Po ukončení kariéry Kateřiny Razýmové se na post české jedničky postupně propracovala jiná Kateřina, Janatová, která se díky svým stabilním výsledkům v průběhu celé závodní sezóny propracovala na skvělé 13. místo v celkovém hodnocení Světového poháru. V mužském družstvu se opět ukázal ve skvělé formě Michal Novák, zejména v úvodních závodech sezóny, kde vybojoval senzační 2. místo a minulý víkend zakončil sezónu parádním 10. místem. Bohužel Michal i výborná spritnerka Tereza Beranová se během sezóny potýkali s vleklou nemocí, což mělo zásadní vliv na jejich průběžné výsledky.

Přestože nejlepší sezónní umístění vybojoval Michal Novák, dejme přednost něžnému pohlaví a podívejme se nejprve, jak si letos vedly holky:


Kateřina Janatová

Na rozdíl od ostatních byla zdravá po celou sezónu a dokázala objet všechny SP, včetně celé Tour de Ski, kde brala celkové 18. místo. Formu naladila na tuto vrcholnou akci solidně, protože v jednotlivých závodech vybojovala své kariérní maximum - 10. místo ve stíhacím závodě a dále pak 14., 16. a 17. místo., přičemž nejhorším výsledkem byla 24. pozice. Dalších pěkných umístění dosáhla ve sprintu volně ve švýcarském Gomsu, kde získala 12. místo, a na začátku března připsala druhý kariérní výsledek v top 10, a to 10. místo v Lahti, ve sprintu volně.


/Kateřina Janatová, Foto: Svaz lyžařů ČR/Tereza Beranová

Po několika loňských skvělých výsledcích ve sprintech v top 10 ve SP se Tereza letos trápila, a to zejména kvůli vleklé nemoci, která ji nepustila téměř dva měsíce na start. V druhé půlce ledna vybojovala 8. místo ve sprintu klasickou technikou, ale poté se v nejkratších distancích pohybovala výsledkově mezi 20. – 35. místem, krom březnového 11. místa v klasickém sprintu ve Drammenu.


/Tereza Beranová, Foto: Svaz lyžařů ČR/Barbora Antošová

Bára letos získala další cenné body ve sprinterských závodech SP. Nejvíce se jí dařilo na úvodních závodech v Ruce, kde obsadila 22. místo, ale zaznamenala během sezóny i další dva postupy z kvalifikací.Michal Novák

Naprostou senzací byl v Michalově podání na úvodním SP sezóny hromadný závod na 20 km volně, kde se pohyboval celou dobu ve vedoucí skupině a nakonec spurtoval o vítězství, kde sice těsně prohrál, ale 2. místo bylo fantastickým výsledkem. Dařilo se mu i následující týden v Gjällivare, kde obsadil 9. místo na 10 km volně, a pak i na velmi těžkých tratích v Torndheimu, kde se příští rok uskuteční mistrovství světa a kde získal ve skiatlonu 16. místo.

Do Tour de Ski nastupoval nachlazený a chtěl zkusit první závod, kvalifikaci sprintu, kde však nepostoupil a odjel domů se doléčit. O 20 dní později jel v Oberhofu další SP, kde zkusil opět sprint, ale stále to nebylo ono a těsně nepostoupil na 31. pozici. Poté startoval až na začátku března v Lahti, kde obsadil 25. ve sprintu volně, následně v Drammenu byl ve sprintové kvalifikaci již 9., ale v dalších rozjížďkách skončil na 26. místě.

Chuť si spravil až o závěrečném víkendu na SP ve Falunu, kde dojel v klasickém závodě na 10 km desátý a na jeho oblíbené volné technice se druhý den probojoval „pouze“ na 20. místo, kde si po absolvování 20 km závodu trochu postěžoval, že ho tentokrát lyže moc nepodržely.Adam Fellner

Letos se mu bohužel nepovedlo prosadit v individuálních závodech ve SP do 30. místa, a tak nejlepším výsledkem je celkové 31. místo na Tour de Ski.Nejlepší světoví běžci a běžkyně

V ženské kategorii suverénně dominovala Američanka Jessie Digginosová, která nenašla přemožitelku ani v Tour de Ski, ani v celkovém hodnocení SP. Velkou měrou se však prosazovalo silné mnohačlenné družstvo Švédek, a to nejen ve sprintech, ale i distančních závodech.

/Vítězka Tour de Ski i celkového SP Jessie Digginsová, Foto: Facebook/


Výsledky Světového poháru žen najdete zde.


V mužích sice opět ve sprintech dominoval Nor Johannes H. Klaebo, ale v celkovém hodnocení SP ho kvůli skvělým výsledkům v distancích i slušných umístěních ve sprintech předběhl krajan Harald E. Amundsen, který ybojoval mimo jiné své první vítězství v Tour de Ski.

/Vítěz Tour de Ski i celkového SP Harald E. Amundsen, Foto: Facebook/

Narozdíl od ženské kategorie můžeme ve výsledkových listinách vidět trochu smutný obrázek, a to i v celkovém hodnocení SP mužů, kde prvních pět míst obsadili Norové a až od šestého můžeme spatřit barevnost dalších evropských či zaoceánských vlajek. Bohužel z tohoto pohledu chybí ruské zastoupení, které dodávalo aspoň trochu náboje. Navíc jak poznáváme na vlastní kůži, sníh u nás začíná být vzácností a s jeho úbytkem se snižuje i šíře základny a zhoršují možnosti lyžování nejen na našem území. Těžko se konkuruje severským státům, jež mají stále skvělé podmínky. V podstatě můžeme brát jako zázrak, že máme pár závodníků, kteří jsou schopni se prosadit i v nejlepší desítce.


Celkové hodnocení SP mužů najdete na tomto odkazu.