Některé z výzev, kterým museli dálkoví běžci čelit při extrémním závodě napříč USA v roce 2015, se daly očekávat: překonávání třítisícovkových horských průsmyků, praskání nesčetných puchýřů a vyrovnávání se s narůstající únavou při překonávání obrovské vzdálenosti 3 098 mil ze západního na východní pobřeží Států. Jiné ne tak úplně: například příchod sad pro odběr vzorků zabalených v suchém ledu, které museli závodníci naplnit vlastními výkaly a do 24 hodin odeslat do laboratoře na Kalifornské univerzitě v San Franciscu.

Cílem projektu bylo prozkoumat, jak vyčerpávající závod ovlivnil mikrobiotu sportovců, biliony bakterií, které žijí v každém z nás a na každém z nás. Je dobře známo, že mikrobi hrají klíčovou roli v trávení, imunitních funkcích, a dokonce i v chemii mozku, ale teprve relativně nedávno začali vědci zkoumat, jak a proč mohou ovlivňovat i fyzickou výkonnost. A naopak.

Ukazuje se, že mikrobiota vrcholového sportovce se může od mikrobioty sedavého člověka značně lišit. Před časem irští vědci porovnali střevní mikroby 40 profesionálních hráčů ragby s kontrolními osobami, které nejsou sportovci, a zjistili, že ragbisté mají v průměru dvakrát větší mikrobiální rozmanitost. Není jasné, zda za tento rozdíl může trénink, strava nebo něco jiného, ale jiná nedávná studie na myších z univerzity v Calgary naznačuje, že cvičení má přímý vliv na rozmanitost mikrobů člověka.

Heterogennější mikrobiota by mohla být pro sportovce prospěšná z mnoha důvodů. Vědci zjistili, že myši s větší rozmanitostí střevní flóry vydržely déle v testu plavání do vyčerpání a produkovaly více antioxidačních enzymů, které chránily jejich tělo před stresem z intenzivního cvičení. Studie Tasmánské univerzity uvádí, že běžci podávali lepší výkony na běžeckém pásu v 35stupňovém vedru poté, co čtyři týdny užívali probiotika s více kmeny. Bakterie unikají ze střev do krevního oběhu během náročné aktivity, vysvětluje vedoucí výzkumná pracovnice Cecilia Kiticová, a způsobují tak zánět, který může zvýšit tělesnou teplotu. Zdá se, že díky zdravější střevní výstelce probiotika pomáhají tělu snášet horké podmínky. Mikrobi ve střevech také uvolňují do krevního oběhu hormony, jako je dopamin, seratonin a noradrenalin, a hrají klíčovou roli při učení imunitního systému rozlišovat mezi přátelskými a škodlivými bakteriemi.

Žádný z těchto výzkumů neprokázal jednoznačnou souvislost mezi zlepšením mikrobioty a umístěním na stupních vítězů v příštím závodě. Přesto je zřejmé, že pokud jste seriózní sportovec, musíte těmto věcem věnovat pozornost. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je podpora imunitního systému. Probiotika mohou zvýšit hladinu střevních mikrobů spojených s funkcí imunitního systému, abyste během náročného tréninku neonemocněli. Podle Davida Pynea, fyziologa z Australského institutu sportu, důkazy ukazují na „malé, proměnlivé přínosy“ pro sportovce, především při odvracení gastrointesti­nálních onemocnění. Pyne také zjistil, že běžci užívající Lactobacillus fermentum, probiotikum používané v doplňcích stravy, snížili během čtyřměsíčního zimního tréninkového bloku výskyt respiračních onemocnění na polovinu.

Stejně důležité je udržet si mikroby, které už máte. Užitečné bakterie na zadní straně jazyka přeměňují dusičnany z potravy na formu, která zefektivňuje aerobní cvičení. Proto špičkoví maratonci a další vytrvalostní sportovci pijí před soutěží šťávu z červené řepy bohatou na dusičnany. Podle studie z Exeterské univerzity však nebudete mít z dusičnanů v potravě žádný užitek, pokud jste bakterie na jazyku zničili, což můžete udělat i slabou ústní vodou. Poté, co studie vyšla, stovky lidí v Exeteru – většinou sportovců a kolegů vědců – přestaly používat ústní vodu.


Konvenční tipy, jak optimalizovat své bakterie:

• Kvašené potraviny obsahují bakterie, které mohou pomoci vybudovat zdravá střeva. Proto si dopřávejte jogurt, kefír, kysané zelí, kombuchu.

• Konzumujte cibuli, pórek, chia semínka, banány, artyčoky a med. Obsahují nestravitelné sacharidy, které slouží jako potrava pro probiotika.

• Užívejte širokospektrální probiotika, která obsahují jak laktobacily, tak bifidobakterie, které zásobují střeva zdravými bakteriemi.

• Nepoužívejte antibakteriální mýdla. Nejenže existuje jen málo důkazů o tom, že by přinášela větší užitek než obyčejné mýdlo a voda, ale existují také obavy, že by mohla vypěstovat rezistenci vůči antibiotikům.