Foto: SkiTour

Foto: SkiTour

Jizerské hory

Bedřichov: v pátek a v sobotu se zde budou konat závody seriálu Ski Tour. Pořadatelé se snaží udržet tratě sjízdné, nahazují kritická místa, ve stopách leží jehličí a drobné větvičky. Jejich výskytu v tuto chvíli opravdu nejde zamezit. Nad 900 m jsou podmínky dobré, špatné místo je tradičně Krásná Máří, kde se již bude přenášet. Cestou na Rozmezí v lesních úsecích hodně jehličí a šišek. Dnešní teploty byly okolo +1°C nebo 0°C. Další nástupní místa kromě Bedřichova jsou Josefův Důl, Mariánská hora, Souš nebo Smědava. Pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s.
Jakuszyce: dnes ráno zde bylo od 0° do +3°, bez srážek, chvílemi silně foukalo. Upravovaly se následující okruhy: Dolní Dukt i Horní Dukt, Elektrárna - Kopalnia, Polana Maliszewskiego, Polana Jakuszycka, Spacerowa (Jakuszyce - Orle), Samolot - Zubek.
Kořenov - Příchovice: okolo Hvězdy a trasy do Kořenova projela rolba v úterý. Dnes vyjela rolba pouze s Pasek n. J. od Bosny po Famberce na rozcestí pod Hromovkou.
Rokytnice nad Jizerou: upraveny byly dnes okruhy u Kapličky, rolba dojela až na Hleďsebe, Ručičky, Dvoračky, Okružní cestou a další trasy na Rezek.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na na zimních mapách mapy.cz

Krkonoše

Harrachov: poslední strojová úprava proběhla v úterý. V lesních úsecích a nižších polohách budou ledové úseky a také hodně jehličí a šišek. Dobré podmínky jsou stále na Terexu i Kládové cestě.
Horní Mísečky: v sobotu i v neděli se zde budou konat závody seriálu Stopa pro život. Upraven je 15 km dlouhý okruh z Míseček na Rovinka přes Janovu horu a pak přes Třídomí zpět na závodní tratě na Mísečkách. Tuto trasu dnes projížděla rolba.
Benecko: dnes byly upraveny závodní tratě i sjezd k Belleuve, zde jsou podmínky o trochu horší.
Vrchlabí - Vejsplachy: teplé a deštivé počasí si rychle poradilo s přírodním sněhem a tratě v okolí Vrchlabí jsou nesjízdné a neupravené. Ve Vejsplaších se lyžuje na okruhu s umělým sněhem o délce 3,75km.
Špindlerův Mlýn: poslední strojová úprava je z pondělí tohoto týdne. Vzhledem k teplému počasí nebude kvalita dobrá až do dalšího výjezdu rolby.
Strážné: i odtud vyjela rolba naposledy v pondělí, takže momentálně žádná čerstvá úprava není. Sněhu by mělo být minimálně ve vyšších polohách dostatek.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: včera projela rolba Malý i Velký okruh okolo Černé hory, dále na Pražskou a Lesní Boudu, Plynovod i Liščí cestu k Rennerovým Boudám.Dnes upravila Černohorskou silnici.
Malá Úpa: v úterý bylo upraveno na Portášky a Růžohorky, Pěnkavčí vrh a Červený vrch. Ve středu Dlouhý hřeben a Kraví hora. Dnes projela rolba z Pomezních bud Krakonošovým údolím ke Spálenému Mlýnu a na Janovy Boudy. Také Lví důl a okruh okolo Jelení hory.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: bohužel obleva odnesla nový sníh i z okolí Deštného. Louky jsou tedy opět nesjízdné. Ještě v noci z úterý na středu projela rolba trasu z Luisina údolí přes Jelenku, Velkou Deštnou, Šerlich, Bukačku, Vrchmezí, Šerlišský mlýn, Sedloňovský vrch a bunkrovkou dolů do Deštného. Nejlepší podmínky zůstávají v úseku od Šerlichu směrem do sedla pod Homolí. Směrem k Bukačce, Vrchmezí a Sedloňovskému vrchu se již mohou vyskytovat horší místa s kamínky nebo chybějícím sněhem.
Orlické Záhoří: bohužel sníh opět roztál. Okruh je tedy nesjízdný.
Říčky v Orlických horách: poslední úprava je z konce minulého týdne. Zejména z parkoviště na Mezivrší směrem k Anenskému vrchu a Haničce budou podmínky horší, špína, jehličí a kamínky. Lepší podmínky jsou přes Komáří vrch k Pěticestí a do sedla Pod Homolí. Rolba by měla trasy na víkend opět upravit.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo Suchém vrchu byly o uplynulém víkendu podmínky dobré a stopy upravené. Bohužel teplé počasí úřadovalo i tady, strojová úprava neproběhla a kvalita stop bude špatná. Sjízdné by mohly být cesty spíše na Suchém vrchu, než na Bukové hoře.

Rychlebské hory

Dolní Morava: zde probíhala strojová úprava v sobotu. Sněhu byl dostatek, nicméně po oblevě se dají čekat horší místa na okruhu Zbojnická. Magistrála Vilemína - Slaměnka bude v pohodě, stejně tak magistrála dále k Sedmicestí a k areálu v Hynčicích. Minulý týden byly po delší době upraveny také trasy ke Stříbrnické a přes Kladské sedlo k Medvědí boudě.
Paprsek: ještě včera byly po ránu na Paprsku asi 2 cm nového sněhu. Bohužel oteplení dorazilo i sem a postupně také v této oblasti mrholilo nebo pršelo. Nicméně díky tomu, že se trasy pravidelně a často udržují, jsou stále v dobré kvalitě. Horší podmínky jsou pouze na začátku trasy z Petříkova. Poslední úprava proběhla v úterý, na víkend bude určitě znovu.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: okruh okolo Mravenečníku a trasa k horní nádrži byly o uplynulém víkendu upraveny a v perfektní kondici. Od té doby se neupravovalo, ale sjízdné by být mělo.
Červenohorské sedlo a Praděd: v úterý projela rolba na Vřesovou studánku, okruh Šindelná a na Švýcárnu. Ještě v úterý zde mrzlo a podmínky byly výborné. Od Švýcárny k Pradědu a na Ovčárnu se upravuje pravidelně i několikrát denně, podmínky jsou vynikající.
Skřítek: minulý pátek se podařilo upravit rolbou hřebenovou trasu Mravencovka - Alfrédka - Zelené kameny. V nižších polohách byl stav sněhu dost na hraně, takže po oblevě bude nejspíš sjízdná už jen nejvýše položená trasa. Skřítek i Nová Ves budou mít problém s nedostatkem sněhu.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Vysočina

Nové Město na Moravě: několik dní se dalo lyžovat opět na přírodním sněhu na Fryšavském ledovci. Bohužel to už nyní nejde. Vysočina aréna je z důvodu příprav na biatlonové mistrovství světa od pondělí 22. 1. uzavřena. Aktuální informace o dění v aréně získáte na webových stránkách.
Jihlavsko: areál Český mlýn: tuto neděli 28. 1. 2024 proběhne jubilejní 70. ročník legendárního závodu pro veřejnost (jednoho z nejstaršího lyžařského závodu na území ČR) Jihlavská 15 v jihlavském areálu Český mlýn. Pro nedostatek přírodního se bude závod konat na okruhu se sněhem technickým, formou sprintu jako Jihlavská 1.5. Více informací naleznete na https://www.skiteamvysocina.cz/ji15 , zúčastnit se tohoto závodu může kdokoliv. Upozorňujeme, že trať bude z tohoto důvodu daný den zhruba do 15 hod vyčleněna pouze pro závodící. Trať je v úterý a ve čtvrtek od 17-18 hod vyčleněná převážně pro nejmenší děti s rodiči. Každý večer osvětleno do 21 hod. Délka okruhu je asi 750 m.

Beskydy

Pustevny: poslední strojová úprava všech tras v horních polohách proběhla v úterý. V nejlepším stavu jsou závodní okruhy. Sněhu nebylo moc už před oblevou, takže sjezd na Martiňák bude zejména v nižších výškách špatný.

Šumava

Frymburk: sníh bohužel roztál.
Borová Lada: po oblevě jsou trasy bohužel nesjízdné, leží zde pouze nesouvislá sněhová pokrývka.
Churáňov: výška sněhu je pouze 12 cm. Poslední úprava proběhla 18. 1. Výška sněhu pro strojovou úpravu je nedostačující.
Kvilda + Horská Kvilda: po oblevě jsou tratě v okolí nesjízdné, je zde pouze nesouvislá sněhová pokrývka. Doporučit lze pouze pěšky do vyšších poloh nad prameny Vltavy směr Černá hora, tam je sněhu dost.
Modrava: aktuálně zde leží 7 cm sněhu, ve vyšších polohách více. Louky a otevřené prostory vytáté s ostrůvky sněhu – Filipova Huť, směr Javoří pila…V úterý 23.1. byly upraveny trasy: Modrava – Březník – 7,5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km, Filipova Huť, závora – Černohorská nádrž – Modravský most – cca 6 km. Stav tras není ideální, zejména na úseku Modrava – Modravský most se mohou vyskytovat vytátá místa…od Modravského mostu je stav sněhové pokrývky lepší, tam bude vrstva sněhu souvislá. Včera zapracoval opět déšť, pozor na ledovku a mokrý sníh na zmrzlém podkladě. Výše uvedená trasa bude opět upravena zítra – v pátek 26.1. v odpoledních hodinách.

Železnorudsko: po intenzivních deštích v minulých dnech se bídný stav běžeckých tratí na Železnorudsku ještě zhoršil. Strojová úprava je za těchto podmínek vyloučena. Tratě v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu jsou upraveny, podmínky jsou stále dobré. Vzhledem k tomu, že je to jediné místo, kde lze na západní straně Šumavy běžkovat, je parkoviště již od ranních hodin velmi zaplněné. Vybízíme k ohleduplnému parkování aut blízko u sebe, kapacita parkoviště se tak výrazně zvýší. Frekvence lidí na tratích není velká ve srovnání s tím, co se děje na parkovišti. Podle předpovědi počasí nelze v dohledné době očekávat žádný pozitivní vývoj podmínek pro běžecké lyžování na Železnorudsku.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Foto: Krušnohorská lyžařská magistrála KH západ

Krušné hory

Boží Dar - Klínovec: v okolí Abertam či Perninku a obecně v polohách pod 1000 m m. m. si už po oblevě nezalyžujeme. Sjízdné tak zůstávají pouze trasy v nejvyšších partiích Krušných hor (okolí Fichtelbergu, Klínovce a částečně u Božídarského Špičáku). Naposledy upraveno v úterý od Celnice Boží Dar - Hraniční kámen - Nové domky a od Meluzíny - Nad Suchou. Bohužel ani předpověď na další dny žádnou naději na zlepšení sněhových podmínek nepřináší.
Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz

Foto: Bílá stopa Nové Město-Cínovec-Komáří Vížka

Foto: Bílá stopa Nové Město-Cínovec-Komáří Vížka

Nové Město - Cínovec: na silnici Vitiška- Cínovec, nějaké zbytky sněhu jsou, ale není to souvislá vrstva. Zbytek tratí jen bláto a led.
Stav úpravy stop můžete sledovat na zimní mapě mapy.cz

Lužické hory

Bohužel krásné podmínky, které tu panovaly o uplynulém víkendu odnesla obleva. Nezbývá, než čekat na další ochlazení a sněhovou nadílku.