Letos se organizátoři věnovali přípravě masového závodu, kde startuje asi 16 000 lidí, s ještě větší pozorností než jindy. Jednalo se totiž o 100. výročí! Deštivé počasí se nevyhnulo v posledních dnech ani oblasti Dalarny ve Švédsku, kde se pravidelně Vasaloppet koná, a tak hodně záleželo na výběru lyží a struktur a zřejmě i to hrálo velkou roli v obrovských časových rozestupech mezi závodníky.

Zásadní zlom nastal už na vrchařské prémii na sjezdovce vzdálené 2 km po startu, kterou vyhrál Thomas Odergaarden. Poté se utvořila skupina 4 závodníků - kdy se k Norovi přidali další tři závodníci: Torleif Syrstad, Alvar Myhlback a Johan Hoel, kteří spolupracovali až na asi 70. km, ale nejsilněji se jevil Syrstad, což také potvrdil svým nástupem a posledních 20 km navyšoval svůj náskok. Do cíle přijel o necelé 4 minuty před druhým Hoelem a teprve 17ti letým Myhlbackem! Lager 157 Ski Team tak zaznamenal obrovský týmový úspěch, kdy jejich závodníci obsadili 1., 3., 5., 6. a 8. místo.

V případě Syrstada se jednalo o první vítězství ve Ski Classics. Jediné umístění na stupních vítězů (3. místo) zaznamenal v roce 2019, také na Vasově běhu.

Z našich závodníků se nejlépe umístil na skvělém 43. místě Václav Sedláček.

Kompletní výsledky kategorie mužů najdete na tomto odkazu.V ženské kategorii se od počátku závodu usadila na vedoucí pozici Norka Emilie Fletenová, na kterou se snažila dotáhnout dvojice s krajankou Magni Smedasovou a Finkou Kati Roivasovou. Obě týmové kolegyně sice spolupracovaly, ale nedařilo se jim ztrátu na Fletenovou stáhnout. Do cíle si tak vítězka dojela s necelým tříminutovým náskokem a zopakovala si prvenství z loňského ročníku.

Výsledky kategorie žen najdete zde.