Foto: Móňa J. Weber

Foto: Móňa J. Weber

Jizerské hory

Bedřichov: o zrušení Jizerské 50 pro nedostatek sněhu víme všichni již z médií. Přístup z Bedřichova na trasy ve vyšších polohách je špatný. Včera zde sice napadlo asi 5 cm nového sněhu, ale vzhledem k oteplení a dešti v následujících dnech, se bude na této cestě přes Novou Louku a Kristiánov jednat spíše o led, vodu a jehličí. Podle map tudy rolba sice jezdí, ale jen proto, aby se dostala na místa, kde je zatím sněhu dost. Doporučený nástup pro běžkaře je tedy ze Smědavy, Mořiny nebo ze Souše. Nejlepší podmínky s relativně čistým sněhem a dostatečnou vrstvou jsou na Promenádní k bunkru, Jezdecká a cesta pod Černým vrchem, sjízdná je i Soušská silnice. Poslední úprava stop proběhla ve středu. Pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s.
Jakuszyce: po ránu i zde mrzlo a na trasách leželo několik centimetrů nového sněhu. Upraveny byly tyto trasy: Dolní Dukt, Horní Dukt, Spacerową na Orle, Elektrárna a kamenolom, Dzielne Klapki a Zimní PKO Polské Banky, Samolot, Volvo, Cichą Równię, Zubka, Czarny Kamień od stop do Polany Maliszewskiego. Na stadionu Polana Jakuszycka DCS dnes začíná Juniorské mistrovství Evropy v biatlonu. Vstup z Jakuszyc na Samolot je uzavřen a z Dolního Duktu na Horní se musí trasou s názvem Ruda Żmija (druhá vlevo).
Kořenov - Příchovice: trasy již sjízdné nebudou. Neupravovalo se ani o minulém víkendu.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na na zimních mapách mapy.cz

Krkonoše

Harrachov: včera byly upraveny trasy ve vyšších polohách. Nejlépe je nastoupit na Čertově hoře, jet směr Ručičky, Dvoračky a do Harrachova zpět po sjezdovce. Dobré podmínky budou také na Terexu, který byl také upraven od Celnice nebo sáňkařské dráhy.
Horní Mísečky: v dobrém stavu jsou pouze kratší závodní okruhy, na 7 km bude v lese hodně špíny, 10 km má vytátá místa. Upravené budou svážnice ke střelnici a ke sjezdovce. Dobré je také sprinterské kolečko. Zdatnější se mohou vydat po silnici na Zlaté návrší, kromě některých návětrných míst, kde je sníh vyfoukán je zde sněhu dost.
Benecko: závodní okruhy byly na hranici sjízdnosti už o minulém víkendu. Po vydatných deštích zde budou podmínky špatné.
Vrchlabí - Vejsplachy: areál s umělým sněhem stále funguje, drží se okruh v délce 3,75 km.
Špindlerův Mlýn: včera večer byla upravena trasa Buď Fit a Weberova cesta údolím Bílého Labe. Na hřebenové trasy Dřevařskou cestou na Pláně a Struhadla, ke Klínovým a Friesovým Boudám vyjíždí rolba před víkendem.
Strážné: i odtud se vyjíždí stopy pouze na víkend. Ze Strážného přes Šestidomí na Struhadla nebo z Jezerních domků k Liščí cestě a Lahrbusch.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: včera večer projela rolba Malý okruh okolo Černé hory, dále na Pražskou a Lesní Boudu, Plynovod i Liščí cestu k Předním Rennerovým Boudám a trasu na Hnědý vrch. Černohorská silnice je projeta pouze od Zinnekerových Bud výše. Okruh okolo Pěnkavčího vrchu s nástupem na horní stanici Portášky byl upraven také ve středu.
Malá Úpa: z Horní Malé Úpy dnes večer rolba projela trasu od Pomezních Bud k lyžařskému areálu U Kostela.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: na hřebenech napadlo během noci 5-7 cm nového sněhu. Ten překryl špínu v zalesněných úsecích, ale již zítřejším deštěm se jehličí opět objeví. Rolba vyjela v úterý z Luisina údolí a upravila hřebenovou trasu od Šerlichu, okruh okolo Velké Deštné, přes Jelenku, Korunu do sedla pod Homolí. Pouze první kilometr od Šerlichu je horší, zde je spíše led a špína, ale dále už je sněhu dostatek a stopy jsou kvalitní. Vzhledem k malé kapacitě parkoviště využijte k cestě na Šerlich autobusy z Deštného i Orlického Záhoří. Nově se v sobotu otevírá i ski Areál v Orlickém Záhoří. Lanovkou se můžete nechat vyvézt přímo na hřebenovou trasu.
Říčky v Orlických horách: rolba vyjíždí v pátek. Od Panského pole a Haničky bylo sněhu málo již minulý týden. Nástup tedy nejlépe na Mezivrší, kde je dostatečně velké parkoviště. Dobře sjízdný bude okruh od Pěticestí do sedla Pod Homolí.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Foto: Běžky DM

Foto: Běžky DM

Rychlebské hory

Dolní Morava: v úterý byly projety stopy po magistrále od Slaměnky přes Sedmicestí po Mokřiny. Dnes něco málo připadlo. Předpověď počasí není růžová, k večeru se začne mírně oteplovat, má mžít a o víkendu přijde oteplení. Předvíkendová úprava stop proběhne v závislosti na počasí.
Paprsek: na Paprsku přes noc nasněžilo kolem 3-5cm, výborné podmínky jsou - Magistrála, celá hranice přes Travnou na Smrk a celá Pohádka. Výborná je i hranice na Polskou horu. Pralinka a Malý Šengen s opatrností a nejlépe jet po směru hodinových ručiček. Nebudete mít méně sněhu ve sjezdech. Poslední úprava proběhla dnes.

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: upravuje se také na víkend, většinou v sobotu. Některé úseky mohou být zledovatělé. Rolba projíždí trasu od Tetřeví chaty, okruh okolo Mravenečníku a okolo horních nádrží Dlouhé Stráně.
Červenohorské sedlo a Praděd: také zde připadl nový sníh. Ve středu upravila rolba na Vřesovou studánku a trasu ke Švýcárně. Od Ovčárny ke Švýcárně a na Praděd jela rolba dnes. Upraveny jsou také závodní okruhy.
Skřítek: ze Skřítku zatím informace nejsou. Po deštích budou ale nižší polohy ve špatném stavu. Sjízdné úseky by mohly být od rozcestí Pod Ztracenými kameny směrem k Alfrédce.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Vysočina

Nové Město na Moravě: sem můžete vyrazit zafandit našim biatlonistům na Mistrovství světa.
Jihlavsko: areál Český mlýn: okruh byl upraven dnes ráno. Uzavření kvůli vylepšování z důvodu jinak teplého počasí, proběhne tento pátek od cca 8-15 hod. Tento časový rozptyl se může zmenšit, o případné změně se bude informovat.

Beskydy

Pustevny: lyžovat lze, i když je to spíše na horší lyže. Rolba upravovala dnes okruh okolo Tanečnice, k velké sjezdovce a okruh Skalíkova louka. Je třeba počítat s horšími místy a v lesních úsecích s jehličím.

Šumava

Churáňov: sníh chybí, lyžovat nelze.
Kvilda + Horská Kvilda: v okolí je nesouvislá sněhová pokrývka. Na běžkách se dá pouze ve vyšších polohách nad signálkou k Pramenům Vltavy, přes Stráž k Bučině a přes Černou horu k Modravě.
Modrava: dnes zde byly teploty nad nulou, foukal vítr, nový sníh nepřipadl. Je zde pouze nesouvislá sněhová pokrývka. Na běžkách se lze vydat buď k Černé hoře nebo na Březník, ale stopy jsou zledovatělé a vyskytují se vytátá místa.

Železnorudsko: Jediná možnost pro běžkaře jsou tratě v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu. Jsou upravovány pravidelně a podmínky jsou stále dobré.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Sněhové podmínky v Krušných horách jsou bohužel velmi špatné. Již v pondělí byly uzavřeny i trasy v aréně na Fichtelbergu. Nesjízdné jsou také poslední úseky na Meluzíně. Do dalšího ochlazení a sněžení se v Krušných horách bohužel na běžky vyrazit nedá.
Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Stav úpravy stop můžete také sledovat na zimní mapě mapy.cz