Vytrvalostní závod žen

V závodě žen se ukázalo, že jediným způsobem, jak zabránit Francouzce Julii Simon v získání zlata, je donutit ji ke střelecké chybě. Julie skutečně jednu spáchala (0+0+0+1), ale měla tak skvělý běžecký čas, že přestože Němky Selina Grotian a Vanessa Voigt odstřílely vše čistě, zbyla na ně jen čtvrtá a pátá příčka za třetí Julií. Ještě že Německo našlo jednu ještě lepší závodnici a to Janinu Hettich-Walz, která také odstřílela čistě a podlehla jen vítězné Italce Lise Vitozzi. Německo tedy mělo v top5 hned tři ženy, což je nevídané, bohužel medaili jen jednu.

Nejlepší Češkou byla Jessica Jislová, která s jednou střeleckou chybou (0+1+0+0) získala pro Česko příjemné a pro ni osobně přímo fantastické 12. místo. Z něj ji neodsunula ani po ní finišující Estonka Tuuli Tomingas, která byla po dojetí závodu diskvalifikována z 11. místa, které by pro ní bylo velice cenné.

Chvíli mi trvalo, než jsem dohledal, co bylo důvodem diskvalifikace. Omluvte možné mezery v tom, jak si vykládám pravidla biatlonu, nikdy jsem tento sport aktivně neprovozoval, ale snad nejsem daleko od pravdy tímto tvrzením (pokud bych byl, poprosím o komentář): Tuuli při střelbě stoupla lyží na poutko hole, údajně aby lyže lépe přilnula k podložce. Bohužel je to v rozporu s pravidly, protože z bezpečnostních důvodů je při střelbě zakázáno mít cokoliv pod lyžemi. Podle písmena q článku 11.3.4. pravidel IBU o diskvalifikaci platí: Diskvalifikace následuje v případě porušení jakéhokoliv bezpečnostního pravidla střelby definovaného v kapitole 8 Pravidel soutěží a závodů IBU; V kapitole 8.3.2.1 (Ustanovení pro střelbu) se píše: Je zakázáno odepnout si jednu nebo obě lyže při střelbě - včetně tréninku a nástřelu a je také zakázáno umisťovat jakýkoliv předmět pod lyže. A právě toto se stalo Tuuli osudným. Její diskvalifikace byla sice krutá, ale podle pravidel nutná.

Jen pro zajímavost: když jsem prošel několik diskuzních fór, např. zde a zde, někteří z diskutujících se podivovali, že kvůli totožnému pravidlu nebyl 16.12.2023 diskvalifikován Nor Endre Strømsheim ve stíhacím závodě SP v Lenzerheide. Endremu na střelnici spadl zásobník do jámy před palebnou čarou, Endre sundal lyže, vyndal zásobník z jámy, nasadil lyže, odstřílel a skončil druhý. Podle mne by se pro tu situaci dalo použít pravidlo 8.5 Bezpečnostní omezení/ 8.5.1 Obecně: (…) Je-li střelnice otevřena pro střelbu, nesmí se nikdo pohybovat před palebnou čárou(…). A za tou Endre v momentě naklánění se do jámy pro zásobník rozhodně byl. Porušení tohoto pravidla vede dle písmena q článku 11.3.4. pravidel IBU k diskvalifikaci a té Endre unikl.

Zpět k individuálu žen:

Střelecká mizérie (0+3+0+0), celkově 27. místo, prostě pro Norku Ingrid Landmark Tandrevold den blbec (přičemž závody smíšených štafet jednotlivců ukáží, že zdaleka ne poslední, ale to nechci "předbíhat"). V cíli je Ingrid už nějak „stabilizovaná“, zatímco Němka Vanessa Voigt, která dlouho živila svůj sen o medaili, po sice marném, ale srdnatém finiši stále leží úplně popravená na zemi neschopná ničeho. Ingrid k ní přijde a úplně mateřsky jí odepne lyže, aby se do nich Vanessa nezamotala, až se bude pokoušet vstát. Krásné gesto.


Ingrid Landmark Tandrevold odepíná Vanesse Voigt lyže. Foto: Snapshot ze záznamu přenosu na ČT sport


Pokud jste nečetli můj předchozí článek o senzačním 8. místě Belgie ve smíšených štafetách, tak vězte, že se na něm podílela i Lotte Lie, která je Belgičankou jen napůl (po mámě), napůl (po tátovi) je Norka. Kvůli přetlaku v Norsku reprezentuje Belgii a to tak skvěle, že kdyby bývala reprezentovala Norsko, v individuálu by s 18. místem (0+1+0+1) byla nejvýše postavenou Norkou právě ona. Vzniklo to tím, že "Norky reprezentující Norsko" neměly svůj den ani jedna, nejen výše zmíněná Ingrid. Ta z nich byla i přes tu mizérii nejvýše postavenou, za ní Juni Arnekleiv (s 1+1+1+0) na 29. místě, Marit Ishol Skogan 68. (za děsivých 1+4+0+1) na 68. místě a nakonec 77. Ida Lien (za ještě děsivějších 0+3+1+4). Myslím, že ten den by Norové z fleku brali Lotte Lie zpátky.

Pokouším se zjistit, zda to, co jsem viděl Brankách, bodech, vteřinách den před individuálem žen, byla fata morgana nebo ne. Markéta Davidová na tréninku ze střelnice odjela místo bruslení klasickou technikou, úplně klasickým „stříďákem“. Netuším, zda je to běžná praxe, že si některé tréninky biatlonisté zajedou klasicky, zda Makula má jedny lyže klasické, ať mazací nebo mohérové, nebo zda to servisáci nějak provizorně „naprasí“ na skejtové lyže, i když ty jsou jinak tvrdé. Opravdu by mne to zajímalo a to nemálo, dokonce jsem kvůli tomu poslal Makule dotaz. Jestli obdržím odpověď, budu ji sdílet. S tou případnou klasickou technikou v biatlonu jsem si kdysi pohrával. Nedokázal jsem vyhnat myšlenku, zda by neruští biatlonisté v době závodění Michala Šlesingera jakožto formu protestu proti všudypřítomnému ruskému dopingu a jeho zametání pod koberec jeli některý závod klasicky. Tehdy mi přišlo, že právě tato forma protestu by nejen byla naprosto krásně rozpoznatelná a navíc by jí nechyběl nějaký vtip a nadsázka.

Pokud někdo víte, jak to přesně bylo s Tuulinou diskvalifikací a s Makuliným stříďákem, uvítám váš komentář. Do té doby si budu myslet, že to o Tuuli mám správně a že to s Makulou byla fata morgana.

Vytrvalostní závod mužů

V závodě mužů vyhrál Nor Johannes Thingnes Boe před svým bratrem Tarjeiem a Benediktem Dollem z Německa. Všichni zaznamenali celkem jednu střeleckou chybu, Johannes na první položce, Tarjei na druhé a Benedikt na čtvrté. Určitým překvapením je skvělá čtvrtá příčka Lotyše Andrejse Rastorgujevse, který udělal na střelnici o jednu chybu více (0+1+0+1) a to ho dost možná stálo bronz, protože v individuálu je za netrefu penalizace v podobě jedné minuty přičtené k celkovému času. Na bronzového Benedikta měl Andrejs ztrátu necelých 57 vteřin. Lotyšsko mohlo mít velký den...

Kdyby Andrejs mediali získal, nešlo by o žádné obří překvapení, protože ve SP má bezpočet výsledků do top20, ale je trochu Smolíček, v této sezóně už v individuálu jednou čtvrtý byl a to ve SP v Östersundu.

Daleko větším překvapením je zcela mimořádné 10. místo Tomáše Mikysky. Tomáš zastřílel za skvělých 0+0+0+1 a určitě o to více bolí, že ta jediná chyba byla na posledním terči. Kdyby tu jednu chybu neměl (a měl stejný běžecký čas), byl by šestý, což by znamenalo rozšířené pódium. Zajímavé je, že kdyby Tomáš vybílil všechny terče, byla by to v tomto závodě téměř naprostá kuriozita - kromě naturalizovaného Korejce Aleksandra Starodubetse z Moskvy, jež obsadil 35. místo, nebyl v závodě s nulou už nikdo jiný.

Srovnejte se závodem žen, kde těch s nulou bylo hned šest: Kromě výše jmenovaných Lisy Vitozzi, Janiny Hettich-Walz, Seliny Grotian a Vanessy Voigt ještě 8. Ukrajinka Chrystyna Dmytrenko a 24. Kazaška Galina Višněvska-Šeporenko. Oba závody tedy byly naprosto odlišné a zatímco v mužích byli Norové na prvním a druhém místě (a „zbylí“ čtyři Norové všichni do 30. místa), mezi ženami byly v top5 tři Němky zatímco všechny čtyři Norky mezi 27. a 77. místem