Foto: Anna Oleszczak

Foto: Anna Oleszczak

Jizerské hory

Bedřichov: dnes v Jizerských horách připadlo pár centimetrů nového sněhu, který přikryl na neprojetých trasách špínu. Ve čtvrtek odpoledne jsou upravovány trasy Jizerské magistrály, Bedřichov, stadion – Nová Louka – Kristiánov - Knajpa - Kasárenská - Knížecí - Vlašský hřeben - Jizerka, Mořina - Promenádní - Smědava - Štolpišská cesta - Knajpa. Z Nové Louky na Kristiánov jsou některá místa vytátá, stejně tak i na Krásnou Máří. Pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s.
Jakuszyce: ranní teplota byla +1°C a sněžilo. Rolby dnes nevyjely. Podmínky na trasách jsou různé, místy je jehličí a šišky. Na Jakuszycké Polaně a části závodních okruhů probíhají biatlonové závody a trasy jsou uzavřeny. Přístup na trasu Spacerowa na Orle je přes železniční nástupiště DCS Polana Jakuszycka. Přístup na Samolot z Jakuszyc je uzavřen. Přístup na Horní Dukt z Dolního Duktu je trasou s názvem Ruda Żmija.
Kořenov - Příchovice: z Jizerky vyjela dnes rolba do Kořenova a upraveno je i odtud do Příchovic, včetně kolečka U Čápa. Ostatní trasy okolo Hvězdy a směrem na Paseky byly projety o uplynulém víkendu. V lesních úsecích bude jehličí.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na na zimních mapách mapy.cz

Krkonoše

Harrachov: dnes v podvečer vyjela rolba z lyžařského stadionu přes Čertovu horu, Janovou cestou, Kládovou a pokračuje na Krakonošovu snídani. Upraven je sjezd k Lesnímu Zátiší. Ve středu jela rolba na Voseckou a k Mumlavským vodopádům. Tam však bude sněhu méně.
Horní Mísečky: trasy jsou upraveny z uplynulého víkendu, kdy se zde jely závody. Připadlo jen pár centimetrů sněhu, takže okruh přes Janovu horu na Rovinka a přes Třídomí zpět na Mísečky bude stále dobře sjízdný.
Benecko: na závodních tratích budou v sobotu i v neděli probíhat závody. Lépe tedy vyrazit z Rovinek směr Horní Mísečky.
Vrchlabí - Vejsplachy: i přes deštivé počasí se okruh s umělým sněhem o délce 3,75km drží v dobré kondici.
Špindlerův Mlýn: dnes projela rolba trasu Buď Fit. Ostatní běžkařské cesty jsou upravovány v pátek nebo v sobotu. Minulý týden byla projeta Dřevařská cesta, kterou se dostanete na trasy upravované ze Strážného nebo přes Pláně, Klínové Boudy na Liščí cestu.
Strážné: i odtud vyjela rolba o uplynulém víkendu, sněhu by mělo být dostatek. Můžete tedy vyrazit přes Struhadla na Pláně nebo od Jezerních domků na Lahrovy Boudy a dále na trasu upravovanou z Černé hory.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: včera projela rolba Malý i Velký okruh okolo Černé hory, dále na Pražskou a Lesní Boudu, Plynovod i Liščí cestu k Rennerovým Boudám a trasu na Hnědý vrch.Dnes upravila Černohorskou silnici.
Malá Úpa: čerstvá dnešní úprava je na trase od Pomezních Bud na Dlouhý hřeben a okolo Kraví hory.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: o víkendu se zde koná 40. ročník Orlického maratonu. Kvůli nedostatku sněhu byl přesunut do sedla na Šerlichu. Z toho důvodu bude od dnešní půlnoci uzavřeno pro veřejnost parkoviště na Šerlichu. Trasa závodu povede jak v sobotu, tak v neděli k Velké Deštné, přes Jelenku, Korunu do sedla Pod Homolí a zpět. Doporučujeme tedy využít oblast od Homole k Pěticestí a Anenskému vrchu. Na starý zledovatělý podklad napadly dnes asi 2 cm nového sněhu.
Říčky v Orlických horách: rolba vyjíždí v pátek a upravuje trasu od Panského Pole přes Anenský vrch, Mezivrší a Pěticestí do sedla Pod Homolí. Méně sněhu je na začátku trasy od Panského Pole. Od Anenského vrchu už jsou podmínky lepší.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Suchý vrch

Červenovodské sedlo: na Suchém vrchu i Bukové hoře strojová úprava stop již delší dobu neproběhla. Trasy budou špinavé nebo zledovatělé.

Rychlebské hory

Dolní Morava: i tady se upravuje na víkend. Sněhu byl dostatek, dobře byl sjízdný i okruh Zbojnická. Magistrála Vilemína - Slaměnka dále k Sedmicestí a k areálu v Hynčicích bude mít také dobré sněhové podmínky. Po delší době byly upraveny také trasy ke Stříbrnické a přes Kladské sedlo k Medvědí boudě.
Paprsek: zde se starají o stopy přímo vzorně. Poslední úprava na části okruhů proběhla včera. Nástup je možný také od Petříkova, kde se sice musí kousek pěšky, ale od Černého potoka lze již na běžkách. Další přístup je buď lanovkou na Paprsku nebo trasou Milíře.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: o uplynulém víkendu byl okruh okolo Mravenečníku a trasa okolo horní nádrže v dobrém stavu. Podmínky se nijak výrazně nezhoršily, takže nástup od Tetřeví boudy je možný.
Červenohorské sedlo a Praděd: v úterý projela rolba na Vřesovou studánku, okruh Šindelná a na Švýcárnu je upraven z pondělí. Od Švýcárny k Pradědu a na Ovčárnu se upravuje pravidelně i dnes. Sněhu je dostatek a podmínky jsou dobré.
Skřítek: na Skřítku i na Alfrédce spadlo pár centimetrů nového sněhu a stále sněží. Sníh přikryl jehličí a led. Takže po Rozcestí pod Ztracenými kameny bežky do ruky a opatrně, pod sněhem je led. Pak už se v klidu projedete až na Alfrédku. Využijte pátek, kdoví co bude potom...
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město na Moravě: ještě o uplynulém víkendu lyžovalo několik nadšenců na zbytcích sněhu podél lesa na Fryšavském ledovci. Nelze však zaručit, že vydržel i dále. Vysočina aréna je z důvodu příprav na biatlonové mistrovství světa uzavřena. Aktuální informace o dění v aréně získáte na webových stránkách.

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Jihlavsko: areál Český mlýn: dnes večer, po dvou deštivých dnech, bude obnovena úprava pro oba styly. Novinkou bude změna směru jízdy, která bude lépe reflektovat aktuální podmínky. Sledujte směrové cedule u nástupu a také klasickou stopu, která je vždy na pravé straně ve směru jízdy. Dále také chceme udržovat "výukový stadionek", kde bude na rovině více stop vedle sebe.

Foto: Jarek Rumanek

Foto: Jarek Rumanek

Beskydy

Pustevny: z Trojanovic po Knížecí cestě je nutno asi 3 km pěšky. Dále už jsou podmínky lepší, lze jet i směrem k chatě Mír, ovšem až k ní se dojet nedá. Dnes vyjela rolba na úpravu okruhů okolo Tanečnice. I závodní tratě jsou v dobrém stavu, nicméně sněhu není moc a je třeba počítat s místy, kde koukají kamínky.
Velké Karlovice: přírodní sníh na běžky zde sice není, ale tradiční závod Noční stopa Valachy se v sobotu 3. 2. nakonec přece jen uskuteční, a to v karlovické biatlonové aréně. Přijďte si zazávodit - 4 km s intervalovým startem (závody dětí na 1 a 2 km)

Foto: Danda, zdroj: Kamzasnehem.cz

Foto: Danda, zdroj: Kamzasnehem.cz

Šumava

Churáňov: sněhová pokrývka je nesouvislá, dnes zde byly smíšené přeháňky a teploty těsně nad nulou. Upravuje se pouze 3 km úsek Zadov U Lenců - Pláně.
Kvilda + Horská Kvilda: sněhová pokrývka je také nesouvislá. O uplynulém víkendu byly upraveny trasy: Kvilda – Tetřeví cesta – Prameny Vltavy – Stráž – spojka k Židovské cestě . Cestou zpět i spojka pod Jezerní slatí. Trasa na Prameny je od Kvildy v první polovině nesjízdná. I jinde se však vyskytují vytátá místa.
Modrava: dnes zataženo, déšť, +2,2°C, Modrava se zbytky sněhu, ve směru na Březník ještě na běžkách lze, je zde pár vytátých míst a občas ledovka… Směr Javoří pila velké vytáté plochy, Filipova Huť též…na běžkách nelze. V pátek byly upraveny trasy: Modrava – Březník – 7,5 km; Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá Hora – Pramen Vltavy – 8 km; Černohorská nádrž – Modravský most – 2 km

Železnorudsko: v této oblasti leží od 0 do 20 cm sněhu. Běžkařské trasy jsou nesjízdné. Tratě v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu jsou upravovány pravidelně a podmínky jsou stále dobré.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Sněhové podmínky v Krušných horách jsou bohužel také špatné. Lyžovat se dalo ještě v okolí Klínovce na trase Pod Meluzínou a směr Na Skalách, Pytlácká rokle, Traverz. Ovšem na spoustě míst byl již led a špína. Dnes sice připadl lehký poprašek, ale k výraznému zlepšení to nepřispělo. Lyžovat se dá ještě v areálu na Fichtelbergu.
Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Stav úpravy stop můžete také sledovat na zimní mapě mapy.cz