Celkem se na startu tří závodů sešlo více než 700 účastníků, mezi nimiž byli také zahraniční hosté z Norska, Bulharska, Španělska nebo Arménie. Právě reprezentant posledně jmenované země se stal vítězem prvního závodu „Xpower Jilemnická 25 km volně.“ V neděli už se z triumfů radovali čeští lyžaři.

Víkendový program odstartoval sobotní závod na 25 km volně, který absolvovalo téměř 300 lyžařů a lyžařek. Nejrychlejší byl Armén Sergej Mikajelyan – účastník zimních olympijských her ve Vancouveru a světového šampionátu v klasickém lyžování v Liberci. Za ním skončil účastník dokonce tří olympijských her Ladislav Rygl. Bývalý český reprezentant v severské kombinaci ztratil na vítěze 6 sekund. Bronzový stupínek patřil v sobotu Dušanu Augustiňákovi. Za zmínku stojí i výkon olympijské medailistky z roku 1976 Blanky Paulů, která do cíle dojela jako 78. ze všech téměř tří stovek startujících!

Adrenalin čekal účastníky víkendových závodů nejen na trati, která byla navzdory mohutnému sněžení výborně připravena, ale kvůli rozmarům počasí také cestou na Benecko. Na místě za to čekal na všechny zájemce dárek ve formě energetického doplňku sponzora závodu, který se během závodu rozhodně hodil.

V neděli byly na programu dva závody: 25 a 50 km klasicky. Dohromady se jich zúčastnilo téměř 500 běžců a běžkyň na lyžích, mezi kterými byla například nakonec bronzová Zuzka Kocumová nebo znovu i ve svých 57 letech nezdolná Blanka Paulů (13. místo na 25kilometrové trati). Vítězkou se stala Martina Chrástková z Rossignol Racing Teamu, stříbrná byla Jitka Pešinová. Mezi muži triumfoval na kratší trati Petr Remeš, kterého na stupně vítězů doprovodil člen pořadatelského týmu ČKS SKI Jilemnice Jan Čech. Bronz bral Matěj Kubina.

V hlavním závodě na 50 km klasicky zvítězil Miroslav Janošec, který náročný závod zvládl za 2 hodiny, 22 minut a 15 sekund. O více než minutu a půl za ním dojel Viktor Novotný, bronzový byl Tomáš Kyncl. Šestašedesátiletý Miroslav Kocum dosáhl na 64. místo mezi muži.

Kompletní výsledky závodu Jilemnická 50 naleznete na stránkách pořadatele ČKS SKI Jilemnice.

Partnerem článku je www.aminostar.cz.