Je to naprosto nezvyklé, ale top10 závodu na MS v biatlonu může vypadat i takto:
Pořadí smíšených štafet na MS v NMNM

Belgii se sice smíšenou štafetu dařilo postavit i v přechozích ročnících, ale do sezóny 2022/2023 končila v závodech MS až za 20. místem, tedy hluboko v poli poražených. Na lepší časy se zablýskalo právě v minulé sezóně, kdy Belgie byla na MS 14. a ve SP dokonce 10., což byl první výsledek v top10. Současné 8. místo na MS je tedy sice bezprecedentním úspěchem, ale de facto naprosto logickým, protože výsledky Belgičanů mají stoupající kvalitu.

Smíšená štafeta Belgie na MS v NMNM jela v tomto složení:
Florent Claude
Thierry Langer
Lotte Lie
Maya Cloetens

Florent Claude je závodník narozený roku 1991 ve francouzském Remiremontu. Belgické občanství získal roku 2017 a už jako Belgičan reprezentoval na OH 2018, kde byli s Michael Röschem prvními biatlonisty Belgie na OH. Zajímavostí je, že Florent má dva bratry (Fabiena a Emiliana), kteří oba reprezentují Francii, takže to, jaký přetlak je ve Francii na několik míst reprezentace, lze demonstrovat i na životě jedné jediné rodiny. Florent není žádný nazdárek, do top20 dokáže být ve SP občas i v individuálních závodech, takže vlastně patří do širší světové špičky.

Zajímavost ze štafety v NMNM: Florent je protřelý matador, ale na obou položkách (na ležce i stojce) měl až 14. nejlepší střelecký čas a třikrát dobíjel (0+1 0+2)


Florent Claude. Foto: Instagram F.C.

Thierry Langer je také ročník 1991, ale na rozdíl od Florenta se v Belgii narodil. Nejdu primárně po senzacích, ale dosud asi nejvíce proslul dosud tím, jak neopatrně na závodě SP v Pokljuce 2023 z roztržitosti čistil zbraň hlavní nahoru, naštěstí bez zásobníku, o čemž se můžete dočíst například zde.

Thierry nejenže nebyl diskvalifikován, on i přes ty trable s ucpanou hlavní závod odstřílel čistě (0+0). Je moc dobře, že nebyl diskvalifikován, protože by byla diskvalifikována celé smíšená štafeta, které to střelecky sedlo par excellence. Ve stejném složení, v jakém štafeta teď získala 8. místo na MS, tehdy v Pokljuce získala 10. místo a to zejména díky neuvěřitelně úspěšné střelbě. Thierry, ale i Florent a Lotte zastříleli bez chyb (0+0), jediné dvě chyby (0+2) spáchala Maya. Celkových 0+2 celé štafety je naprostý nadprůměr, ten den druzí nejlepší střelci, jimiž byli Poláci, měli 0+5, což je pořád naprosto skvělé číslo.

Oproti Florentovi je Thierry výsledkově slabším závodníkem, v individuálních závodech je pro něj velkým úspěchem být mezi top40, což se mu daří málokdy.

Zajímavost ze štafety v NMNM: Thierry jako jediný ze štafety terče bere odprava doleva, ty na ležce vybílil za 22 vteřin ve 3. nejlepším střeleckém čase (na stojce měl 11. nejlepší střelecký čas), celkově 0+0 0+1.


Thierry Langer, Foto: Instagram T.L.

Lotte Lie je ročník 1995, narozená v Norsku, stále žije a trénuje v Lillehammeru. Norsko dokonce reprezentovala jak na mistrovství světa mládeže, tak na IBU Cupu, tři roky byla v norské juniorské reprezentaci a jeden rok v B-týmu žen. Ale, stejně jako ve francouzské, i v norské reprezentaci je neskutečný přetlak a tak Lotte využila toho, že její máma je Belgičanka a proto v A-týmu reprezentuje Belgii.

Z hlediska individuálních výsledků je Lotte kdesi mezi Florentem a Thierrym, relativně často se jí daří skončit do top30, nikoli však do top20. Je první belgickou olympijskou biatlonistkou, na OH 2022 startovala jako jediná Belgičanka, takže Belgie tehdy nemohla postavit ženskou a ani smíšenou štafetu (postavila jen - a to poprvé na OH - mužskou, která, stejně jako ta česká a slovenská, byla předjeta o kolo a stažena ze závodu. V této štafetě byli jak Florent a Thierry, navíc Cesar Beauvais a autor titulní fotografie Tom Lahaye-Goffart).

Zajímavost ze štafety v NMNM: Jestli Thierry byl nadprůměrný střelec, tak Lotte byla střelecká bohyně: terče na ležce vybílila v 7.nejlepším čase, ty na stojce dokonce ve 4., takže bez dobíjení (0+0 0+0).


Lotte Lie. Foto: Instagram L.L.

Začali jsme Francií, skončíme také tam. Benjamínek štafety, Maya Cloetens se narodila roku 2002 v Grenoblu a stejně jako Lotte i ona nejprve reprezentovala své rodiště a to parádně: v roce 2021 na Světovém šampionátu juniorů a dorostu v Obertilliachu získala zlato ze štafety 3x6 km a byla tehdy s jedinou střeleckou chybou (0+1, 0+0) nejlepší střelkyní štafety. Maya i nadále žije ve svém rodném Grenoblu, kde studuje matematiku a fyziku, ale protože její otec pochází z Flander, má od narození obě občanství a může tak reprezentovat Belgii. Maya se ve SP teprve rozkoukává, donedávna jezdila juniorské soutěže a IBU Cup, takže právě pro ni je 8. místo štafety suverénně nejcennějším skalpem v A-týmu.

Zajímavost ze štafety v NMNM: První položku odstřílela na jistotu v až 18. střeleckém čase (kdy na této položce byla pomalejší jen závodnice z Estonska, Kanady, Litvy a Moldávie), ale poslední stojku už v 8. čase, obě bez dobíjení (0+0 0+0).

Maya Cloetens na závodě v Östersundu. Foto: Instagram M.C.

Myslím, že se moc nezmýlím, když napíšu, že ti Belgičané jsou docela střelci. Předložený text měl dodat důkaz, že to není míněno jen obrazně: z hlediska úspěšnosti biatlonové střelby jsou na tom nadprůměrně dobře a i proto jsou nyní tam, kde jsou. K současným skvělým výsledkům jim srdečně blahopřeji a doufám, že, stejně jako před lety u nás, i u nich dokážou vyvolat nějaký boom vedoucí k rozvoji biatlonu a zvětšení zájmu o tento sport.