Obecně bych řekl, že mezi jednotlivými modely od jednoho výrobce nejsou rozdíly velké, nesrovnáváme-li konstrukčně již zcela odlišné modely. U některých se mi dokonce jelo mnohem lépe na „horších“ modelech, než na modelech závodních, a tyto mé subjektivní pocity kupodivu sdíleli i někteří další testéři.

Otestoval jsem dohromady cca 50 párů lyží na klasiku i na bruslení. Setkal se s mnoha zajímavými lidmi a užil si i fajn zábavu. Organizátoři připravili vytopenou šatnu a trvalé občerstvení, takže jsem slušnou porci kilometrů za ty tři dny zvládl až překvapivě dobře, čímž děkuji všem lidem zajišťujícím tuto akci.

Dále jsem si potvrdil doměnku, že délka lyží není až tak podstatná, a rozhoduje technika. Naše nejmenší testérka (cca 11 let) si po otestování dětských modelů bez skrupulí obula dospělácké lyže a svezla se na nich až překvapivě snadno.

Mrzí mě, že tuto ojedinělou akci, snad kvůli kalamitnímu stavu na silnicích, navštívilo relativně málo testérů z veřejnosti. Nebo důvodem může být strach ze zjištění některých testérů, že si pořídili model lyže, který jim nevyhovuje méně, než model konkurenčního výrobce.

Akci jsem také zaštítil jménem Nordic Academy výukou vybraných detailů z techniky pro všechny testéry. Nemohu posoudit, jak moc jim to pomohlo, ale doufám, že i přes omezený čas se někteří opět posunuli o kousek dále. Jelikož často padaly dotazy na výuky lyžování na kurzech, snad to rychlostudenty zaujalo.

V současnosti jezdím na zděděných lyžích po svém bratrovi, od výrobců Fisher a Atomic, ale myslím, že moje další lyže již budou od jiné značky.

Více informací o NORDIC skitestu, včetně ankety o lokalitu na příští rok lze nalézt na stránkách: www.nordictest.cz