Hlavním propagátorem Janteloppetu, závodu na 100 km, pořádaného nedaleko norského Lillehammeru a letos poprvé zařazeného do Ski Classics, je legendární lyžař Petter Northug. Pořadatelé lehce závodníky pošetřili, protože nakonec absolvovali o 7 km kratší vzdálenost, než byla plánována, ale za to kroužili na okruzích s náročným měkkým sněhem. S obtížnými jarními podmínkami se nejlépe popasoval letošní vítěz Vasova běhu Nor Torleif Syrstad, kterému 90 km štreky opravdu sedí a který protnul cílovou čáru v čase 4:07:38 s náskokem necelých 3 min. na Švéda Runara S. Mathisena.

"Měl jsem pád, třikrát jsem měnil zlomenou hůl a jednou jsem si dokonce zajel špatnou stopou. Každopádně je fantastické vyhrát, protože dnes všechno nedopadlo dobře," řekl Syrstad pro norskou TV NRK.

Max Novak, Čechošvéd reprezentující Švédsko, se zapletl do kolize při občerstvování a přesto skončil třetí v čase 3 min 19 před čtvrtým Andreasem Nygaardem. Nejlepším Čechem byl na 34. příčce Fabián Štoček a na 37. místě Václav Sedláček.

Kompletní výsledky závodníků na Janteloppetu najdete zde.


Mezi dámami se jednalo o jasné vítězství pro Norku Emilie Fletenovou, která se dostala do cíle za 4 h. 48 s. s náskokem téměř devíti minut na Švédku Karolínu Hedenströmovou a 13 min. na Švýcarku Nadine Faehndrichovou. Nejlepší sezónní výsledek zaznamenala Karolína Grohová, jež obsadila 13. pozici.

Kompletní výsledky závodnic na Janteloppetu najdete na tomto odkazu.Ski Classics 2023/24

15. sezóna Ski Classics proběhla v šesti zemích, během 11 závodních víkendů a výsledky byly počítány z 15 odjetých závodů. Bohužel jediným zrušeným byla Jizerská 50.

V mužích se z celkového vítězství radoval Nor Johan Hoel, který se posunul do vedení až v závěru sezóny a odsunul krajana Kaspera Stadaase, a na třetí místo se probojoval další Nor Andreas Nygaard. Nejlepším českým závodníkem byl Fabián Štoček na 34. místě, dále Václav Sedláček na 56. místě, Jan Šrail na 66. příčce a Martin Jakš se Stanislavem Řezáčem se nevešli do nejlepší stovky.

Celkové výsledky Ski Classics - muži


Celkové prvenství v ženách suverénně ukořištila E. Fletenová, před Finkou Kati Roivasovou a Norkou Magni Smedasovou. Z českých závodnic posbírala nejvíce bodů Karolína Grohová a obsadila 19. místo, dále Tereza Hujerová 24. místo a Sandra Schützová na 28. příčce, současná laufařská jednička, která se ale kvůli nemoci a následnému zranění nemohla zúčastnit několika závodů.

Celkové výsledky Ski Classics - ženy