Méně nadšené byly týmy, které musely přebookovat drahé letenky a trajekty a odjíždět o den později. Sobotní počasí však slibovalo tak husté sněžení (a předpověď se opravdu naplnila), že by se závod zřejmě vůbec nemohl uskutečnit.

V mužské kategorii se nijak netaktizovalo a vysoké tempo se jelo od samotného začátku 54 km dlouhého závodu. Už na 9. km na měřeném průjezdu se zformovala osmičlenná skupina, která získala náskok necelých 20 sec. na druhou skupinu. V těžkém výjezdu s vrchařskou prémií na 20. km se utrhla trojice závodníků - Nygaard, Hoel a Novak, ale opět byli dojeti odtrženými pronásledovateli. 14 km do cíle už spolupracovalo jen pět závodníků: Novak, Nygaard, Hoel, Stakston a Sverdrup Augdal (až na prvního zmíněného Čecha jezdícího pod švédskou vlajkou se jednalo o norskou skupinu). V dlouhém sjezdu za Sjusjøenem se snažil utrhnout Hoel, k němuž se přidal Nyggard. V těsném závěsu za nimi jeli osamoceně další závodníci. Nygaard opět prokázal své neutuchající sprinterské schopnosti a s přehledem si v cílové rovince pohlídal prvenství, druhý dojel Hoel a třetí Novak, který se stal nejaktivnějším závodníkem dne.

Nejúspěšnějším českým závodníkem byl při neúčasti Šraila, Štočka i Řezáče na 59. pozici Václav Sedláček.

Kompletní výsledky mužů najdete zde.


/Foto: Facebook Ski Classics/


Ani závodnice se nešetřily a hned po startu se do osamoceného úniku vydala Norka Fletenová. Na 14. km měla náskok 42 vteřin na další pronásledovatelky. Jenže náskok se začal postupně ztenčovat a na vrchařské prémii na 20. km už to bylo jen 26 s na Roivasovou, Smedåsovou a Slindovou, které vzájemně spolupracovaly, a na 26. km Fletenovou dojely. Před vrchařskou prémií začala Smedåsová s Fletenovou zvyšovat tempo a své konkurentky odpáraly. Na prémii na 34. km byla o osm vteřin rychlejší Smedåsová, ale opět pokračovaly ve dvojici až na 10. km před cílem, kde Smedåsová nastoupila a vytvořila si náskok 37 s před Fletenovou, který udržela až do cíle. Třetí dojela Finka Roivasová.

Nejúspěšnější českou závodnicí byla na 25. místě Tereza Hujerová. Sandra Schützová asi 10 km před cílem upadla, poranila si vazy v kotníku a do cíle ji dovezl skútr. Zřejmě se už v následujících závodech na startu neukáže.


Kompletní výsledky žen najdete na tomto odkazu.