Foto: Miroslav Nedvěd, svážnice Horní Mísečky

Foto: Miroslav Nedvěd, svážnice Horní Mísečky

Krkonoše

Harrachov: odtud se musíte dostat pěšky do poloh okolo 1200 m nad mořem. Teprve tam začíná souvislá sněhová pokrývka. Strojově se již neupravuje. Za připomenutí stojí i uzavření cesty z Vosecké na Labskou louku z důvodu ochrany přírody.
Horní Mísečky: upravuje se okruh 3 km na střelnici a sprinterské kolečko. Zde je částečně i stopa na klasiku, ale sníh je relativně špinavý. Velmi dobrá je svážnice k Medvědínské sjezdovce a až za ní do zatáčky. Ta se upravuje na bruslení. Zejména ráno, kdy ještě není sníh rozbředlý, se zde jezdí velmi dobře. Od Jilemnické boudy na Zlaté návrší se upravuje také, tradičně bez stopy na klasiku. Na hřebenech leží přes 1 metr sněhu.
Černá hora: sem je nutno se dostat lanovkou. V pondělí upravila rolba Malý okruh, Zrcadla a na Kolínskou Boudu, kde je ale již úsek, který je nutno přenést. Vzhledem ke starší úpravě je sníh celkem špinavý. I v okolí Černé hory počítejte od 15.3. s uzavřenými cestami, např. Václavák - Pěticestí nebo cesty v okolí Liščí hory. Soupis uzavřených cest najdete na stránkách KRNAP

Foto: Běžky na Pradědu

Foto: Běžky na Pradědu

Jeseníky

Praděd: zde sice po úterním vydatném dešti vznikla na několika místech vymletá koryta vody, ale v noci na dnešek rolbaři vše zahrnuli, takže trasy jsou nadále dobře sjízdné. Upraveno je z Ovčárny na Praděd, okruhy pod Hotelem Petrovy kameny a trasa na Švýcárnu až po Slatiny. Dále se již neupravuje, sníh na trase k Červenohorskému sedlu sice je, ale rozhodně ne souvislá vrstva.
Aktuálně upravené trasy v Jeseníkách i jejich kvalitu najdete na www.jdemenabezky.cz

Šumava

Podle údajů z ČHMÚ je na nejvyšších vrcholcích Šumavy stále metrová vrstva sněhu. Ovšem tato místa jsou těžko dostupná. Nejnovější zpráva je od Honzy z webu Kamzasnehem.cz. z oblasti Nová Pec: pěšky Bližší Lhota - Saitzova cesta, tam jsem nasadil běžky asi ve výšce 1150 m, na cestě ale nebyl souvislý sníh, pak Pod Smrčinou - Smrčina - Hraničník - Studničná, pak opět pěšky Říjiště - Nová Pec. Výstup na Smrčinu velmi náročný, částečně pěšky, částečně na běžkách, ve velké části tekla cestou voda. Ze Smrčiny na Hraničník hezké svezení, až na některá vytátá místa. Z Hraničníku sjet nelze - příliš prudké a pak rychle ubýval sníh. Sníh starý, trochu měkký, na hřebeni je ho většinou značná vrstva. Pod smrky silně pokrytý vrstvou jehličí a větviček. Počasí bylo jarní, nahoře mlha, ale nemrzlo.

Užitečné a aktuální informace najdete také na webu kamzasnehem.cz nebo na facebooku "Běžky společně".