou sněhovou pokrývkou je štěrk či asfalt. Pokud se na běžky chystáte, berte staré lyže. Dnes byly upraveny okruhy v biatlonovém areálu Eduard u Jáchymova. V úterý byly projety opět trasy z Božího Daru od celnice k Loučné, od Klínovce nad Suchou a na Meluzínu. To jsou úseky ještě relativně sjízdné.
Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Nové Město - Cínovec: včera intenzivně pršelo a na sněhu leží 1cm ledu, to co se v úterý upravilo už je velmi špatně lyžovatelné. Dnes mělo cca od 16 hodin sněžit. Upravovat se tedy začne až večer. Plán úpravy úpravy: Cínovec-Vitiška-Nové Město (trafo), závodní tratě na Novém Městě. Plán úpravy na víkend: Cínovec-Vitiška-Nové Město (trafo), Cínovec - Komárka (pokud připadne minimálně 5cm). Lesní cesty, kde není alfaltový podklad jsou z důvodu malé vrstvy sněhu neupravitelné. Závod Krušnohorská 30 byl právě kvůli nedostatku sněhu zrušen. Pokud vyrazíte, berte si horší lyže.
Stav úpravy stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Luž: ve středu byla projeta trasa k Jánu, na Šébr a Ptačinec a zpět. Obleva zde neřádila tolik, jako jinde, sníh tedy vydržel, nicméně ledová námraza se během dne udělala.

Polevsko: Ski Polevsko upravilo stopu v úterý na tzv. 3 a 5 ke Kapličce přes Ledovec kolem jezírka a buku přes Kytlické pastviny na Jedličnou. Dále Kočárovku, kde jsou po cele délce dvě stopy a krásný manšestr. Dnes zde sněžilo, takže podmínky se výrazně nezhoršily.