„Vidíš, i v tý klasice to jde,“ radoval se 33letý Koukal, mistr světa na 50 km z roku 2003. „Nenamažeš, nemusíš hejbat nohama a pak to jde i těma rukama.“ Zato 38letý Řezáč byl zklamaný. „Snažil jsem se to roztrhat, ale v zapadané stopě se nedalo ujet. A ve sjezdu ve vajíčku do cíle mi jely lyže o malinko hůř.“

  • „Pomohlo mi, že jsme tu celý týden. Že jsme si to projeli. Profilově ten největší kopec nebyl tak strašnej, bylo to asi osmdesát metrů na čtyřech kilometrech, to se jelo soupaž. Nějaký stojky pak byly ještě dál po trati. Jsem maximálně spokojenej, že můžu i v klasice bojovat. Nebyla tady sice absolutní špička, ale Standův skalp je obrovsky cennej,“* říkal Koukal na webu svého Vittore teamu.



Jak se vyvíjel závod? V úvodních kopcích ujel Švýcar Livers na namazaných lyžích. Řezáč s Koukalem pak zaveleli ke stíhačce a vpředu se sjela šestice. Tempo uvadlo, dotáhla se další skupina. Zhruba deset kilometrů před cílem opět nastoupili Řezáč s Koukalem, s nimi tři Italové, pak se dotáhl ještě Fin Lampinen. A takhle se dojíždělo k cílovému sjezdu na stadion.
„Dojezd do stadionu projeli těsně před námi nově rolbami. Zbývaly dvě zatáčky, po nich jsem vyjel zezadu z háku a zalehl, a za chvíli měl třicet metrů náskok. Měl jsem fantastický lyže, a na posledních dvou stech metrech se to nepouští,“ líčil Koukal.
Rozhodování pro „soupažný“ styl bylo těžké. „I tady se jezdilo vždycky na voscích. Ale tým a kouč a servisman Baranyk mě podrželi v rozhodnutí. V krátkých stojkách jsem už dost cítil ruce, poslední tři odpichy, ty jsem docela lámal. Pak na rovině jsem se cítil silnej a dobře. Do kopce se víc dře, ale na rovinách a z kopce si odpočineš. Je to jasná volba.“

Řezáč pokračuje příští neděli na Vasaloppetu. Koukal ho podle plánu vynechává a soustředí se o týden později na bruslařský lauf Engadin ve Švýcarsku.

Finlandia-Hiihto 50 km C:

Muži:

1. Koukal (Skinfit/Čes.) 2:22:21,
2. Bonaldi -2,
3. Cattaneo -2,
4. Kostner (vš. Long Distance team Italia) -2,
5. Řezáč (Patria Direct/Čes.) -4,
6. Lampinen (Osuuskapuppa/Fin.) -4.

Ženy:

1. Heiskanenová (Kuovolan/Fin.) 2:47:41.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu:

Muži:

1. Řezáč 345,
2. J. Aukland (Nor.) 256,
3. Johnsson (Švéd.) 235,
4. Koukal 226,
5. Kostner 219.

Ženy:

1. Santerová (It.) 381.