Láká ji domácí MS a také chybí soutěžení. Johaugová moc dobře ví, co znamená vyhrát lyžařské závody na nejvyšší úrovni a ke všemu na domácí půdě. Ráda trénuje a věří, že je možné skloubit roli matky a rodiny s přípravou: "Důležité je mít dobrý plán. Už jsem si okusila, jaké je to být matkou a jsem sakra unavená. Spím velmi málo. Ale pokud je váš plán zvládnutelný a začnete, více vás to motivuje," tvrdí bývalá světová jednička.

35 letá závodnice trénuje systematicky a cílevědomě, takže se nejedná jen o nějaký výkřik do tmy a návrat myslí vážně, ale konečné rozhodnutí odsouvá na léto. Johaugové stačí v listopadu odjet jeden dobrý lyžařský závod a bude zařazena do národního týmu.

A jak se nyní připravuje?: "Trénuji kolem tří hodin denně, aktuálně průměrně 15 až 20 hodin týdně. Počet hodin by se v některých týdnech měl zvýšit až na 25 hodin. Dříve jsem trénovala 25-30 hodin skoro pořád, ale nyní budu ráda, když udržím 20 h. Když je zvládnu kvalitně odtrénovat, pak se můžu dostat i na vyšší tréninkové dávky," říká Johaug.

Čerstvé fyzické testy ukazují, že Johaugová je zpět ve velmi dobré formě. Hodnoty laktátu jsou na stejné úrovni jako před dvěma lety, kdy skončila. Co se týká prahové intenzity, je stále trochu pozadu za hodnotou, kde byla na vrcholu kariéry, ale některé parametry jsou nyní ještě lepší než předtím, včetně spotřeby kyslíku: "V testu, který jsem nedávno absolvovala, jsem byla mnohem lepší než v minulosti," tvrdí Therese.

Jakéhosi trenérského supervizora ji dělá manžel, bývalý světový veslař, Nils Jakob Hoff, a dále bývalá reprezentační kolegyně a kamarádka Marit Bjørgenová, která vypomáhá s trénováním norských běžkyň, a také Pål Gunnar Mikkelsplass, dlouholetý osobní trenér Johaugové.