Po stopách jizersko-krkonošských nej…

Ať už se z Harrachova vydáte na jakoukoliv stranu, všude narazíte na mnohé přírodní zajímavosti pyšnící se puncem jedinečnosti. Z Harrachova je to, co by kamenem dohodil, do Jizerských hor. Vstupní branou je sklářská osada Jizerka, nejvýše položené obydlené místo v tomto pohoří kdysi bohatého na drahé kameny. Její historie sahá až do poloviny 16. století. Toto údolí má své nezaměnitelné kouzlo umocněné drsnými klimatickými podmínkami a tajemnými příběhy spojenými s Hnojovým domem či jizerskými rašeliništi. Zde už stojíte na Jizerské magistrále a nic vám nebrání prohánět se, seč vám síly stačí. K dispozici je 170 km pravidelně upravovaných tratí. A když síly dojdou? Na Jizerce není o výborné restaurace nouze.

Krkonoše nezůstávají se svými 120 km tratí přírodních krásách pozadu. Už z dálky můžete zaslechnout hučení nejvodnatějších českých vodopádů na říčce Mumlavě. K nim se bez námahy dostanete i s dětmi. Dál můžete stoupat na Krakonošovu snídani, na Voseckou boudu nebo na Dvoračky, obojí nabízí příjemné posezení. Ještě kousek vzhůru, a ocitnete se na hřebenech našich nejvyšších hor. Některé úseky na hřebenech však bývají pod vlivem vrtošivého počasí snad až příliš přírodní, proto se doporučuje mít zde spíše výbavu na klasickou techniku. Odměnou vám však bude mírně zvlněný terén a fantastické výhledy. Nezapomeňte se podívat k prameni Labe, k mohyle Hanče a Vrbaty nebo na dech beroucí Sněžné jámy, odkud se můžete pokochat pohledem na polská jezera Wielki a Maly Staw. I Krkonoše jsou opředené legendami a pohádkami, které vždy poslouží jako vděčné vnadidlo pro malé lyžníky.

Sportovní romantika s temným nebem nad hlavou

Pokud patříte mezi příznivce sportovnější jízdy, vyhledáváte náročnější profily a je pro vás důležitý perfektní stav tratí, ozkoušejte buď dva 7,5 km dlouhé běžecké okruhy přímo v Harrachově, a pokud jste obzvlášť nároční, přesuňte se do polských Jakuszyc. Autem jste v areálu, kde se konají světové poháry i slavný lauf Bieg Piastów, z Harrachova za 10 minut. Pokud chcete při dovolené stihnout více aktivit, můžete do těchto areálů vyrazit i večer s čelovkami a objet si jen pár okruhů.

Spojení Harrachov-Jakuszyce nabízí velký potenciál vytvořit opravdový běžecký ráj, který perfektně propojí českou a polskou stranu. O tomto projektu se již intenzivně jedná, stejně jako o propojení Harrachova a Orle. Tato turistická chata chystá pro návštěvníky zajímavou přírodní atrakci – pozorování tzv. temného nebe v rámci projektu Astronomie pro veřejnost i školy. Orle totiž patří do oblasti bez světelného znečištění oblohy s možností vidět až 2000 hvězd. Skvělá to zpráva pro milovníky lyžování a romantiky!

Veškeré informace o běžkování v Harrachově a okolí najdete na: http://harrachov.cz/…ka-bezky.asp

Informace o stavu tratí najdete zde: http://harrachov.cz/…-tratich.asp