Jen si představte, jak se ráno vydáte na cestu ladovskou krajinou, sem tam se pokocháte krásným výhledem po okolí, trochu se zapotíte a v poledne dorazíte k cíli, pochutnáte si na dobrém obědě a odpočinete si. Cesta zpět už bude příjemnější, tedy pokud si kopečky nenecháte na odpoledne. Večer do postele ulehnete příjemně unavení a s nadějí, že zítra si zopakujete podobný zážitek, ale s jiným cílem. Zní vám to jako pohádka? Tak se na dovolenou do hor vydejte! Nezapomeňte si ale sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Proč je pojištění na cesty tak důležité?

Stejně jako má každý z nás od narození zdravotní pojištění pro případ, že bude potřebovat zdravotní péči, bychom si měli sjednat pojištění na cesty pokaždé, když někam vyrážíme. Nikdy nevíme, co nás potká, zda dovolenou nebo cestu zvládneme na jedničku s hvězdičkou, nebo zda nás potká nějaká nepříjemnost. V tom druhém případě je cestovní pojištění k nezaplacení, když už nic jiného, jsou jeho součástí asistenční služby, které slouží jako přítel na telefonu. Co dalšího od cestovního pojištění čekat?

• Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Evropský průkaz pojištění nestačí ani při cestách po Evropě, zajistí vám jen základní ošetření, i za něj může zdravotnické zařízení požadovat doplatky. Díky pojištění léčebných výloh se můžete nechat ošetřit i v jiném zařízení než státním, uhradí se z něj náklady na ošetření, hospitalizaci, transport do nemocnice atd. Víte, že jen transport vrtulníkem stojí třeba v Rakousku 3 000 EUR? • Každé pojištění obsahuje i asistenční služby, jen si pohlídejte jejich úroveň a případně si sjednejte rozšířený balíček. • K nezaplacení je i pojištění odpovědnosti pro případ, že někomu dalšímu způsobíte neúmyslně škodu. Třeba když mu na sjezdovce zničíte lyže nebo ho srazíte a bude se muset nechat ošetřit. • Připojistit se můžete i proti úrazu, ztrátě zavazadel nebo stornu zájezdu.

Jak si pojištění na cesty sjednat?

Dnes už na tom není nic složitého, pojištění můžete uzavřít i těsně před odjezdem, online. Stačí využít například srovnávač pojištění zde a vybrat si to nejvýhodnější cestovní pojištění. Pohlídejte si rizika, na která se vztahuje (extrémní zimní sporty je třeba připojistit zvlášť), úroveň asistenčních služeb, a hlavně také limity pojistného plnění. Ty rozhodně nepodceňujte, ať pokryjí všechny případné výdaje.

Víte, že pro zimní dovolenou se doporučuje limit pojistného plnění alespoň 5 milionů korun? Sice platí, že čím je limit vyšší, tím víc zaplatíte na pojistném, ale když přijde na pojistnou událost, těch pár ušetřených korun může hodně bolet.