Foto: Honza 1949, zdroj: kamzasnehem.cz

Foto: Honza 1949, zdroj: kamzasnehem.cz

Jizerské hory

Smědava: je asi nejlepším místem, odkud na běžky vyrazit. Další možnost je ještě na Mořině nebo z Jizerky. Ze všech uvedených míst jsou první stovky metrů horší, buď led nebo špína nebo vytátá místa, avšak jakmile se dostanete do vyšších poloh, situace se výrazně zlepší. Relativně dobře si stále ještě zalyžujete po Promenádní od bunkru, sjízdná je i Štolpišská na Knajpu, i když zde už je několik vytátých míst. Dále od Knajpy na Rozmezí bez přenášení a po relativně čistém sněhu. Jet se dá i po Kasárenské s jedním vytátým místem.
Rolby by měly vyrazit zítra ráno, pro aktuální zprávy ohledně úpravy sledujte web Jizerské o.p.s. nebo informace od lyžařů na kamzasnehem.cz Jakuszyce: ani zde nejsou podmínky o moc lepší. Rolby vyjely na některé trasy v úterý a od té doby zatím ne. Panuje zde teplé počasí a sníh odtává. Pod stromy je jehličí, na některých místech led. Pokud nejede rolba jsou stopy na klasiku zničené od bruslařů. Sjízdné jsou stále tyto úseky: Dolní i Horní Dukt, ke kamenolomu, Samolot i Zubka (spojka Samolotu s Elektrárnou), Cichą Równię, první dva kilometry Spacerowa Jakuszyce - Orle, okruhy na Polana Jakuszycka.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na zimních mapách mapy.cz

Krkonoše

Harrachov: nejlepší přístup do vyšších poloh, kde je více sněhu, je od Lesního Zátiší nebo přes sáňkařskou dráhu. Nutné jít asi 1 km pěšky. To samé při přístupu na Terex od Celnice. V úterý večer projela rolba Kládovou cestu, cestu na Voseckou a Terex. I když by na hřebenech Krkonoš měla být stále dostatečná sněhová zásoba, s občasnými ledovými úseky nebo jehličím se setkáte i tady.
Horní Mísečky: v úterý rolba projela závodní okruh 7 km, dnes upravuje 5 km. V lesních úsecích bude dost špíny, ale jinak sněhu stále dostatek. Dobré podmínky jsou také po cestě na Zlaté návrší a Labskou. Zde jsou podmínky velmi dobré. Dále k Violíku se vyskytují ledové plotny.
Benecko: bohužel nesjízdné.
Vrchlabí - Vejsplachy: v provozu, stále se udržuje okruh v délce 3,75 km.
Špindlerův Mlýn: upravuje se trasa Buď Fit a část Weberovy cesty. Na hřebeny je nejlepší se nechat vyvézt lanovkou na Pláně. Dřevařská cesta má bohužel už vytátá místa a je nutné často přenášet. Z Plání se lze vydat přes Srub na Klínovky a Friesovky. Čerstvě upraveno sice není, ale dá se i tak. Od Friesovek cestou na Lahrbusch a zde již navazuje úterní strojová úprava Liščí cesty.
Strážné: zde jedině pěšky na Struhadla a přes Krásnou pláň se dostat na hřebenovou trasu. Od Struhadel by to mělo s občasnými horšími místy jít už na běžkách.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: rolba upravovala v úterý večer a ve středu cestu na Pražskou a Lesní Boudu, Plynovod i Liščí cestu až po Lahrbusch. Dále trasu na Hnědý vrch. Černohorská silnice je projeta k Zinnekerovýcm Boudám. Částečně byl upraven i okruh Světlá hora z Václaváku po Krausovy Boudy.
Malá Úpa: z Horní Malé Úpy se stále daří udržovat trasu od Pomezních Bud k lyžařskému areálu U Kostela.

Foto: Vendula Křoustková

Foto: Vendula Křoustková

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: poslední úsek, kde probíhá dvakrát týdně strojová úprava, je mezi Šerlichem a sedlem Pod Homolí. Nástup od Šerlichu až po Velkou Deštnou, tj. cca 3 km je horší. Vyskytují se vytátá místa, která lze na horších lyžích přejet po vrstvě ledu nebo asi 200 m přejít pěšky. Od Velké Deštné až do sedla je již sněhu od 10 do 40 cm. I přes teplé počasí se tento úsek drží v dobré kondici a poskytuje kvalitní podmínky. Rolba zde upravila stopy naposledy v úterý odpoledne. Další úprava by měla být před víkendem, nejspíš v pátek odpoledne nebo v noci na sobotu.
Říčky v Orlických horách: rolba vyjíždí ze Skicentra Říčky. Naposledy upravovala minulý týden v pátek. Stále bude sjízdný okruh z Pěticestí do sedla Pod Homolí, ale na obou cestách se vykytují vytátá místa. Na severní straně jich je méně. Přístup na Pěticestí buď lanovkou na Zakletý nebo od parkoviště z Mezivrší přes Komáří vrch.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Foto: Běžky na Paprsku

Foto: Běžky na Paprsku

Rychlebské hory

Dolní Morava: v úterý projela rolba magistrálu od Slaměnky po Vilemínku a na druhou stranu přes Sedmicestí na Mokřiny. Přístup nejlépe lanovkou na Slaměnku.
Paprsek: zde dělají přímo zázraky a jejich nasazení je naprosto ojedinělé. I v tomto teplém počasí připravují trasu na sobotní závod 1000 lanových délek. Připraven bude okruh 4,5 km. Nedělní štafety jsou zrušeny. Podmínky na ostatních trasách jsou následující: Magistrála Liščí hora-Palaš dobrá. Pohádka od Císařské boudy a Stará Pohádka přes Rampu také celkem dobrá. Hranice přes Travnou se s opatrností také dá. Jinde je hodně jehličí nebo chybí sníh.

Foto: Libor Směja

Foto: Martin Směja

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: ještě před týdnem rolba vyjela od Tetřeví chaty okolo Mravenečníku a horní nádrže Dlouhé Stráně. Podmínky byly dobré. O stavu sněhu informace zatím chybí. Sledujte tedy pohyb rolby na mapách.
Červenohorské sedlo a Praděd: dnes byl upraven okruh ze sedla na Vřesovou studánku a okruh Šindelná. Směr Petrovka a Švýcárna vyrazí rolba nejspíš v pátek. Pokud to půjde, srovná špatná místa a vyčistí stopy od jehličí. Na Švýcárnu se upravuje od Pradědu a Ovčárny. Podmínky jsou dobré a stopy kvalitní.
Skřítek: ze Skřítku vyjela čtyřkolka na rozcestí Pod Ztracenými kameny. Sice se uvádí dobrý stav, ale určitě to nebude úplně ideální. Vrcholová trasa na Alfrédku není upravovaná, protože rolba z Karlova se do těchto míst už nedostane.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město na Moravě: až do 21. 2. je aréna uzavřena z důvodu konání mistrovství světa v biatlonu. Následně opět najdete hodiny pro veřejnost v rozpisu.
Jihlavsko: areál Český mlýn: další z areálů s umělým sněhem, který je stále v provozu. Dnes časně ráno byl projet malou rolbou pás na bruslení. Stopa na klasiku zůstala ze včerejší úpravy. Bohužel i ráno byla teplota + 6 °C a začínalo pršet - v místech s novým mokrým sněhem ze včerejšího zasněžování je podklad hodně měkký. Okruh je však stále s dostatkem sněhu v plné délce a to i díky pokračujícímu ručnímu doplňování zadní obrátky.

Beskydy

Pustevny: rolba projela jen části některých tras v úterý. Vyčistila tak spadané jehličí. Upraveny jsou závodní okruhy k Tanečnici a k přístřešku Tanečnice. Dále část okruhu k Velké sjezdovce a část trasy na Skalíkovu louku.

Šumava

Na Šumavě sníh většinou chybí, více ho je pouze ve vyšších polohách a trasy se strojově neupravují. Pokud chcete vyrazit na běžky, můžete nejlépe v oblasti Kvilda + Horská Kvilda nebo Modrava. Teploty se pohybují vysoko nad nulou, sníh je špinavý, někde jsou vytátá místa a stopa je pouze vyšlápnutá. Sjízdné jsou trasy Signálka - Prameny Vltavy, Stráž - Bučina, Černá hora - Modrava, resp. k Modravskému mostu. Dále k Modravě je to již špatné. Lze vyrazit ještě k Březníku, kde je zatím sněhu také dostatek.

Železnorudsko: Jediná možnost pro běžkaře jsou tratě v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu. I zde je nutno dostat se do vyšších poloh okolo vrcholu Velkého Javoru. Stopy jsou pravidelně upravovány a vyjet se dá už ze stadionu.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz

Krušné hory

Bohužel Krušné hory jsou již bez možnosti běžkování dokud opět nenasněží.
Mapa upravovaných tras.
Aktuální informace ze západní části Krušných hor najdete na krusnehoryaktiv­ne.cz
Stav úpravy stop můžete také sledovat na zimní mapě mapy.cz