Sobotní závody klasickou technikou

Jižní Tyrolsko, zejména Toblach a jeho okolí, včetně údolí Gsierser Tal, nabízí celou zimu až do dnešních dnů stále kvalitní lyžovačku, a i to možná bylo důvodem, proč pořadatelé v sobotních závodech klasickou technikou zaznamenali rekordní účast a všechna čísla byla vyprodána!

Vítězství z předchozího ročníku si na 30. km trati zopakovala velmi rychlá Michaela Patscheiderová (Team Robinson Trentino) a Tommaso Dellagiacoma (Team Internorm). Na dlouhé 42. km trati se radovala z prvenství Finka Heli Heiskanenová, která v předchozích letech reprezentovala v dálkových bězích dva české týmy, nejprve Vltava Fund Ski tým a posléze Slavia Pojišťovna tým, pro letošek však přestoupila do italského týmu Internorm. Její týmový kolega Lorenzo Busin si vytvořil zásadní náskok na vrchařské prémii a ovládl 42 km trať v mužské kategorii. Druhé místo vybojoval italský reprezentant Dietmar Nöckler, který se z cílového prostoru vrátil na trať, aby dojel do cíle se svým otcem, který v roce 1985 tento závod vyhrál.

Odpoledne se na trať dětského závodu Kids run vydalo ještě 300 malých závodníků.


(Heli Heiskanenová na maratonské trati klasickou technikou//Foto: Newspower.it)


(Skupina mužů v popředí s Dietmarem Nöcklerem//Foto: Newspower.it)Nedělní závody volnou technikou s Dariem Colognou

V neděli se opět závodníci vydali na dvě trasy: 30 km a 42 km, tentokrát volnou technikou. Exkluzivitou Gsiesertal Laufu je, že se pro délku závodu můžete rozhodnout přímo na trati, třeba podle toho, jak se zrovna dnes cítíte.

Na krátké distanci se nejlépe cítil Giacomo Gabrielli, který byl v cílovém spurtu nejrychlejší z celé desetičlenné skupiny. Vítěz, specialista na závody na kolečkových lyžích, neudržel neustálé nástupy mladých Italů v úvodních kilometrech, ale před cílem si je dojel a zkušeně přespurtoval.

Julia Kuhnová byla nejrychlejší ženou na krátké 30.km trati, přičemž na start se postavila s tím, že pojede maratonskou trasu. Jenže když dostala hlášení, že je celkově první, tak raději odbočila do cíle krátkého závodu, aby měla jistotu vítězství.

Na dlouhé maratonské trati se bojovalo hned od samého počátku a atak dvou italských závodníků Salvadoriho a Ventury se ukázal jako zásadní pro zbytek závodu. Salvadorimu se podařilo utrhnout svého rivala na konci stoupání na Sv. Magdalenu. Na šestém místě dorazil do cíle Dario Cologna, který byl mile překvapený krásnou trasou a skvěle připravenými tratěmi.


(Dario Cologna si ještě na gauč nelehl :-) //Foto: Newspower.it)V ženské kategorii se utrhnuly také dvě závodnice, zkušená biatlonistka Sanfillipová a mladá, čerstvá juniorská Mistryně světa Gismondiová. Na rovině získala juniorka náskok, ale ten byl v těžkém kopci smazán a z vítězství se nakonec radovala Sanfillipová.


(Vítězný Salvadori a Sanfillipová//Foto: Newspower.it)Pokud máte zájem o tento závod v příští sezóně, rezervujte si ve svém kalendáři víkend 15. - 16. února 2025!