„Kontroloval jsem si to, jel jsem v pohodě. Když už jsem viděl, že jasně vedu, snažil jsem se simulovat průběh závodu, když se pojede hromadně a to bude cukavý tempo,“ řekl staronový šampion Lukáš Bauer na svazovém webu. „*Přes stadion, kde profukuje a nikdo nebude chtít tahat, jsem jel v klidu. Naopak někde v přechodech jsem zabral.
Po dvanáctidenní přípravě v italském Passo di Lavaze ve výšce 1800 metrů začal volněji a k esíčkám se snažil tepově držet. „*Abych viděl, co to udělá, protože druhý den po sjezdu z vysoké nadmořské výšky bývá horší. Ale necítil jsem to, až jsem byl překvapený. Dovolil jsem si pak vypustit poslední kilometr. Chtěl jsem si to užít. Jediný cíl byl vyhrát a věděl sem, že se musím snažit. Procházka to nebyla, ale od půlky prvního (ze tří, pozn. red.) kola jsem cítil, že to je můj den. Příští víkend budu muset jet celý hned od začátku naplno a vyhnout se pádům,“
dodal závodník Dukly Liberec.
Nezastavil ho ani mráz. „*Byl jsem rozhodnutý jet i za vysokého mrazu. Abych si zkusil půlku tratě při závodě, zatím jsem ji viděl jen při biatlonu v televizi. A přece jen, jinak vypadá při tréninku a jinak, když jedeš s číslem.*“

Druhý zůstal na perfektně připravených tratích Martin Jakš. Bronz patří nečekaně převážně sprinterovi Aleši Razýmovi, který v závěru předstihl zkušeného Jiřího Magála.
„*Lukáš vyhrál start – cíl a prokázal před světovým pohárem velmi dobrou formu. Martin nebyl zdravotně v pohodě, brali jsme to jako ověření kondice, dopadl dobře,*“ komentoval výsledky reprezentační kouč mužů Miroslav Petrásek.

Mezi ženami se o medaile bojovalo celý závod. V prvním ze dvou kol vedla Nývltová před Chrástkovou. „*Měla jsem informace podél trati. Ještě pět set metrů před cílem jsem na Martinu ztrácela, ale trenér na mě křiknul a zabojovala jsem do posledního kopce,*“ radovala se z triumfu Ivana Janečková z SK Jablonec.
„*Dva týdny jsme v Harrachově pořádně potrénovaly a forma jde nahoru. Ještě si tady pořádně vyzkoušíme tratě a snad to příští týden vyjde,*“ chystá se na světový pohár.
Mráz hlavně ve sjezdech ještě trápil a síly sebraly také čerstvé pasáže na Modříňáku. „*Jsou neskutečně těžký. Už jsem si je sice ozkoušela minulý víkend při akademickém mistrovství… ale dají fakt zabrat. A hlavně můžou překvapit, najednou dojde a hotovo
,“ dodala.

Druhá skončila domácí Martina Chrástková a třetí dosavadní jednička na světovém fóru Eva Nývltová. „*Překvapení to bylo, ale Eva byla trochu nemocná. Snad se dá dohromady,*“ věří trenér žen Jiří Šimůnek.
„*Jsme rádi, že jsme prověřili technicky náročné tratě, na nichž se klasicky ještě nejelo. Areál splňuje všechny parametry, řada předních výprav tady stráví po světovém poháru ještě týden přípravy na další závody v Polsku
,“ dodal Čestmír Skrbek, šéf běžeckého úseku Svazu lyžařů.