Nejprve se zaměříme na ženskou část reprezentace, která je v současnosti úspěšnější než mužská, což potvrzuje celkovým 6. místem ze štafetových závodů:Tereza Voborníková (*2000)

Tereza je v podstatě nováčkem ve Světovém poháru (dále jen SP). Prvních SP se zúčastnila v roce 2020 a zatím má na svém kontě „pouze“ 78 startů. Přesto ji letos, hlavně díky skvělé střelbě a solidnímu běhu, patřilo celkové 16. místo ve SP se získanými 409 body.

Její běžecká forma měla v průběhu sezóny lehce vzestupnou tendenci a v druhé půlce sezóny předváděla velmi stabilní střelecké výkony. Nejstabilnější disciplínou jsou pro ni individuální závody, ze kterých brala celkové 12. místo a nejlepší letošní umístění vybojovala právě v této disciplíně na konci sezóny v Oslu, kde brala 5. místo.


Tereza na trati průměrně ztrácí na nejlepší běžkyni 7,3 s/km.

Její úspěšnost střelby vleže: 88 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 84%


Tereza Voborníková se letos propracovala na post české biatlonové jedničky // Foto: Petr Slavík/Česky biatlonMarkéta Davidová (*1997)

Markéta už je ostřílenou závodnicí ve SP, ve kterém absolvovala již 217 startů. První závod odstartovala v r. 2016 a její forma šla raketově vzhůru. Hovořilo se o ní jako o budoucí nástupkyni Gabriely Soukalové a řadu cenných kovů již také získala. Letos se však Markétě nepovedlo vybojovat umístění na stupních vítězů, jako se jí dařilo v předchozích letech a střelecké i běžecké výkony byly jako na houpačce. Celkově jí patří 18. místo ve SP s 361 body.

Na začátku sezóny dosahovala skvělých běžeckých časů, poté se však průměrná běžecká forma lehce propadla, ale po celou sezónu se lehce zlepšovala, maximu ze začátku sezóny se ale nepřiblížila. Zlepšovala se i průměrná úspěšnost střelby vleže i vstoje. Nejlépe se jí dařily stíhací závody (celkové 14. místo) a nejlepší sezónní umístění 8. příčku zaznamenala v Canmore ve stíhacím závodě.


Běžecká ztráta na nejrychlejší: 4,6 s/km

Úspěšnost střelby vleže: 83 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 76%


Markéta Davidová se letos nedostala do takové střelecké pohody a běžecké formy jako v předchozích letech// Foto: Petr Slavík/Český biatlonJessica Jislová (*1994)

Jessica startovala poprvé ve SP v roce 2014 a má za sebou 186 závodů. Vždy se mohla pyšnit skvělou střeleckou úspěšností a když se jí dařilo i běžecky, mohla slavit. Letos se musela spokojit s celkovým 26. místem a 264 body ze SP. Až na pár závodů z počátku sezóny si držela svůj střelecký standard po celou sezónu, ale běžecká forma se postupně zhoršovala. Nejlépe si stála v celkovém hodnocení individuálních závodů, a to na 13. místě, a nejlepším sezónním maximem bylo 10. místo ze sprintu v Hochfilzenu.


Běžecká ztráta na nejrychlejší závodnici: 10,1 s/km

Úspěšnost střelby vleže: 90 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 85%


Jessica Jislová opět předváděla svůj vysoký střelecký standard, ale v běžecké části ztrácela // Foto: Petr Slavík/Český biatlonLucie Charvátová (*1993)

Nejzkušenější závodnice ze současného biatlonového týmu žen. Poprvé startovala ve SP v r. 2013 a do dneška má za sebou jubilejních 200 startů. Její doménou bývá rychlý běh, ale horší střelecká úspěšnost, zejména ve stoje. Letos jí patřilo celkové 32. místo s 195 body.

Běžecky se v první půlce sezóny zlepšovala a v druhé části sezóny si držela svůj běžecký standard. Střelba vleže se také v průměru zlepšovala, ale ve stoje se krom lepších výsledků v první třetině sezóny pohybovala na stejné úrovni. Nejlépe absolvovala stíhací závody, v nichž se umístila celkově na 24. místě a nejlepším letošním výsledkem byla 8. pozice ze sprintu z Ruhpoldingu.


Běžecká ztráta na nejrychlejší: 5,1 s/km

Úspěšnost střelby vleže: 80 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 61%


Lucie Charvátová je opačným případem než Jessica, své výkony může stavět na stabilní běžecké formě, ale střelba, zejméně ve stoje, není její oporou // Foto: Petr Slavík/Český biatlonMichal Krčmář (*1991)

Nejstarší a nejzkušenější závodník celého biatlonového týmu, který poprvé startoval ve SP v r. 2012 a může se chlubit 330 starty. Poslední mohykán z bývalé veleúspěšné party, která sbírala cenné medaile, nejen v týmových závodech. Letošní sezónu se mu nedařilo, jak byl zvyklý, celkově obsadil 28. místo s 252 body. V podstatě si po celou sezónu držel stabilní střelbu vleže i ve stoje, ale průměrné běžecké časy se lehce zhoršovaly. Nejlepší výsledek získal v Lehzerheide v závodu s hromadným startem, kde skončil na 8. místě.


Běžecká ztráta na nejrychlejšího: 5,8 s/km

Úspěšnost střelby vleže: 82 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 84 %


Michal Krčmář se může radovat z narození druhého potomka, ale na tuto sezónu, až na pár výjimek, asi moc pozitivně vzpomínat nebude // Foto: Petr Slavík/Český biatlonJakub Štvrtecký (*1998)

Bývalý běžec na lyžích, podobně jako Lucie Charvátová, přešel v juniorských letech na biatlon. Poprvé startoval ve SP v r. 2018 a v současnosti má na svém kontě celkem 127 startů. Letos mu patřilo ve SP celkové 55. místo s 44 body. Vynechal několik zastávek SP, ale přesto se dá říci, že si držel poměrně stabilně svoji výkonnost i střelbu. Nejlepším umístěním bylo 30. místo ze sprintu z Lenzerheide.

Běžecká ztráta na nejrychlejšího: 6,7 s/km

Úspěšnost střelby vleže: 77 %

Úspěšnost střelby ve stoje: 67 %


Jakub, podobně jako Lucie, se může opřít o slušný běžecký výkon, ale úspěšnost střelby ho nepustí k lepším výsledkům // Foto: Petr Slavík/Český biatlonOstatní závodníci se neprosadili do nejlepší 60ky ve SP:


Jonáš Mareček (*2001). První start ve SP v r. 2021 a nyní celkem 48 startů. Letos celkové 64. místo s 30 body.


Mikuláš Karlík (*1999). První start ve SP v r. 2021, celkem 48 startů. Letos celkové 85. místo ve SP s 5 b.


Vítězslav Hornig (*1999). První start ve SP v r. 2019, celkem 28 startů. Letos 92. místo, 1 b.


Tomáš Mikyska (*2000)

První start v r. 2020, celkem 41 startů. Letos se vrátil po zranění až v průběhu sezóny, ale získal nejlepší umístění z české mužské reprezentace na MS v Novém Městě na Moravě, a to 10. místo z vytrvalostního závodu. Celkově mu patří 94. místo ve SP, 1 b.


Takto se radoval Tomáš Mikyska, když rychle a čistě sestřelil všech 20 terčů v individuálním závodu a vybojoval na domácím MS 10. místo // Foto: Petr Slavík/Český biatlonZdroj statistických dat: www.biathlonresults.com