Na svoje poprvé s těmito lyžemi nezapomenu. Půjčil jsem si je od svého německého klienta na Jizerce a byl jsem nadšený. 100% odraz, lyže pěkně jela a to byly podmínky kolem nuly, starý sníh s nově nasněženým popraškem. Ještě ten den jsem volal svému bratrovi, který v reprezentaci podobné novinky má k dispozici, a jedny si zapůjčil.

Protože už byl konec února a sluníčko přibíralo na síle, trať byla po ránu zmrzlá, ale již od cca 11. hodiny obvykle dost mokrá. Zkušení klasici vědí, že klistry jsou nutné. Jako správný lenoch jsem se nenechal odradit a "mikráče" používal pokaždé, kdy jsem šel na klasiku.

Lyže z 90 % drželi výborně a mé nadšení bylo veliké. Přišel první vážný test - veřejné závody klasickou technikou na Benecku. Techniku mám (doufám) solidní, s kondicí to už bylo podstatně horší. Přesto jsem si chtěl udělat pěknou 12 km projížďku. Před závodem mě kamarádi zrazovali, že v lese na ledě budu klouzat, ale já šel jako beran proti nim i proti klistrům. Ty se mi nechtělo mazat, natož následně stahovat, tak jsem se rozhodl i přes všechen odpor mikráčům dát svou šanci.

Na sluníčku se jelo moc pěkně, ale v lese to opravdu byla tragédie. Skončil jsem zhruba v půlce startovního pole, od prvních jsem samozřejmě dostal pěknou dardu. Na mazacích lyžích bych jistě dopadl o pár pozic lépe, ale závod jsem ujel se ctí.

Další pěkná zkušenost byla na Zadově, kdy byl čerstvý sníh kolem nuly. Lyže byly naprosto famózní. Tam kde ostatní přemazávali modrý na sádlo, a sádlo ma modrý, mikro drželo všude perfektně.

Naopak špatnou zkušenost jsem měl po roce se původcem mého obdivu k těmto lyžím. Zrovna se jela Jizerská 50, teploty tedy kolem nuly. Jeho "mikro" velmi lepily, moje se sádlem byly v pohodě. Ponaučení z toho je, že o komoru je třeba se také starat, jinak lepí až moc.

Poslední zkušenost je z nedávné doby až sibiřských mrazů. Na lyžích se dalo celkem pěkně jet, ale bylo cítit, že do kopečků ztrácí rychle "grip" a začínají klouzat. Zoufalý z toho, že výměna by mě stála skoro hodinu času, nějak jsem doplichtil asi 12 km a potom šel nešťastný domů.

Pokusím-li se zhodnotit tyto lyže celkově, za některých podmínek jsou naprosto skvělé, většinou na nich odjedete, ale také je třeba k nim mít po ruce alternativu. Buď klasické mazací, nebo bruslící. Ještě drobné upozornění, bez ucházející techniky bych je nikomu nedoporučil, "ťapat" se na nich totiž moc nedá a přimažete leda hřebíkem.