Při současném rozmachu GPS navigací a smartphonů (tzv. chytrých telefonů) to ani není nic složitého. GPS navigace, obzvláště ty turistické to mají přímo v popisu práce, zaznamenat trasu. O nich je asi zbytečné se rozepisovat, kdo ji máte, asi ji používáte nebo jste to aspoň vyzkoušeli.
Zaměříme se na smartphony s operačním systémem Android.

Před nedávnem jsem jeden ”vyfasoval” a po úvodním zvykání si, jsem si ho i oblíbil. Mimo jiné proto, že do něj lze velmi snadno a většinou i zdarma nainstalovat užitečné aplikace. Nějakou dobu jsem pátral a zkoušel, jaká je ta nejvhodnější na sport (běžky, in-line brusle, běh apod.), až jsem našel My Tracks.

Co to umí? Dokáže změřit a zaznamenat ujeté kilometry, celkový čas, čas strávený v pohybu (výborný ukazatel, kolik toho člověk stráví svačinkami nebo ”rauchpauzami”), průměrnou rychlost, maximální rychlost, minimální a maximální dosaženou nadmořskou výšku, celkové nastoupané metry a pár dalších parametrů. Tohle vše uvidíte přehledně monitorované na jedné obrazovce.

Na druhé obrazovce se můžete podívat na ujetou trasu vykreslenou do mapy (Google maps). To v případě, že máte aktivovaný přístup k datům (internetu). Pokud máte přenos dat vypnutý, uvidíte jen vinoucí se červenou linku na čtverečkovaném podkladě. Ale ani v tomto případě není nic ztraceno, protože když se pak doma připojíte na internet (třeba přes wifi) a otevřete na telefonu My Tracks, mapa se vám dokreslí. Ovšem neočekávejte zázraky – například v Jizerkách Google maps nijak výrazně podrobné nejsou.

Poslední z obrazovek je graf. Standardně se v něm zobrazují průběh rychlosti a nadmořské výšky oproti ujetým kilometrům (nebo času – možno přepnout). A dokonce – ale to jen pokud to váš telefon a hrudní pás umožňuje – se graficky může zobrazovat i tepová frekvence. To jsem sice také zkoušel, ale bohužel až tak chytrý telefon nemám.

A ještě malou třešničku na dortu – tenhle chytrý prográmek nejenže vše pečlivě zaznamená, ale může na vás i mluvit! Samozřejmě pokud si to přejete, funkci lze jednoduše zapnout/vypnout. Napoprvé mě to trochu vyděsilo – zničehonic ticho hor vyrušilo nějaké hlášení, znělo to jak z vysílačky, tak se rozhlížím jestli to není třeba Horská služba, nebyla. Ani za mnou jedoucí kamarád se ke zvuku nehlásil, tak zbýval jen můj telefon. Napodruhé už jsem tomu porozuměl – hlášky jsou v angličtině a nejdřív přístroj řekne, kolik máte ujeto kilometrů, pak celkový čas v pohybu a nakonec ještě průměrnou rychlost. Rychle jsem si na to zvykl a zalíbilo se mi to. Někteří kolemjedoucí lyžaři se sice občas dívali podezřívavě, ale to vám po pár desítkách kilometrů ani nepřijde.

Když dojedete do cíle nebo ukončíte trénink, záznam si jednoduše uložíte a můžete se na něj kdykoliv v telefonu podívat. Další možností je záznam uložit ve formátu .gpx, .kml, .csv nebo .tcx, naimportovat si ho potom do svého profilu na http://www.mapmytracks.com a pak ho sdílet, kochat se jím, analyzovat ho a kdoví co ještě.

A ještě jedna důležitá věc – jak dlouho můžete zaznamenávat váš výlet, než telefonu totálně vycucnete baterku? Je známé, že GPS modul mívá dost vysokou spotřebu, ale moje zkušenost je více než dobrá. Zatím nejdelší záznam mám něco přes 3 hodiny, což spotřebovalo kolem 30% baterie, což je v pohodě. Pokud plánujete mnohem delší výlet, lze uspořit energii například tím, že telefon přepnete do módu ”v letadle”. Ovšem za cenu toho, že se vám nikdo nedovolá. Ale ono to na horách stejně se signálem nebývá nijak slavné, tak co.

Více informací najdete na: http://mytracks.appspot.com. Tam si program i můžete stáhnout. I když pohodlnější je to asi přímo na vašem telefonu přes službu Android market.

Tak hodně pěkných kilometrů na běžkách!