Pro svou premiéru jsem si vybral asi nejhorší čas a disciplínu. Po vysokohorském soustředění jsem byl unavený a třicítku si doslova protrpěl. Se štafetou jsem vůbec nepočítal, v neděli ráno jsem si v buňce balil lyže a v tom se z vysílačky ozvalo, že Lukáš Bauer nejede a mně zatrnulo. Můj vnitřní klid se rázem proměnil v obrovskou nervozitu,“* popisuje svůj první týmový start ve Světovém poháru člen Xpower Profi Teamu.

Česká štafeta dokončila nedělní závod v rámci Zlaté lyže na desátém místě a o dvě příčky tak vylepšila své umístění z posledního podniku, na kterém se také musela obejít bez Lukáše Bauera. „Mladí jeli nad očekávání dobře,“ poznamenal k výkonu Jiřího Horčičky a finišmana Ondřeje Horyny reprezentační kouč Miroslav Petrásek. Horčička absolvoval třetí úsek bruslařsky, byť klasika mu jde lépe. „Musel jsem Lukáše nahradit na jeho úseku, pravidla FIS neumožňují jinou výměnu,“ upřesňuje 21letý závodník liberecké Dukly.

„Byl jsem rozlámaný a unavený po sobotní třicítce, ale nedalo se nic dělat, musel jsem nastoupit. Věděl jsem, že jako nováček to budu mít mezi staršími ostřílenými borci hodně těžké. Každý chce svým kolegům dovézt štafetu co nejlépe, a tak se na nic nečeká, jede se vražedné tempo start-cíl. Klasiku jeli Jiří Magál a Martin Jakš, kteří odvedli výbornou práci a Martin mi předával ve vedoucí asi osmičlenné skupince,“ popisuje Horčička průběh první poloviny závodu. „Podobný vývoj předpokládal i trenér Petrásek, a tak jsem dostal pokyny, abych se nesnažil tuto skupinu za každou cenu držet, pak bych totiž mohl do cíle dopochodovat po čtyřech s obrovskou ztrátou. Najednou jsem se ocitl mezi takovými esy jako je mistr světa Södergren nebo Angerer, Legkov, Sundby či Piller Cottrer, ale divácká kulisa byla úžasná a atmosféra mě hnala vpřed. Prvních šest kilometrů jsem se v této skupince držel, jenže pak přišel ten moment, kdy jsem věděl, že musím začít jet své tempo, abych se do cíle vůbec dostal. Poslední kolo jsem samozřejmě jel úplnou podlahu s mlhou před očima. Do posledního úseku jsem předával Ondrovi Horynovi na desáté pozici, kterou udržel až do cíle,“ vylíčil svůj úsek člen Xpower Profi Teamu.

Debut ve Světovém poháru si ale Jiří Horčička odbyl už v sobotu, když absolvoval závod na 30 km klasicky, ve kterém obsadil 54. pozici. „Napoprvé bych si radši vyzkoušel třeba patnáctku intervalově, kterou mám nejradši, ale toto byla první možnost a já se těšil. Musím přiznat, že jsem se na těžkých tratích hodně vytrápil, ale snažil jsem se bojovat až do konce,“ říká sympaticky Horčička, který připojil i celkové hodnocení své premiéry: „I přesto, že jsem byl unavený a o štafetě jsem se dozvěděl až těsně před startem, tak se na nic nechci vymlouvat. Mám ještě hodně co zlepšovat, abych příště vydržel s těmi nejlepšími až do konce. Byla to pro mě důležitá, i když možná trochu drsná zkušenost.“

Teď má Jiří Horčička na programu mistrovství světa do 23 let v tureckém Erzurumu, kam odlétá ve čtvrtek ráno. Součástí šampionátu, na kterém bude patřit k favoritům, bude také jeho oblíbená patnáctka a český reprezentant by na ní rád bojoval o medaili. „Určitě chci být do desítky. Proč bych se ale nepokusil i o medaile? Kdo závodí, chce vítězit, takže udělám všechno pro úspěch,“ slibuje před čtvrtečním odletem.

Jiří Horčička jezdí na Xpower, kterému tímto děkujeme za tento článek.