NORDIC 22 vychází 28. 2. 2012
68 stran
Novinka!!!

Nově lze časopis koupit i v elektronické podobě!

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.
Více na http://cs.publero.com/titul/nordic

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!


Prolistujte si kompletní časopis v elektronické podobě!
Pár tipů z obsahu:


Tour de Ski očima terapeuta

PODMRAČENÉ POLEDNE NA LIBERECKÉ DUKLE JE SVĚDKEM HOREČNATÉ AKTIVITY. SKUPINA MUŽŮ A DVĚ DÍVKY PŘEKLÁDAJÍ SVÁ ZAVAZADLA A MATERIÁL DO ČTYŘ VOZŮ. TŘI VOLKSWAGENY TRANSPORTERY A JEDEN CRAFTER SE POSTUPNĚ PLNÍ LYŽAŘSKÝMI PROPRIETAMI. LYŽE, VOSKY, MASÉRSKÉ A FYZIO STOLY, SERVISMANSKÉ STOLY, PITNÝ REŽIM, TAŠKY ZÁVODNÍKŮ I DOPROVODU SE MUSÍ ROVNOMĚRNĚ ROZMÍSTIT DO JEDNOTLIVÝCH VOZŮ.


Severská kombinace podle pravidel

TAK JAKO KAŽDÉ JINÉ SPORTOVNÍ ODVĚTVÍ, SVAZUJÍ I SEVERSKOU KOMBINACI DANÁ PRAVIDLA. JELIKOŽ SE ALE TATO DISCIPLÍNA SKLÁDÁ ZE SKOKU A BĚHU NA LYŽÍCH, PLATÍ PRO NI JAK PRAVIDLA SKOKANSKÁ, TAK I BĚŽECKÁ. KDYBYCHOM MĚLI VYPSAT A VYSVĚTLIT ÚPLNĚ VŠECHNA PRAVIDLA OBOU DISCIPLÍN, ASI BY TO UŽ NEBYL ČLÁNEK, ALE SPÍŠE KNIHA. RÁDI BYCHOM VÁM NĚKOLIK ZAJÍMAVOSTÍ Z PRAVIDEL SEVERSKÉ KOMBINACE PŘIBLÍŽILI.


Mapy pro lyžařský orientační běh

LYŽAŘSKÝ ORIENTAČNÍ BĚH (LOB) JE ZALOŽEN NA SCHOPNOSTI ORIENTACE A JÍZDĚ V ZIMNÍM ZASNĚŽENÉM TERÉNU NA BĚŽECKÝCH LYŽÍCH. KAŽDÝ ZÁVODNÍK OBDRŽÍ NA STARTU MAPU SE ZAKRESLENOU TRATÍ A PAK JE JIŽ JEN NA NĚM, JAKOU ZVOLÍ TAKTIKU PŘI VOLBĚ POSTUPŮ NA JEDNOTLIVÉ KONTROLY.


Návrat biatlonové elity

TRVALO TO NEUVĚŘITELNĚ DLOUHÝCH 31 LET, NEŽ SE NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY VRÁTILA BIATLONOVÁ ELITA. V ROCE 1981 SE SVĚTOVÝ POHÁR ODEHRÁL V JÁCHYMOVĚ V KRUŠNÝCH HORÁCH. AŽ BĚHEM LETOŠNÍHO LEDNA SE ZNOVU ZASTAVIL PELOTON SVĚTOVÉHO POHÁRU V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ.


Fyziologické aspekty běhu na lyžích - 2. část

POKUD SE ROZHODNETE PRO VRCHOLOVÝ SPORT, SPOJENÝ S MAXIMÁLNÍ INTENZITOU TRÉNINKOVÉ PRÁCE CÍLENÉ K DOSAŽENÍ CO NEJLEPŠÍHO VÝKONU V ABSOLUTNÍM MĚŘÍTKU, BUDE AKTUÁLNÍ VÝKONNOST SPOJENÁ I S URČITÝM OPOTŘEBOVÁNÍM ORGANISMU. ZVOLÍTE-LI SPORT „PRO ZDRAVÍ“, ZAMĚŘENÝ NA OPTIMALIZACI AKTUÁLNÍHO STAVU BEZ AMBICÍ SPOJENÝCH SE ZVYŠOVÁNÍM VÝKONNOSTI A DOSAHOVÁNÍM ÚSPĚCHŮ NA SPORTOVNÍCH SOUTĚŽÍCH, LZE PŘEDPOKLÁDAT POZITIVNÍ OVLIVNĚNÍ VŠECH FUNKCÍ ORGANISMU.


Možnosti využití nadmořské výšky v tréninku

VYUŽÍVÁNÍ VYŠŠÍ NADMOŘSKÉ VÝŠKY JE JEDNOU Z NEJČASTĚJI DISKUTOVANÝCH I VYUŽÍVANÝCH MOŽNOSTÍ ZVÝŠENÍ SPORTOVNÍ VÝKONNOSTI. VĚTŠINOU BÝVAJÍ VYUŽÍVÁNY HORY, ALE NIŽŠÍ PARCIÁLNÍ TLAK VZDUCHU LZE NAVODIT TAKÉ UMĚLE (SPECIÁLNÍ STANY NEBO DOMY). NÁROKY POBYTU A TRÉNINKU VE VÝŠCE VYPLÝVAJÍ Z FYZIKÁLNÍCH PODMÍNEK, KTERÉ JSOU VÝRAZNĚ ODLIŠNÉ OD NÍŽIN. TRÉNINK VE VÝŠCE SE STAL BĚŽNOU SOUČÁSTÍ PŘÍPRAVY PŘEDEVŠÍM VRCHOLOVÝCH SPORTOVCŮ A JE POVAŽOVÁN ZA JEDEN Z MÁLA LEGÁLNÍCH FAKTORŮ ROZVOJE SPORTOVNÍ VÝKONNOSTI.


Nové trendy v závodní technice - dvojitý bruslařský odraz

AČ SE MŮŽE NA PRVNÍ POHLED ZDÁT, ŽE V SOUČASNÉ LYŽAŘSKÉ ZÁVODNÍ TECHNICE SE NEDÁ PŘIJÍT JIŽ S NIČÍM NOVÝM, OPAK JE PRAVDOU. NEUSTÁLÝ VÝVOJ NOVÝCH LYŽAŘSKÝCH MATERIÁLŮ MÁ VÝRAZNÝ VLIV NA ZVYŠOVÁNÍ MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI LYŽAŘŮ BĚŽCŮ. ROZTÁČÍ SE TAK KOLOTOČ, VE KTERÉM VYŠŠÍ RYCHLOSTI UMOŽŇUJÍ MODIFIKOVAT LYŽAŘSKOU TECHNIKU, A TA NAOPAK MŮŽE VÝRAZNĚ OVLIVNIT NÁRŮST MAXIMÁLNÍ LYŽAŘSKÉ RYCHLOSTI.


Imitace - letní trénink lyžaře

ŘEČ NEBUDE O IMITACI SALÁMU, NÝBRŽ O NAPODOBIVÝCH CVICÍCH, KTERÉ LZE POUŽÍVAT PŘI LETNÍ PŘÍPRAVĚ LYŽAŘŮ-BĚŽCŮ. NENÍ TO NIC NOVÉHO, PROTOŽE IMITAČNÍ CVIKY JSOU UŽ DLOUHOU DOBU SOUČÁSTÍ TRÉNINKOVÉHO PROCESU LYŽAŘŮ. JE ALE SKUTEČNOSTÍ, ŽE V POVĚDOMÍ SPORTOVCŮ JE IMITACE JEN POPELKOU, A TO ZEJMÉNA PROTO, ŽE SE VĚTŠINOU POUŽÍVÁ POUZE JAKO POSILOVACÍ CVIČENÍ ODRAZU NOHOU FORMOU NÁSOBENÝCH SKOKŮ S HOLEMI.


Jak zlepšit rovnováhu na lyžích v tréninku

ROVNOVÁHA JE SCHOPNOST ZACHOVÁVAT STÁLOU POLOHU TĚLA V RŮZNÝCH POSTOJÍCH A POHYBECH. POTŘEBUJEME JI NEUSTÁLE, PŘEDEVŠÍM PŘI SPORTOVNÍCH ČINNOSTECH, KDE SE PŘEMÍSŤUJEME, JAKO JE CHŮZE, BĚH, JÍZDA NA KOLE, NA LYŽÍCH A KOLEČKOVÝCH LYŽÍCH, NA KANOI NEBO NA IN-LINECH. V PODSTATĚ PŘI SPORTECH, ROZVÍJEJÍCÍCH PŘEDEVŠÍM VYTRVALOST, KDY STOJÍME NEBO SE POHYBUJEME NA NOHOU.


Jizerská 50 po staru, aneb klasika je klasika

UŽ DLOUHO MI V HLAVĚ ZRÁL NÁPAD VYZKOUŠET SI NĚJAKÝ VĚTŠÍ ZÁVOD NA STARÝCH DŘEVĚNÝCH LYŽÍCH (SKI) S BAMBUSKAMA A V DOBOVÉM OBLEČENÍ. NEŠLO MI ANI TAK O TO UDĚLAT SI SRANDU, ALE SPÍŠE VYZKOUŠET SI, JAKÉ TO TENKRÁT STAŘÍ LYŽNÍCI MĚLI, POROVNAT SI ČAS A NÁMAHU PROTI DNEŠKU. JELIKOŽ MI PRACOVNÍ VYTÍŽENÍ NEDOVOLUJE KVALITNÍ PŘÍPRAVU NA NORMÁLNÍ ZÁVOD, TAK JSEM SE ROZHODL TO VYZKOUŠET HNED LETOS.


Janek Ledecký - z Liberce až do Banské Bystrice

MILOVNÍK ADRENALINOVÝCH SPORTŮ, ZPĚVÁK A SKLADATEL JANEK LEDECKÝ TO MÁ DO BÍLÉ STOPY COBY KAMENEM DOHODIL. NAVÍC JE DŮKAZEM TOHO, ŽE NEVINNÉ BĚŽKOVÁNÍ SE MŮŽE STÁT POŘÁDNÝM DOBRODRUŽSTVÍM.


Na jedno pěkné Brdo

TENTOKRÁT SE VYDÁME DO VNITROZEMSKÝCH BRD. NA KRATŠÍ VYJÍŽĎKY JSME TAM Z PRAHY JEZDILI A JEZDÍME VŽDY, KDYŽ NAPADNE ALESPOŇ 15 CM SNĚHU. VLAKEM DO ŘEVNIC, PŘES HALOUNY NA HŘEBEN HŘEBENŮ, PO NĚM ZPĚT PŘES SKALKU A KOLEM ČERNOLICKÝCH SKAL DOLŮ DO VŠENOR ZASE NA VLAK. V DOBRÉ KONDICI NÁM TO I S CESTOU VLAKEM ZE SMÍCHOVA ZABRALO 3–4 HODINY A UJELI JSME KOLEM 25 KM NA LYŽÍCH. VŽDY NÁS TAKÉ LÁKALO PODÍVAT SE DÁL, AŽ DO CENTRÁLNÍCH BRD A STÁLE JE OTEVŘENÝ PROJEKT DOJET Z PRAHY PŘES PRAHU (DRUHÝ NEJVYŠŠÍ VRCHOL 862 M N. M. V BRDECH) AŽ NA ŠUMAVU. CHCE TO JEN MÍT ČAS, DOSTATEK SNĚHU A VYRAZIT. PŘESTOŽE JE TRASA PŘEVÁŽNĚ NAD VRSTEVNICÍ 600 M N. M., TAK VÍME, JAK TO U NÁS JE SE SNĚHEM.

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 22Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE