Jizerské hory

Smědava: ještě včera byl okolo Rozmezí a Knajpy nový sníh od 3 do 5 cm. Dnešní vytrvalý déšť a teploty nad nulou bohužel odnesly nejen tento nový sníh, ale i další centimetry starého. Nejbližší nástupní místa k posledním zbytkům sněhu jsou ze Smědavy nebo Jizerka - Mořina. Je však nutné se s přenášením dostat do vyšších poloh. Ani tam už nejsou podmínky ideální a přenáší i na Promenádní. Nejlepší podmínky byly mezi Čihadly, přes Rozmezí až po Jägrovu smrt. Včera ukazovala data z ČHMÚ vrstvu sněhu na Rozmezí ještě 15 cm, dnes už jen 5 cm. Předpověď počasí slibuje ochlazení už na páteční ráno. V noci na sobotu dokonce i slabé sněžení. Takže to možná ještě na některých úsecích půjde. Nejspíš ale bez strojové úpravy.
S dětmi můžete vyrazit na krátký okruh s umělým sněhem v Bedřichově.
Pro aktuální zprávy ohledně stavu tratí sledujte web Jizerské o.p.s. nebo informace od lyžařů na kamzasnehem.cz

Foto: Ula Sokolowska

Foto: Ula Sokolowska

Jakuszyce: kvůli nedostatku sněhu zrušili pořadatelé populární závod Bieg Piastów. Dnešní teploty se pohybovaly od +2°do +4°, pršelo. Sníh se ještě drží na Dolním Duktu, Samolotu a trase k lomu. Určitě i zde je třeba dávat pozor na vytátá místa. Rolby v tomto počasí neupravují.
Aktuálně upravené trasy můžete ověřit na zimních mapách mapy.cz

Foto: Josef Zavoral

Foto: Josef Zavoral, Černá hora

Krkonoše

Harrachov: v okolí jsou nejlepší sněhové podmínky na Terexu. Od Celnice se musí asi 1 km pěšky. Rolba vyjede zítra ráno na Terex a Kládovou cestu pod Ručičky.
Horní Mísečky: jeden z posledních běžkařských areálů, kde se pravidelně udržují okruhy. Odpovídá tomu i počet lyžařů ve stopě, navíc profil je trochu náročnější. V úterý projela rolba okruh 5 km, sprinterské kolečko, vše je upraveno i se stopou na klasiku. Svážnice ke sjezdovkám je upravena bez stopy. Vyjet se dá i po cestě na Zlaté návrší a k Labské boudě, úprava je opět bez stopy.
Vrchlabí - Vejsplachy: v teplém a deštivém počasí se bohužel nedaří udržet na okruhu ani umělý sníh. Areál proto ukončil provoz.
Špindlerův Mlýn: pokud se chcete vydat odtud na běžky, vyjeďte lanovkou na Pláně. Na hřebenech je sněhu dostatek. Sice bez strojové úpravy, ale můžete se vydat okolo Srubu na Klínovky, Friesovky a k Předním Rennerovkám. Z Lahrbusche se již napojíte na upravovanou Liščí cestu.
Pec pod Sněžkou - Černá hora: okolí Černé hory je také jedním z posledních míst, kde se pravidelně upravují stopy a je dostatek sněhu. I když i tady dnes prší. Strojová úprava proběhla včera a dnes v tomro rozsahu: Zinnekerovy Boudy - Černá hora, Malý okruh, Václavák - Okruh Světlá hora na Krausovy Boudy, Kolínská - Pražská - Lesní - Plynovod - Liščí cesta, Liščí louka - Hnědý vrch.

Foto: Vendula Křoustková, Orlické hory 21.2.

Foto: Vendula Křoustková, Orlické hory 21.2.

Orlické hory

Deštné v Orlických horách: ještě ve středu stačilo dojít pěšky asi 800 m ze sedla na Šerlichu směrem k Velké Deštné po rozdvojení tras pro pěší a pro lyžaře. Dále se po lyžařské dalo již jet na lyžích. Bylo zde sice několik míst pouze s tenkou vrstvou ledu a jeden 200 m dlouhý úsek s přenesením, ale přejet se dalo, po dnešním dešti bude přenášení nejspíš častější. Dále od Velké Deštné přes Jelenku, Korunu a do sedla pod Homolí bylo stále sněhu dost. Rolba neupravovala, stopy na klasiku ale stále držely. Pruh na bruslení je někde dost rozdupán od pěších. Pokud se ochladí, mohla by rolba tento úsek od Velké Deštné na sobotu upravit.
Říčky v Orlických horách: rolba na úpravu tras již nevyjíždí. Trasa mezi Pěticestím a sedlem Pod Homolí
má již několik vytátých míst.
Aktuální úpravu můžete sledovat na www.destne.info

Foto: Jitka Chromčáková, 21.2.

Foto: Jitka Chromčáková, 21.2.

Rychlebské hory

Dolní Morava: minulý týden projížděla rolba trasu od Slaměnky - U štěrku -U sedmi cest směr Mokřiny a zpět. Na Panoramatické cestě sněhu výrazně ubývalo a vyskytovala se již vytátá místa. Směr Mokřiny bylo sněhu více.
Paprsek: zde se snaží udržet stopy pro nadšence alespoň na Pohádce a Magistrále. Včera zde připadl poprašek nového sněhu, ale dnes opět prší.

Foto: Jan Jurik

Foto: Jan Jurik

Jeseníky

Kouty nad Desnou a Loučná nad Desnou: zpráva ze středy: Dlouhé straně částečně upraveno. 1 až 2 cm nového sněhu, teplota 0°C. Na běžkách se svezete: od lanovky až na Horní nádrž, pozor u dřevěné chaty je kousek vytátý, na okruhu pod spodní nádrží, okruh Mravenečník - celkem dobrá stopa je od odbočky pod horní nádrží až k Malé Jezerné. Dál sněhu rapidně ubývá. Koruna hráze má stále málo sněhu, od rozcestníku Pod Homolí až k Tetřeví chatě na okruhu Mravenečník nesjízdné.
Červenohorské sedlo a Praděd: z Červehonorského sedla jsou dobré podmínky na trase na Vřesovou studánku. Okruh Šindelná je již špatný, stejně jako trasa na Petrovku, kde jsou vytátá místa. Nejlepší podmínky pro běžkaře jsou v okolí Pradědu mezi Švýcárnou a Ovčárnou. Dnes tam drobně sněžilo, ale fouká silný vítr.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Vysočina

Nové Město na Moravě: od dnešního dne je opět pro veřejnost přístupná Vysočina aréna, která má dostatek umělého sněhu. Hodiny pro veřejnost najdete v rozpisu.

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Foto: Lyžařské Jihlavsko

Jihlavsko: areál Český mlýn: dnes nad ránem umožnily nižší teploty úpravu trasy rolbou. Obzvláště díky včerejšímu dohazování sněhu byla trať opět v dobré kondici. Dnes byla nejspíše poslední možnost využít celý okruh. Zítra dopoledne proběhne na okruhu přebor škol a odpoledne Jihlava team sprint. Okruh bude z důvodu konání obou zmíněných akci uzavřen od dnešních 20 hod do zítřejších cca 16 hod.

Beskydy

Pustevny: sněhové podmínky jsou špatné a trasy již nejsou sjízdné.

Šumava

Na Šumavě sníh většinou chybí, zůstává pouze ve vyšších polohách a trasy se strojově neupravují. Z Kvildy se můžete s běžkami vydat nad Signálku a k Prameni Vltavy, nebo od Stráže k Bučině. Sjízdný je ještě úsek přes Černou horu. Z Modravy nutno pěšky směr Březník. Tam ve vyšších polohách sníh ještě zůstává. Stejně tak z Prášil, když se vydáte k Poledníku.

Železnorudsko: Jediná možnost pro běžkaře jsou tratě v běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu. I zde je nutno dostat se do vyšších poloh až k vrcholu Velkého Javoru.
Aktuální info ze Šumavy najdete na bilastopa.cz