Do Mekky lyžařských sjezdařských středisek u nás se jich sjelo na jeden tisíc. Nejstarší, nejdelší a nejnáročnější skimaraton u nás byl letos poprvé zařazen do seriálu závodů na běžkách Stopa pro život. Stopa obnášela tři podniky a právě proslulá Krkonošská 70 Kooperativy byla posledním, finálovým závodem. V podvědomí sportovní běžkařské veřejnosti je K70 spojená se závodem pěti členných hlídek. Letos poprvé měly možnost vyběhnout s číslem na hrudi i jednotlivci a dokonce na dvou různě dlouhých trasách.

Zázemí skiareálu ve Špindlu není rozlohou příliš rozsáhlé. Naskýtala se předem otázka, jak se sem organizačnímu týmu seriálu Stopa pro život podaří vměstnat velké stanové městečko se všemi těmi skvělými vymoženostmi, aniž by byl nějak více omezen provoz sjezdovek a sedačkové lanové dráhy. Obavy vzaly za své a sobota toho byla důkazem. Symbióza sjezdařů a běžkařů fungovala po celý den na jedničku.

Areál jako první zaplnily vyznavači běžeckého lyžování, neboť start Krkonošské 70 je už pěknou řádku let naplánován na brzkou 8. hodinu ranní. Již od šesté byl v zázemí závodu cvrkot, jako v mraveništi. Rychle se odprezentovat, vyzvednout kapitánskou kartu pro zaznamenávání průjezdů na kontrolách, převléknout se ve stanu Depo Kooperativa, uložit si zde věci, namazat lyže a podle startovních časů se stavět do koridorů před startovní bránou. S úderem osmé začaly v půlminutových intervalech po třech vyrážet první hlídky do prudkého stoupání po modré sjezdovce. Dle loňských výsledků mezi prvními startovali ti nejlepší na 70 km. Po hlídkách přišel čas startů jednotlivců. Krátce před devátou už byli všichni přihlášení závodníci na trati. Areál se vyprázdnil, zůstal jenom doprovod, který si krátil čas čekání na příjezd prvních závodníků do cíle chytáním bronzu. Závodníci si užívali závod po svém. Díky nočním a ranním mrazům byly tratě zmrzlé a rychlé. Pro volný styl lyžování takřka ideální podmínky. Na vrcholcích Krkonoš, kudy vedly trasy závodu, se běžkařům otevřely nádherné výhledy do okolí. Ti, co jeli na výsledek, sledovali místo krajinky spíše ubíhající čas a své kolegy v hlídce, jestli náhodou někdo z nich nerupnul. Aby mohla být hlídka klasifikována, musela celá pohromadě projet kontrolními body i cílem. Když se někdo opožďoval, čekalo se na něj, nebo byl přivázán na gumu a tažen silnějším kolegou. Hodně přihlášených hlídek i jednotlivců ale pojalo Krkonošskou 70 jako výzvu ji dokončit a hlavně si ji přitom užít. Nechyběly proto úsměvy na tvářích, společné fotografování či delší prostoje na výborně zásobených občerstvovacích stanicích. Takové domácí lívance se skořicí a horký čaj dělaly závodníkům tuze dobře.

Po třech a půl hodině diváci v areálu zázemí zpozorněli. Do cíle se dolů po modré sjezdovce přiřítila první hlídka z dlouhé tratě se startovním číslem šest. Z mezičasů na trati bylo jasné, že je to jeden z hlavních aspirantů na vítězství. Čas týmu PETE ÁDR TEAM ve složení Petr Holub, Radek Horálek, Ondřej Marek, Jan Fišnar a Ladislav Rygl už poté nikdo nedokázal nepřekonat. Druhý nejlepší čas zaběhli ŽIŽKOVŠTÍ TYGŘI (Tomáš Kálal, Michal Francke, Petr Švarc, Adam Kaňka a Martin Sajdl). Za vítězným časem zaostali o 13:29 min. Třetí místo patřilo hlídce HABRDY (Miroslav Brabenec, Michal Tibitanzl, Víťa Vondra, Zdeněk Karban a Jan Kolín). Na zlaté družstvo ztratili 24:36 min. „Ne, nikde jsme si to nezkrátili,“ smál se člen vítězné pětice Ladislav Rygl, když odpovídal na dotaz novinářů, že jsou v cíli tak rychle. „Dneska to bylo ideální. Ideální sníh, rychlejší to být nemohlo a hezčí počasí taky ne. Závod jsme odjeli docela v pohodě. Družstvo bylo vyrovnaný, kluci bezvadný, lyže nám jely výborně. Od začátku jsme nasadili rozumný tempo, tak aby všichni v týmu stíhali. Trať byla perfektně připravená, tvrdá a rychlá. Až těsně před koncem začala měknout,“ zhodnotil závod bývalý výborný český reprezentant v severské kombinaci.

Ženské hlídky bojovaly na trati 50 a 25km. Prvenství na padesátce získaly běžkařky hlídky VŠE ZA 39 (Jana Juračková, Kateřina Matrasová, Helena Šediváková, Zuzana Jedličková a Kristýna Kovářová). Trať dokázaly prolétnout v čase 03:26:47 hod. O pouhopouhé 2 vteřiny horší čas zaběhla děvčata z FEL Praha (Pavla Havlová, Petra Havlová, Míša Mannová, Eva Böhmová a Jana Bečajová). Třetí nejlepší dámská hlídka ŽIŽKOVSKÝ TIGŘICE (Tereza Poláková, Pavla Fajstavrová, Jana Sajdlová, Aneta Urbanovská a Kateřina Moravcová) ztratila na vítězky 16:13 minut.

Postupně, jak dojížděli do cíle další a další hlídky a jednotlivci, se začalo zaplňovat prostranství zázemí závodu. Odpoledne ve Špindlu zavládla skvělá atmosféra. Vyprávěli se zážitky z trati, přitom se jedlo, pilo i opalovalo na sluníčku. Poslední letošní závod seriálu Stopa pro život nemohl dopadnout lépe.

Kompletní výsledky Krkonošské 70 Kooperativy naleznete na: http://stopapro.sportsoft.cz/…/prehled/608