Především intenzivní sportovní výkon (takže i náročný trénink) představuje pro organizmus stres. Na něj tělo reaguje tím, že se snaží adaptovat na tyto podmínky, tzn. „učí“ organizmus s nimi pracovat a přizpůsobit jim i vnitřní prostředí. To je cesta k nárůstu výkonnosti a také důvod, proč je vhodné zařazovat náročné tréninky do přípravy. Avšak jako se vším i zde platí, že všeho moc škodí. S intenzivními tréninky a závody je totiž spojen další, pro růst výkonnosti důležitý fyziologický předpoklad, a to regenerace ( = obnova energetických zdrojů a poškozených svalových vláken).

Již v předchozích článcích jsme uvedli, že sportovní výkon, a s vysokou intenzitou především, vyčerpává glykogenové zásoby z pracujících svalů a snižuje hladinu krevního cukru. Navíc má ale tendenci štěpit i svalové bílkoviny, čímž nabourává svalová vlákna. Tak to prostě z fyziologických zákonitostí je a nic s tím nenaděláme. Avšak ten, kdo tyto předpoklady přijme za vlastní a pokusí se s nimi pracovat jako s faktem, má částečně vyhráno a dokáže se s intenzivními výkony snadněji vypořádat.

O co by nám tedy mělo jít především? Už do výkonu bychom měli vstupovat s naplněnými glykogenovými zásobami. To však může trvat i dva dny v případě, že předchozí sportovní výkon byl náročný a dlouhodobý (více než 70 minut). A o rychlé zahájení obnovy svalového glykogenu by nám mělo jít po skončení výkonu v prvé řadě. Tedy společně s doplňováním tekutin. Po skončení výkonu je totiž pro kvalitní regeneraci ideálních prvních 60 minut, kdy jsou svalové buňky otevřeny pro příjem živin. Když v této době dodáme tělu přesně to, co si žádá, tedy jednoduché a rychle vstřebatelné sacharidy, částečně kombinované s rychle vstřebatelnými bílkovinami či správně zvolenými aminokyselinami, velmi výrazně tím zkrátíme dobu regenerace a prohloubíme její účinky. Naopak, když tuto dobu „prokaučujeme“, nebo přijmeme nevhodné potraviny, dobu na obnovení energie ve svalech a opravu svalových vláken výrazně prodloužíme.

Už před výkonem bychom měli mít na paměti, co s našimi svaly dělá intenzivní výkon. A měli bychom si je tedy odpovídajícím způsobem chránit. Víme totiž, že během výkonu organizmus částečně sahá i po nesacharidových zdrojích energie v případě, kdy tyto zdroje výrazně ubyly. A víme také, že v případě, kdy před výkonem přijmeme adekvátní množství esenciálních aminokyselin s rozvětveným řetězcem (tzv. BCAA), upřednostní organizmus jejich využití z trávicího traktu, místo aby se je snažilo získat degradací svalových vláken. Tím vlastně svaly chráníme již v průběhu výkonu, čímž podpoříme nejen aktuální výsledek, ale především tím opět zkrátíme dobu regenerace svalové hmoty před příštím závodem.